AKC DNA Certified, OFA Hips Good,
OFA Elbows Normal
Born: April 3, 1999
Best
In Specialty Show, American, Canadian, International,
Champion Sharcon's Delinquent Kid, Companion Dog,
Canine Good Citizen, Therapy Dogs International, Inc.
Best In Specialty Show & Best Of Breed Wins & Best Of Opposite Sex Wins
Handled by Debbi Deniston & Dierdre A. Czisny & Karen DeGrazia
01/26/2002 |
Parkshore KC |
Eugene W. Haupt |
BOB |
01/27/2002 |
Chain O' Lakes KC |
Ronald J. Lombardi |
BOB |
03/02/2002 |
Great Dane Club Of |
|
BISS |
04/13/2002 |
Minnesota River Valley KC |
William F. Hixon |
BOB |
04/14/2002 |
Minnesota River Valley KC |
Charles L. Olvis |
BOB |
08/30/2002 |
Marquette KC |
Helen Miller Fisher |
BOB |
08/31/2002 |
Marquette KC |
Ralph J. Ambrosio |
BOB |
09/01/2002 |
Marquette KC |
Cindy Meyer |
BOB |
09/08/2002 |
Kenosha KC |
Richard Edwin Lake |
BOS |
09/13/2002 |
Manitowoc KC |
Doris Elaine Werdermann |
BOS |
09/21/2002 |
Wisconsin Rapids KC |
Robert D. Sharp |
BOB |
Special Awards
In Recognition
December 2002 |
Great Dane Club Of Milwaukee |
Top Club Great Dane |
October 2001 |
Great Dane Club Of America |
Versatility Award |
December 2001 |
Great Dane Club Of Milwaukee |
Top Club Obedience Great Dane |
December 2001 |
Great Dane Club Of Milwaukee |
Champion Of Record Award |
American Championship
Handled by John Gerszewski
6/30/2001 |
Paper Cities KC |
Keke Kahn |
WD/BOW (1 point) |
7/28/2001 |
Kettle Moraine KC |
Michele L. Billings |
WD/BOW (5 point major) |
7/30/2001 |
Burlington WI KC |
Bernard Schwartz |
WD/BOW (4 point major) |
7/31/2001 |
Elkorn KC |
Betty J. Orseno |
WD (2 Points) |
8/18/2001 |
Pontiac KC |
Cathy H. Daugherty |
WD/BOW (2 points) |
|
St. Croix Valley KC |
Dr Robert D Smith |
WD/BOW (3 point major) |
International Championship
Handled by Dierdre A. Czisny
11/3/2001 |
IABCA |
Vincent Mulligan |
V1 UCICB |
11/3/2001 |
IABCA |
Elaine Young |
V1 UCICB |
11/4/2001 |
IABCA |
Evie Sullivan |
V1 UCICB |
Canadian Championship
Handled by Shelby Cooper
11/30/2001 |
Caledon Kennel Assoc. |
Roger Hartinger |
WD/BOW (3 Points) |
12/01/2001 |
Caledon Kennel Assoc. |
Larry Kereluke |
WD/BOW (3 points) |
12/02/2001 |
Caledon Kennel Assoc. |
Patricia Laurans |
WD(2 points) |
12/08/2001 |
Brantford & District KC |
Neil Graves |
WD/BOW(4 points) |
Obedience CD
Handled by Dierdre A. Czisny
9/15/2001 |
Manitowoc KC |
Karen Nyhuis |
4th place Novice A 187.5 |
9/16/2001 |
Manitowoc KC |
Daniel J. Butcher |
Novice A 188.5 |
10/14/2001 |
GDCA Nationals |
Ralph J. Ambrosio |
2nd place Novice A 186 |
03/09/2002 |
Illini Great Dane Club |
Fred Buroff |
1st place Novice B 191 |
Complete SHOW RECORD OF
BISS
Am Can Int'l CH
SHARCON'S DELINQUENT KID CD CGC TDI
"DILLON"
* Dillon enters his first dog show at six months old
1. Saturday October 9, 1999 Lake Shore Great Dane Club, Inc.
"Sweepstakes"
Judge: Mrs. Darcy Quinlan
4th Place Puppy Dogs 6 months and under 9 months
* Dillon enters his second show at 12 months old
2. & 3. Saturday April 8, 2000 The Great Dane Club of Western Pennsyvania, Inc.
Sweepstakes Judge: Ms. Joan Morrison
1st place Sweepstakes Junior Dogs 12 months and under 15 months
Judge: Ms. Anna Mary L. Kauffman
3rd place Junior Dogs 12 months and under 18 months
4. & 5. Sunday April 9, 2000 The Great Dane Club of Western Pennsyvania, Inc.
Sweepstakes Judge Mr. Edward Lyons
1st place Sweepstakes Junior dogs 12 months and under 15 months
Judge: Mrs. Majorie Knapp
3rd Place Junior Dogs 12 months and under 18 months
***Dillon enters his third show at 2 years old
6. Friday, June 1, 2001 Skokie Valley Kennel Club in Woodstock, Illinois
Judge: Mr. Vincent P. Chianese
RESERVE WINNERS DOG
7. Saturday, June 2, 2001 Fox River Valley Kennel Club, Inc. in Woodstock,
Illinois
Judge: Mr. Norton Moore
1st Place Open Black Dogs
8. Sunday June 3, 2001 Stone City Kennel Club in Morris, Illinois
Judge: Mr. Burton J. Yamada
RESERVE WINNERS DOG
8 1/2. Saturday June 16, 2001 Great Dane Club Of Milwaukee B-Match, Washington County Humane Society
Judge: Terri Miller
BEST ADULT
9. Saturday, June 30, 2001 Paper Cities Kennel Club, Mosinee, Wisconsin
Judge Mrs. Keke Kahn
BEST OF WINNERS/WINNERS DOG (1 Point)
****Dillon wins his first point !!!
10. Sunday, July 1, 2001 Paper Cities Kennel Club, Mosinee, Wisconsin
Judge: Mr. H. M. Cresap
RESERVE WINNERS DOG
11. Saturday, July 14, 2001 Kishwaukee Kennel Club, INC. Belvidere, Illinois
Judge: Mrs. Donna J. Buxton
2nd place Open Black Dogs
12. Sunday, July 15, 2001 Kishwaukee Kennel Club, INC. Belvidere, Illinois
Judge: Mr. Kenneth A. Buxton
2nd place Open Black Dogs
****The Wisconsin 5 Day Cluster Dog Shows July 27, 28, 29, 30, 31 2001
*********Dillon Wins Two BOW Majors and Winners dog for a total of 11 points
this weekend !!!
13.
Friday, July 27, 2001 The Great Dane Club Of Milwaukee, INC.
Judge: Mr. Leon E. Reimert
MAJOR RESERVE WINNERS DOG
14. Saturday, July 28, 2001 Kettle Moraine Kennel Club
Judge: Mrs. Michele L. Billings
BEST OF WINNERS/WINNERS DOG (5 Point Major)
15.
Sunday, July 29,2001 Waukesha Kennel Club, INC.
Judge: Mr. Donald M. Booxbaum
1st Place Open Black Dogs
16.
Monday, July 30, 2001 Burlington, Wisconsin Kennel Club
Judge: Mr. Bernard Schwartz
BEST OF WINNERS/WINNERS DOG (4 Point Major)
17.
Tuesday, July 31, 2001 Elkorn Kennel Club, INC.
Judge: Mrs. Betty J. Orseno
WINNERS DOG (2 Points)
18. Saturday August 11, 2001 Cudahy Kennel Club, Racine, Wisconsin
Judge: Ms. Dany Canino
MAJOR RESERVE WINNERS DOG
19. Sunday August 12, 2001 Greater Racine Kennel Club, Racine, Wisconsin
Mrs. Anitra Cuneo
1st place Open Black Dogs
20. August 18, 2001 Pontiac Kennel Club, Pontiac, Michigan
Judge. Mrs. Cathy H. Daugherty
BEST OF WINNERS/WINNERS DOG (2 Points)
21. August 19, 2001 Pontiac Kennel Club Pontiac, Michigan
Judge: Ms. Nikki Riggsbee
2nd Place Open Black Dogs
22. Friday August 24, 2001 The Heart of Minnesota Great Dane Club
Judge: Mrs. Karen C Desjardins
MAJOR RESERVE WINNERS DOG
23. Saturday August 25, 2001 St. Croix Valley Kennel, Club Lake Elmo,
Minnesota
Judge: Dr Robert D Smith
BEST OF WINNERS/WINNERS DOG (3 point Major)
* Dillon finishes his CHAMPIONSHIP today with his 3rd Major!!!
24. Sunday August 26, 2001 St. Croix Valley Kennel Club Lake Elmo, Minnesota
Judge: Polly (Robert) D Smith
BREED ENTRY
***FOX VALLEY CLUSTER SHOWS SEPTEMBER 15-19, 2001
25. SATURDAY SEPTEMBER 15, 2001 MANITOWOC COUNTY KENNEL CLUB, INC. AT MANITOWOC,
WISCONSIN
JUDGE: MRS. KAREN NYHUIS
4TH PLACE NOVICE CLASS A OBEDIENCE TRIAL QUALIFYING SCORE 187.5
26. SUNDAY
SEPTEMBER 16, 2001 MANITOWOC COUNTY KENNEL CLUB, INC. AT MANITOWOC, WISCONSIN
JUDGE: MR. DANIEL J. BUTCHER
NOVICE CLASS A OBEDIENCE TRIAL QUALIFYING SCORE 188.5
*THE JUDGE SAID YOU HAVE A VERY GOOD WORKING DOG
27.
TUESDAY
SEPTEMBER 18, 2001 PACKERLAND KENNEL CLUB, INC. AT MANITOWOC, WISCONSIN
JUDGE: R.W. GABRIEL REPLACEMENT JUDGE
NOVICE CLASS A OBEDIENCE TRIAL NON-QUALIFYING SCORE
*DILLON LAID DOWN ON THE SIT-STAY
28.
WENDSDAY
SEPTEMBER 19, 2001 OSHKOSH KENNEL CLUB, INC. AT MANITOWOC, WISCONSIN
JUDGE: MR. PHILIP D. RUSTAD
NOVICE CLASS A OBEDIENCE TRIAL NON-QUALIFYING SCORE
*DILLON LAID DOWN ON THE SIT-STAY
29.
FRIDAY
SEPTEMBER 28, 2001 MICHIANA KENNEL CLUB AT TERRE HAUTE, INDIANA
JUDGE: MR. BERNARD SCHWARTZ
BREED ENTRY
30.
SATURDAY
SEPTEMBER 29, 2001 HOOSIER KENNEL CLUB AT TERRE HAUTE, INDIANA
JUDGE: MRS. FRANCINE W. SCHWARTZ
BREED ENTRY
31.
SUNDAY
SEPTEMBER 30, 2001 TERRE HAUTE KENNEL CLUB AT TERRE HAUTE, INDIANA
JUDGE: MISS MAXINE V. BEAM
BREED ENTRY
32.
FRIDAY
OCTOBER 5, 2001 "THE CHALLENGE OF CHAMPIONS" AT WHEATON, ILLINOIS
JUDGES: HUBERT "SPIKE" ORGAREK & LYNDA MORIARITY
CHALLENGE OF CHAMPIONS ENTRY
33.
FRIDAY
OCTOBER 12, 2001 GREAT DANE CLUB OF RARITAN VALLEY AT LANCASTER, PENNSYLVANIA
JUDGE: MS. FRIEDA LEWIS
BREED ENTRY
34.
SATURDAY
OCTOBER 13, 2001 GREAT DANE CLUB OF LEIGH VALLEY AT LANCASTER, PENNSYLVANIA
JUDGE: MR. LAURENCE MORGAN-EVANS
BREED ENTRY
35.
SUNDAY
OCTOBER 14, 2001 GREAT DANE CLUB OF AMERICA AT LANCASTER, PENNSYLVANIA
JUDGE: MR. RALPH J. AMBROSIO
2ND PLACE NOVICE A CLASS OBEDIENCE TRIAL SCORE 186
3RD QUALIFYING SCORE FOR OBEDIENCE AKC CD TITLE
36.
TUESDAY
OCTOBER 16, 2001 GREAT DANE CLUB OF AMERICA AT LANCASTER, PENNSYLVANIA
THE PARADE OF CHAMPIONS, TITLE HOLDERS AND VETERANS ENTRY
37.
FRIDAY
OCTOBER 19, 2001 GREAT DANE CLUB OF AMERICA AT LANCASTER, PENNSYLVANIA
JUDGE: MR. CHRISTOPHER O'CONNELL
BREED ENTRY
38.
SATURDAY
NOVEMBER 3, 2001 INTERNATIONAL ALL BREED CANINE ASSOCIATION OF AMERICA,
INC. ALLE RASSE GRUPPE AT PURINA FARMS GRAY SUMMIT, MISSOURI
JUDGE SHOW ONE: MR. VINCENT MULLIGAN, USA
OFFENEKLASSE V1-C RATING UCICB
URKUNDE
39.
JUDGE
SHOW TWO: MRS. ELAINE YOUNG, CANADA/USA
OFFENEKLASSE V1-B RATING UCICB
URKUNDE
40.
SUNDAY
NOVEMBER 4, 2001 INTERNATIONAL ALL BREED CANINE ASSOCIATION OF AMERICA, INC.
ALLE RASSE GRUPPE AT PURINA FARMS GRAY SUMMIT, MISSOURI
JUDGE SHOW THREE: EVIE SULLIVAN USA
OFFENEKLASSE V1-C RATING UCICB
URKUNDE
****DILLON IS AWARDED CHAMPIONAT TITLE: INTERNATIONALE-UCICB
DILLON IS NOW TITLED AN INTERNATIONAL CHAMPION
DOGS RATED V-1 = VERY EXCELLENT (TOP RATING FOR ADULT CLASS) RECEIVES THE
HIGHEST CERTIFICATE POSSIBLE FOR THE CLASS- URKUNDE
41.
November
30, 2001 Misissauga, Ontario Canada Caledon Kennel Assocociation
Judge Roger Hartinger
Best Of Winners/Winners Dog (3 points)
Handled by Shelby Cooper
42.
December
01, 2001 Mississauga, Ontario Canada Caledon Kennel Association
Judge Larry Kereluke
Best Of Winners/Winners Dog (3 Points)
Handled by
Shelby Cooper
43.
December
02, 2001 Mississauga, Ontario Canada Caledon Kennel Association
Judge Patricia Laurans
Winners Dog (2 points)
Handled by Shelby Cooper
44.
December
08, 2001 Brantford & District Kennel Club
Association Of Great Dane Fanciers Brantford, Ontario Canada
Judge Mr. Neil Graves
Best Of Winners/Winners Dog (4 points)
Handled by
Shelby Cooper
******Dillon Finished His CANADIAN CHAMPIONSHIP
45. JANUARY
26, 2002 Parkshore Kennel Club, INC. Grayslake, Illinois
JUDGE: MR. EUGENE W. HAUPT
DILLON WINS BEST OF BREED
Handled by Debbi Deniston
46. JANUARY
27, 2002 Chain O' Lakes Kennel Club Grayslake, Illinois
JUDGE: MR. RONALD J. LOMBARDI
DILLON WINS BEST OF BREED
Handled by Debbi Deniston
47.
February 16, 2002 Racine Kennel Club, Waukesha, Wisconsin
Judge: Kenneth Buxton
Breed Entry
Handled by Debbi Deniston
48.
February 17, 2002 Burlington Kennel Club Waukesha, Wisconsin
Judge: Ms. Betty Regina Leininger
Breed Entry
Handled by Debbi Deniston
49.
February 21, 2002 Parkshore Kennel Club at Chicago, Wisconsin
Judge: Jay Richardson
Breed Entry
Handled by Debbi Deniston
50.
March 2, 2002 The Great Dane Club Of Milwaukee, INC.
Judge: Francine W. Schwartz
Best Of Breed
Best In Specialty Show
Handled by Debbi Deniston
51.
March 3, 2002 Cudahy Kennel Club
Judge: Dr Robert J. Berndt
Breed Entry
Handled by Debbi Deniston
52.
March 9, 2002 Illini Great Dane Club, INC. Obedience Trial
Judge: Mr. Fred Buroff
Novice B Obedience
1st Place
Score191
Owner Handled DeeDee Czisny
53.
March 10, 2002 Illini Great Dane Club Specialty Show
Judge: Mr. William Shelton
Breed Entry
Handled by Debbi Deniston
54.
April 6, 2002 KC of Yorkville, ILL INC.
Judge: Mrs. Sheila DiNardo
Breed Entry
Handled by Debbi Deniston
55.
April 7, 2002 KC of Yorkville, ILL Inc.
Judge: Mrs. Dorothy N. Collier
Breed Entry
Handled by Debbi Deniston
56.
April 13, 2002 Minnesota River Valley KC
Judge: William F. Hixon
Best Of Breed; Group Judge Charles L. Olvis(made working group cut)
Handled by Debbi Deniston
57.
April 14, 2002 Minnesota River Valley KC
Judge: Charles L. Olvis
Best Of Breed(Did not enter Group)
Handled by Debbi Deniston
58.
April 20, 2002 Fond Du Lac KC
Judge: Dr. Robert M. Brown
Breed Entry
Handled by DeeDee Czisny(Couldn't find a handler available)
59.
April 21, 2002 Fond Du Lac KC
Judge: Beth G. Speich
Breed Entry
Handled by DeeDee Czisny(Couldn't find a handler available)
60.
April 27, 2002 Packerland KC
Judge: Edd E. Biven
Absent Breed Entry
(No handler was pre-arranged)
61.
April 28, 2002 Sheboygan KC
Judge: Dawn Vick Hansen
Breed Entry
Handled by Gary Dziewik(Went to show to find a handler)
62.
May 3, 2002 Badger KC
Judge: Roy Stenmark
Absent Breed Entry
(No handler was pre-arranged)
63.
May 4, 2002 Janesville Beloit KC
Judge: L. Canalizo
Absent Breed Entry
(No handler was pre-arranged)
64.
May 5, 2002 Badger KC
Judge: R. H. Menaker
Absent Breed Entry
(No handler was pre-arranged)
65.
May 11, 2002 Scott County KC
Judge: Dr. Fred C Bock II
Breed Entry
Handled by DeeDee Czisny
66.
May 12, 2002 Scott County KC
Judge: William F Hixson
Absent Breed Entry
(Couldn't find a handler)
67.
May 17, 2002 Great Dane Club Of Michigan, Inc.
Judge: Shirley Yarbro
Absent Breed Entry
(Couldn't find a pre-arranged handler)
68.
May 18, 2002 Oshkosh KC
Judge: Michelle L. Billings
Absent Breed Entry
(Couldn't find a pre-arranged handler)
69.
May 19, 2002 Winnegamie DC
Judge: Linda M. Fowler
Absent Breed Entry
(Couldn't find a pre-arranged handler)
70.
May 24, 2002 Holland Michigan KC
Judge: Lisa DeRoulet
Absent Breed Entry
(Couldn't find a pre-arranged handler)
71.
May 25, 2002 Wolverine Great Dane Club Of W. MI.
Judge: Marilyn Riggins
Absent Breed Entry
(Couldn't find a pre-arranged handler)
72.
May 25, 2002 Grand Rapids KC
Judge: Patricia Leakey Brenner
Absent Breed Entry
(Couldn't find a pre-arranged handler)
73.
May 26, 2002 Kalamazoo KC
Judge: Anita Dunne
Absent Breed Entry
(Couldn't find a pre-arranged handler)
74.
May 27, 2002 Battle Creek KC
Judge: Charles E. Trotter
Absent Breed Entry
(Couldn't find a pre-arranged handler)
75.
June 28, 2002 Champaign Illinois KC
Judge: Charles E. Trotter
Breed Entry
Handled by Kristin Heiden
76.
June 29, 2002 Champaign Illinois KC
Judge: Lowell K. Davis
Breed Entry
Handled by Kristin Heiden
77.
June 30, 2002 Danville Illinois KC
Judge: Frank T. Sabella
Breed Entry
Handled by Kristin Heiden
78.
July 6, 2002 Jefferson City Missouri KC
Judge: Norman B Kenney
Breed Entry
Handled by Karen Martin
79.
July 7, 2002 Sedalia KC
Judge: Dorothy N Collier
Breed Entry
Handled by Karen Martin
80.
July 26, 2002 Great Dane Club Of Milwaukee Specialty
Judge: Betty Orseno
Breed Entry
Handled by Ray Cataldi Jr.
81.
July 27, 2002 Waukesha KC
Judge: Dr Ralph J. Graff
Breed Entry
Handled by Ray Cataldi Jr.
82.
August 10, 2002 Cudahy KC
Judge: Houston Clark
Absent Breed Entry
(could not find a handler available)
83.
August 11, 2002 Greater Racine KC
Judge: Dr Ronald I. Spritzer
Breed Entry
Handled by Ray Cataldi Jr.
84.
August 30, 2002 Marquette KC
Judge: Helen Miller Fisher
BOB
Handled by DeeDee Czisny
85.
August 31, 2002 Marquette KC
Judge: Ralph J. Ambrosio
BOB
Handled by DeeDee Czisny
86.
September 1, 2002 Marquette KC
Judge: Cindy Meyer
BOB
Handled by DeeDee Czisny
87.
September 7, 2002 Kenosha KC
Judge: Maxine V. Beam
Breed Entry
Handled by Karin DeGrazia
88.
September 8, 2002 Kenosha KC
Judge: Richard Edwin Lake
Best Of Opposite Sex
Handled by Debbi Deniston
89.
September 13, 2002 Manitowoc KC
Judge: Doris Elaine Werdermann
Best Of Opposite Sex
Handled by Karin Degrazia
90.
September 14, 2002 Manitowoc KC
Judge: Dr. Klaus Anselm
Breed Entry
Handled by Karin DeGrazia
91.
September 15, 2002 Manitowoc KC
Judge: Dr. E. L. More
Breed Entry
Handled by Karin DeGrazia
92.
September 16, 2002 Manitowoc KC
Judge: Paula Nikiel
Breed Entry
Handled by DeeDee Czisny
93.
September 17, 2002 Manitowoc KC
Judge: Dr. A. W. Krause
Absent Breed Entry
No handler available
94.
September 21, 2002 Wisconsin Rapids KC
Judge: Robert D. Sharp
Best Of Breed *Group Judge Edmund Jamison Kauffman
Handled by Karin DeGrazia
95.
September 22, 2002 Wisconsin Rapids KC
Judge: Margretta Patterson-Kauffman
Breed Entry
Handled by Karin DeGrazia
96.
October 16, 2002 Great Dane Club of America National Specialty-Fort Mitchell, KY
Parade of Champions
Absent Entry
97.
October 19, 2002 Great Dane Club of America National Specialty-Fort Mitchell, KY 98.
November 30, 2002 Kankakee River Valley KC 99.
December 1, 2002 Kankakee River Valley KC 100.
December 8, 2002 Chicago Goldcoast KC 101.
December 9, 2002 Chicago Goldcoast KC
Judge: Robert Edison
Absent Breed Entry(No Handler pre-arranged)
Judge: John T Connolly
Absent Breed Entry
Couldn't find an available Handler
Judge: W Everette Dean Jr.
Absent Breed Entry
Couldn't find an available Handler
Judge: Mr. Edmund Jamison Kauffman
Breed Entry
Handled by Kim Halcom
Judge: Eileen Pimlott
Breed Entry
Handled by Kim Halcom