Klopi
|
Klopi pri mackah in psih
Metod Šerbec dr.vet.med.
Biologija
Zajedalec sesa kri pri vseh vrstah domacih živali, najbolj pogost je pri psu in nekaterih vrstah divjadi. Napada tudi cloveka. Za razvoj zajedalca je potrebno 2 do tri leta. Klopi so razširjeni na zarašcenih, slabo kultiviranih površinah, visoki travi z grmovjem, robovih jas. Samice klopov ležejo jajceca v razpoke na zemlji, na rastline in v špranje dreves. Samica lahko izleže do 18000 jajcec. Nadaljni razvoj je odvisen predvsem od podnebnih dejavnikov. Licinke, ki se razvijejo iz jajcec, se zadržujejo na rastlinah v skupinah in cakajo priložnostnega gostitelja, da se na njem pritrdijo in nasesajo krvi. Ko se licinke nasesajo krvi, se levijo in preoblikujejo v nimfe. Nimfe potem, ko se nasesajo krvi se zopet levijo in preoblikujejo v v spolno zrele samce in samice. Ko se samice nasesajo krvi, se spustijo z gostitelja, samci pa lahko ostanejo na gostitelju tudi po vec mesecev. Vecina vrst klopov z vsako levitvijo zapustijo gostitelja in si najdejo novega, nekatere vrste pa živijo na istem gostitelju skozi vse faze razvoja. Licinke lahko zdržijo brez sesanja krvi 13-19 mesecev, nimfe do 24 mesecev in odrasli do 27 mesecev. V sloveniji so klopi aktivni praviloma od pomladi do pozne jeseni.
Klopne bolezni:
Ř ker klopi sesajo kri, povzrocajo slabokrvnost pri živalih. Vecje število klopov je lahko za žival celo usodno.
Ř klopi so vektorji posameznih bolezni (meningoencefalitis, borelioza, piroplazmoza, anaplazmoza, theilerioza...).
Ř strupi, ki jih klopi izlocajo v gostitelja, lahko privedejo do klopne paralize (Tick paralysis) ali pareze okoncin. To povzrocijo predvsem tisti klopi na glavi in v bližini hrbtenice. Živali, ki prebolijo paralizo postanejo imune na klopne strupe. Ugotovljeno je da paralizo povzrocajo samice klopov, ki producirajo toxin v slinskih žlezah.
Odstranjevanje klopov:
Ko je klop prisesan, ga ne utrgamo, ker ostane v koži smrcasti hpostom in ker predstavlja tujek za gostitelja, povzroci zagnojek. Klope odstranjujemo 30 minut potem, ko jih premažemo z oljem, kisom, ali pošpricamo z insekticidnim pršilom. S posebnimi klešci za klope, jih rotiramo nasprotno smeri urinega kazalca. Pazimo, da klopov ne prijemamo z nezašcitenimi rokami.(Klešce za odstranjevanje klopov lahko kupite pri veterinarskih organizacijah)
Zašcita pred klopi:
Nobena zašcita proti klopom pri živalih ni 100% uspešna. Na trgu je veliko pripravkov, ki relativno ucinkovito zašcitijo živali pred infestacijo klopov.
Ř Ovratnice z akaricidom (Impregnacija akaricidnih sredstev v ovratnice)
Ř Sistemski akaricidi (resorbirajo se v krvni obtok)
Ř Lokalni akaricidi (ampule z akaricidom za aplikacijo na predel vratu)
Vecina pripravkov je ucinkovita od 1-2 meseca.
Odstranjevanje klopov je pomembno za preprecevanje širjenja nalezljivih bolezni pri zivalih in ljudeh.
|