Pagrindinis -> Straipsnis
Prieš nusileidimą išlygink pedalus, kad jie būtų horizontalūs žemei. Leisdamasis visada stebėk trasą priekyje. Tai reiškia žiūrėk 3 - 6 metrus į priekį ir ieškok kliūčių ar trasos atkarpų, kurios gali sukelti sunkumų. Būk atsargus! Niekados nesusikoncentruok į tą dalyką, kurio nori išvengti, atvirkščiai susifokusuok į trajektoriją, kuri yra tau tinkamiausia. Daugelyje atvejų važiuoji ten kur nukreiptos tavo akys.

Įsijunk vidurinę arba didžiausią priekinę žvaigždę. Taip išvengsi grandinės daužymosi į rėmą.

Norint išvengti kritimo per vairą, kurį iššaukia per didelis svorio koncentravimas priekyje, reikia permesti kūno masę į galą. Laikyk savo svorį toliau už sėdynės ir pedalų.

Kuo statesnis nusileidimas, tuo toliau stumti svorį į galą ir tuo arčiau galinio rato.

Visuomet kūnas turi būti atpalaiduotas. Nebūk mirtinai įsikibęs į vairą, kai visi rankų raumenys iki galo įtempti. Atsipalaiduok ir leisk dviračiui "plaukti" trasa. Kelius sulenk, kad jais galėtum amortizuoti smūgius.

Leidžiantis stabdymas yra lemiamas veiksmas. Reikia pakankamai dažnai naudoti priekinius stabdžius nusileidimo greičio mažinimui. Bet nepersistenk, kad priekinis ratas neužsiblokuotų ir nepradėtų slysti. Žinoma, reikia naudoti ir galinius stabdžius, kol dviratis nepradeda slysti, tuomet juos atleisk trumpam, kad atgautum kontrolę.

Leidžiantis stabdyti reikia prieš posūkį, o ne jame. Tuomet gali posūkyje kontroliuoti padėti ir pradėti minti išsukant iš jo.

Nusileidinėk lėtai, jei dar nepasitiki savo jėgomis. NIEKADOS NEDARYK, JEI ŽINAI, KAD NESUGEBI ir nesvarbu kaip gerai apie save galvoji.

Su pagarba 00096