Туроператори – характеристики, функции и задачи

4.1. Организаторска дейност на пътническите агенции.
Туроператорите се обособяват като самостоятелен вид пътнически агенции още през втората половина на миналия век. Тяхното истинско развитие обаче започва в началото на 60-те години на нашия век и е резултат от: чувствителните количествени изменения в търсенето на организирани туристически пътувания; масовото навлизане на въздушния транспорт в системата на туристическото обслужване. Понастоящем това са най-мощните предприятия на туристическия пазар, които чрез своята дейност оказват чувствително влияние върху неговото формиране и функциониране.
Терминът туроператор в най-общ смисъл означава организатор на туристически пътувания. Използването му в специализираната терминология обаче е в по-тесни съдържателни рамки – като пътническа агенция, професионално ангажирана с организаторската дейност в туризма.
“Една от най-утвърдените и разпространени в литературата дефиниции за по-нятието “туроператор” е тази на Dieter Hebestrеit, която гласи: “… предприятие, което осъществява своята дейност в обособени организационни рамки във връзка със задоволяване на туристически и свързани с тях потребности чрез обвързване на чужди услуги в своеобразна комбинация и предлагането им на пазара от свое име и за своя сметка”.
По своята същност туроператорът е вид пътническа агенция, която:

Водеща и най-характерна за туроператора е производствената функция. Това становище се защитава от редица автори като: Steindl, Krippendorf, Hebestreit и др. Срещат се и мнения, че туроператорът осъществява и “пространствени” функции, които обаче не са нищо друго, освен конкретно проявление на посредничеството на пътническата агенция.
Определящият и специфичен характер на производствената функция на туроператора обикновено се подкрепя с няколко основни аргумента.
Преди всичко следва да се изтъкне наличието на рискове и отговорност, които този вид пътнически агенции поемат за своя сметка. Става дума за предварителната покупка на туристическите услуги от доставчиците, например без гаранцията, че те ще се върнат обратно в процеса на реализацията.
В разглеждания случай липсва и елементарното движение на продукта до потребителя (както е от продавача на дребно, например). Осъществява се процес на преработка, задържане на този продукт във времето, добавяне на нови елементи към него. Всичко това предава на дейността на туроператора типичните белези на производството.
В полза на производствената функция на туроператорите свидетелства и фактът, че крайният продукт от тяхната дейност се получава не само вследствие комбинирането, но и на преоформянето на съставните единични услуги, от което се получава и новата качествена определеност на продукта. Основният резултат от това може да се открие в новата ценова база за оценка на първичния продукт, въплатена по калкулативен път в общата цена.
Туроператорите влияят съществено върху основните съставки на туристическия продукт, както в количествен, така и в качествен аспект. Те определят маршрутите, периодите за пътуване, асортимента, стандартите и качествените параметри на продукта, равнището на цените и пр.
Преки и косвени доказателства за водещото място на производствената функция на туроператорите се съдържат и в следните обстоятелства:

“Производствената функция на туроператора намира конкретен израз в организацията на туристическите пътувания. Тя може да се дефинира като “синхронизация на услугите във времето и пространството, съобразно обективните условия за осъществяване на пътуването, изискванията на туриста и заплатената от него цена” /Bogdan, M. Travel Agency in Comparative and Private International Law. Lund, 1986, S. 90/. Продуктът на туроператора се предлага на пазара като организирано цяло, а не като обикновен сбор от отделни услуги. В този смисъл той може да се дефинира и анализира в неговите пет основни характеристики:

Основните задачи на туроператора се определят и систематизират съобразно специфичните му функции в зависимост от неговия вид (голям, среден или малък), профила на дейност (за организиране на рекреативни, делови, познавателни, лечебни и др. видове туристически пътувания), от използвания вид транспорт при пътуването, дестинацията и т.н. Повечето от задачите на туроператора, обаче, имат универсален характер, което дава възможност те да бъдат групирани в следните основни групи:

Задачите на туроператора не са строго разграничени в рамките на посочените групи. Те могат да бъдат конкретизирани съответно по предметен или функционален принцип както следва:


4.2. Подготовка и организиране на туристическите пътувания с обща цена.
Подготовката и организацията на туристическите пътувания е изключително сложен, многостранен и продължителен процес (на практика той може да трае от няколко седмици до 5-6 месеца). Обикновено започва с разработването и приемането на идеята и решението за организиране на пътуването и завършва с появата на брошурата (каталога, проспекта) или друг вид средства за представяне и рекламиране на неговата програма.
“Организирането на туристическото пътуване, независимо от неговия характер и разновидност, се осъществява в три условно разграничени етапа:

Първия етап може да бъде определен като подготвителен. Той има за цел изготвянето на концепцията на пътуването. В съдържателно отношение включва проучвателна работа, конкретизирана по отношение на туристическото търсене (потенциално или реално), туристическото предлагане и конкуренцията. Тя трябва да съдейства за определянето на:

Проучванията на търсенето имат приоритетен характер и в технологичен порядък следва да предшестват тези в останалите направления. Това е така, тъй като резултатите от тях биха могли да насочат, ограничат, конкретизират или рационализират по-нататъшната проучвателна работа на туроператора. Така например, ако се установи преобладаващо използване на отпуските от страна на потенциалната клиентела през лятото, то периодът на пътуванията ще бъде съобразен най-вече с този сезон. Ако основният потребителски мотив е свързан с рекреацията, по-нататъшните проучвания на предлагането ще се насочат към дестинациите на рекреативния (морски или планински), балнеолечебния туризъм и т.н.
Проучванията на търсенето се разграничават по отношение на потенциалната клиентела и тази част от нея, която вече е ползвала услугите на туроператора. Значение в случая има и обстоятелството, дали организаторът е познат на съответния пазар (оперирал е на него) или е нов за този пазар (сега започва своята дейност). За различните случаи проучванията могат да се различават по обхват, направление, обем и пр., но не и по методика. В този смисъл те се насочват предимно към:

Целенасочената и системна проучвателна работа на туроператора в посочените направления позволява уточняването и конкретизацията на организационно-техническите параметри на туристическото пътуване с обща цена, а именно:

Проучвателната работа на туроператора подпомага разработката на концепцията или идейния проект за организираното от него туристическо пътуване. В технологичен аспект тя може да се извърши чрез събиране на информация от различни източници (статистически и научни издания, семейни бюджети, демографски изследвания и пр.) и с приложение на разнообразни методи (анкетни проучвания, експертни оценки, сондажи и др.). В организационен аспект проучванията на търсенето могат да бъдат възложени на специализирани звена или да бъдат осъществени самостоятелно от туроператора.
Проучванията на предлагането се осъществяват с цел издирване и подбор на подходящи транспортни средства, туристически дестинации, места, обекти и контрагенти-доставчици на съставните услуги за пътуването. По-конкретно обект на внимание при тези проучвания са:

След приключване на проучванията относно предлагането се пристъпва към сравняване на резултатите от тях с тези от проучванията на търсенето. Вследствие на това се съставя окончателният работен проект на туристическото пътуване, все още без точното фиксиране на неговите икономически параметри. Завършването на този етап от подготовката и организацията на пътуването позволява на туроператора да се насочи към избора на конкретните контрагенти, да установи контакт с тях и пристъпи към водене на преговори за подготовка и сключване на договорите. Така се създават и условията за извършването на съответните операции по калкулирането на цените.
Проучванията на конкуренцията относно нейното актуално състояние и поведение придобиват все по-голямо значение. Те подпомагат вземането на конкретни решения от страна на туроператора във връзка с процеса на проектиране на неговия продукт, по определяне на неговите оптимални параметри и ограничаването на рисковете, свързани с реализацията му. Точната и обективна информация в това направление допринася за намаляване на разходите, увеличаване на оборота и обема на продажбите чрез управление на цените, влияние върху търсенето, усъвършенстване отношенията с контрагентите и т.н.

Вторият етап от организацията на туристическото пътуване обхваща всички дейности и операции, свързани с определянето на икономическите параметри на продукта на туроператора. По-конкретно това означава изчисляване на всички разходи, формиращи себестойността на туристическото пътуване както и начисляване на печалбата (брутодохода или комисионната) за туроператора.
Голямото разнообразие от технико-организационни елементи в съдържанието на туристическото пътуване влияе върху определянето на неговата цена. На практика калкулирането й може да се извърши по различен начин, т.е. посредством приложението на различни техники или технологии. Това зависи от:

Независимо от различията при определянето на цената на конкретното пътуване, е възможно използването на единна и универсална методика, която може да бъде адаптирана за всички случаи. Тя се основава на няколко принципни постановки:

“Общата цена на организираното туристическо пътуване (Цотп) се състои от два основни компонента – сума на разходите (Ср) и начислената към нея брутопечалба или комисионната (К%) на туроператора или:

Цотп = Ср + К%

Сумата на разходите на туристическото пътуване включва три основни групи разходни пера, а именно за:

Ср = Ртр + Рпр + Рдр,

при което горната формула придобива следния разгърнат вид:

Цотп = ( Ртр + Рпр + Рдр ) + К% “ /Нешков, М.  Пътнически агенции и пътнически транспорт. Варна, 1996, стр. 44-45/.

Калкулирането на транспортните разходи зависи от вида и начина на използване на транспортното средство в общата организация на туристическото пътуване. На практика са възможни четири основни варианта:

“Втория основен елемент в сумата на разходите за туристическото пътуване са тези за пребиваване. Пълният им размер включва: разходи за основни услуги (Роу), разходи за допълнителни услуги (Рду) и евентуално – разходи за издръжка на представителства (Рип) или:

Рпр = Роу + Рду + Рип “ /Нешков, М. Пътнически агенции и пътнически транспорт. Варна, 1996, стр. 48/.

При начисляването на разходите за основни услуги се включват таксите за трансфер, настаняване и хранене. Трансферът се калкулира върху основата на тарифи или наемни цени, които се договарят с различни транспортьори. Разходите за нощувка и хранене се включват в сумата на разходите за пътуването по различни формули: само нощувка, нощувка + закуска, полупансион или пълен пансион. Те се диференцират за различните периоди (основен сезон, пред- или следсезон, междинен или рекламен сезон). Възможни са и множество отстъпки и намаления, които се конкретизират в договорите с доставчиците. Цената за полупансион, например, се умножава по общия брой дни на престоя (същото се отнася и за останалите формули или редуцирани цени), което дава и общата сума на Роу.
Изчисляването на разходите за допълнителни услуги се поставя в зависимост от количеството и асортимента на включените в общата цена такива услуги и размера на техните цени. В практиката на туроператорите се допуска и предлагането на безплатни допълнителни услуги, което най-често преследва рекламни цели.
Третият елемент в себестойността на организираното туристическо пътуване са т.нар. други разходи, които са свързани най-често с различни местни (курортни) такси, застраховки, такси за визи, стойността на предмети, летищни и пристанищни такси и други. Принципът на тяхното включване в себестойността е същият както при останалите единични разходи.
Към така получената обща сума на себестойността се прибавя брутопечалбата (комисионната) на туроператора. Тя може да се определи като процент към тази сума или в абсолютна стойност. Когато продажбата на пътуването се извършва само от или и от посредник в размера на общата цена се предвижда и неговото комисионно възнаграждение. Тя може да бъде отчислена от брутопечалбата на туроператора или да се включи по калкулативен път в себестойността на пътуването.
Размерът на брутопечалбата варира в доста широки граници и зависи най-вече: от пазарния дял на туроператора, от търсенето и поведението на конкуренцията. При големите предприятия и монополни обединения се стига до няколко процента или до цялостна редукция на печалбата. В други случаи тя може да достигне до 20-25% от общата цена.
Калкулирането на общата цена на организираното туристическо пътуване е подчинено на принципите на свободното ценообразуване. Това означава, че нейните елементи се определят на основата на споразумение между туроператора и доставчика на съставните услуги. По правило общата цена е значително по-ниска от сумата на цените на единичните услуги, включени в нея. Освен това тя по-лесно се поддава на изменения под влиянието на различни фактори, по-атрактивна е и е предпочитана от клиентите.
След приключването на проучванията на пазара и определянето на икономическите параметри на продукта на туроператора се пристъпва към реализацията на третия етап от подготовката и организацията на туристическото пътуване. В неговото съдържание се включват следните групи дейности:

а) техническа обработка на резултатите от работата в рамките на първите два етапа. Тя обхваща подготовката и систематизирането на информацията за различните параметри на определените за предлагане и продажба туристически пътувания с обща цена. Тази информация може да бъде групирана по различни признаци като:

б) подготовка на проекта и на необходимите материали за рекламната брошура, каталога, проспекта, дипляната и пр. По-конкретно в случая става дума за:

в) отпечатване на брошурите (каталозите, дипляните) с общата програма. Тази част от работата се възлага за изпълнение на специализирани предприятия, които разполагат с необходимите професионалисти и техника за качествено изпълнение на предпечатната и печатната обработка на материалите;
г) разпространение на отпечатаните рекламни материали с общата програма посредством дистрибуторската мрежа на туроператора, продавачите и посредниците, по пощата и т.н.

Основните изисквания към брошурата се определят по отношение на:

Брошурата (каталогът) са основно, но не и единствено средство за разпространение и рекламиране на програмата за пътуванията на туроператора. Малките предприятия не могат да си позволят подобен лукс. Ето защо в практиката са познати и използвани много други начини, които се развиват и усъвършенстват заедно с техническите средства. Широко разпространени са например: плакатите, листовките, обявите в печата, по радиото или телевизията и др. Някои от тях не позволяват представянето на цялостната програма, а само на части от нея с цел възбуждане интереса на потенциалния купувач и отправянето му към бюрото на организатора на пътуването за по-нататъшна информация.


4.3. Провеждане на организирано туристическо пътуване с обща цена.
Една от най-съществените особености на организаторската дейност на пътническата агенция е, че тя не завършва с приключването на фазата “производство” на туристическия продукт, а продължава и в процеса на неговото потребление. На практика това става посредством своебразната намеса и помощ от страна на туроператора при самото провеждане на организираното от него туристическо пътуване. Тя е различна по обхват и съдържание в зависимост от големината и възможностите на предприятието, от вида и характера на пътуването и др.
По правило намесата на туроператора се проявява при по-голямата част от елементите на туристическото пътуване. Като резултат от нея се създават условия и възможности за въздействия върху потребителната стойност и качеството на предлагания от туроператора продукт и в процеса на неговото потребление.
Дейността на туроператора (по обем и съдържание при провеждането на организираните от него туристически пътувания се определя, зависи и се отличава най-вече от различията във вида на тези пътувания. От тази гледна точка е възможно и необходимо разграничаването им в няколко направления.

Първо, в зависимост от това дали и доколко туроператорът се ангажира с участие при провеждането на пътуването.
В това направление се разграничават обикновено две групи (или вида) пътувания: придружени (escorted tours) и непридружени (unescorted tours). При първите опитен водач (tour director) пътува заедно с туристите и изпълнява всички дейности по тяхното обслужване и подпомагане, а при вторите туристите пътуват без водач. Очевидно е, че по-специална организация при провеждане на пътуването се изисква при първата от посочените групи.

Второ, в зависимост от броя на участниците в туристическото пътуване.
В това направление пътуванията могат да се групират също в два основни вида: единични (индивидуални) и групови (колективни). В характеристиката на първите обикновено не се включват дейности и услуги, свързани с придружаването или екскурзоводското обслужване. Възможно е, по желание на клиента, такива дейности да се предвидят и при тях, особено когато става дума за високоплатежоспособна клиентела. Груповите пътувания по правило изискват придружаване, а следователно и по-активна намеса на туроператора при тяхното провеждане.

Трето, в зависимост от съотношението между двете основни части в съдържанието на туристическия продукт – динамичната (пътуването) и статичната (пребиваването, престоя).
Типичен представител в групата, при която преобладаващо място има динамичната съставка, са обиколните пътувания. При тяхното провеждане (особено когато са и групови) намесата и помощта на туроператора е задължителна и необходима почти през цялото време на пътуването. При тях се изисква специфична организация и пълен набор от дейности по придружаването на туристите – информационно обслужване, посредничество, координация и др. Когато преобладаващо място има престоят (например при морската рекреация), участието на туроператора при провеждането на пътуването има по-специфичен характер. Основно значение в този случай имат неговите представителни функции в туристическото място, където се организира и осъществява пребиваването на туристите.

Четвърто, в зависимост от вида на използвания при провеждането на пътуването пътнически (туристически) транспорт.
В това направление пътуванията се групират на такива с влак, самолет, кораб и автомобил. Различията в пространството, скоростта на движение, транспортната среда, комфорта и др. подобни определят спецификата в организацията на дейността по провеждането на пътуванията в различните видове превозни средства. Тя се отнася основно до екскурзоводското обслужване, което има различен обхват и характер в автобуса, кораба или влака.

Намесата на организатора в процеса на провеждане на туристическото пътуване може да се осъществи пряко, от негов служител или косвено, с помощта на пътническа агенция-кореспондент или нейн представител. Първият случай е свързан с дейността на водача (екскурзовода) при обиколните пътувания или на представителя на туроператора в съответното туристическо място – цел на пътуването с престой. Той е най-често срещан в практиката както на големите, така и на по-малките предприятия. При втория случай се изпълняват аналогични функции, но вече от лица, които нямат трудовоправни отношения с организатора на туристическото пътуване. Най-често този вариант на организация на придружаването се реализира на договорна основа с приемащи пътнически агенции.

“Екскурзоводът (водачът или представителят), в ролята си на пълномощник на туроператора, е носител на множество отговорности и задължения и изпълнител на разнообразни функции и задачи в процеса на провеждане на туристичеcкото пътуване. Независимо от съществуващите различия в тяхното съдържание, за конкретните случаи те могат да бъдат унифицирани и разграничени в четири основни групи:

Изпълнението на планово-подготвителните функции и задачи обхваща основните етапи и елементи в съдържанието на организираното туристическо пътуване. По-конкретно те се изразяват в:

Разгледаните задачи в рамките на тази първа група са характерни предимно за обиколните пътувания. При тези с преобладаващ престой подготовката на представителя се извършва най-вече с процеса на посрещане на туристите. Необходимите предварителни проучвания в този случай се отнасят до: състава на участниците, време на пристигане, трансфера до хотела, плана за настаняване в него, предварителната програма на престоя, подготовката на необходимите материали и документи, предварителната подготовка на представителството за активна работа (при сезонните представителства) и т.н.

Координационно-посредническите функции и задачи имат особено важно място в процеса на провеждане на организираното туристическо пътуване. Изпълнението им се основава на съвместната работа на водача (екскурзовода) с представителите на конкрагентите на туроператора – транспортьори, хотелиери, ресторантьори и др., които пряко или косвено участват в обслужването на туристите. Към тях се отнасят:

Изпълнението на информационно-консултантските и рекламните функции и задачи от страна на екскурзовода допринася за улесняване и стимулиране на потреблението и повишаване качеството на предлагания продукт от туроператора. Такива най-вече са:

Представителните функции и задачи на екскурзовода (водача) се проявяват в особено синтезиран вид по отношение на всестранния контрол, който той осъществява по време на провеждане на туристическото пътуване. Като пълномощник на туроператора чрез тях той защитава предимно неговите интереси. Не по-малко са и задълженията му към клиентите-участници в пътуването, както и към контрагентите на туроператора. Това налага изключителен такт, умение и дипломатичност от страна на екскурзовода и е едно от най-сложните и деликатни звена в системата на изпълняваните от него задачи. Гостът трябва да усети грижата и вниманието, опората и авторитета на туроператора. В противен случай той не би потърсил повторно неговите услуги. Необходимо е обаче да се пазят и интересите на предприятието-доставчик за гарантиране бъдещия успех на съвместната работа с него. Контролните функции и задачи могат да се конкретизират в следните направления:

Туристическото пътуване се счита за приключено едва след представянето на подобен отчет за неговата подготовка и провеждане. За различните страни и предприятия той няма унифицирана форма, но по правило съдържа:

Успешното изпълнение на комплекса от функции и задачи от страна на пълномощника на туроператора при провеждането на туристическото пътуване зависи преди всичко от личностните му качества. От него се изискват изключително много умения, творчески подход и фантазия, обаяние, артистичност, импровизация, обща култура, професионални знания, езикова подготовка и пр. От него зависи не само стриктното изпълнение на очакванията, представите и поведението на участниците в туристическото пътуване. “Екскурзоводът е диригентът, неговата партитура – туристическата програма. От способностите му за творческа интерпретация зависи много успехът на концерта” /Datzer, R. Der Beruf des Reiseleiters. Starnberg, 1981, S. 76/.


4.4. Организация на продажбите на туристическите пътувания с обща цена.
Организацията на продажбите (пласментът) на туристическите пътувания с обща цена е следващото звено в системата от задачи, технологични процеси и операции, които изпълняват туроператорите. От нея зависи постигането на положителни финансови резултати от цялостната им производствена дейност. В съдържателно отношение организацията на пласмента включва преди всичко подбор и приложение на ефективни методи, средства и канали за реализация при спазване оптимално съотношение между обема на продажбите и разходите за тяхното осъществяване.
Особеностите на туристическите услуги като основен компонент в съдържанието на продукта на туроператора определят неговия абстрактен и нематериален характер. От това произтичат и по-важните характеристики на пласментната дейност и нейната организация по отношение туристическите пътувания с обща цена.
На първо място заслужава внимание фактът, че периодът на продажбите по правило предшества с няколко месеца “производството” (а следователно и потреблението) на основните съставки на туристическия продукт на туроператора. Така например кампанията по продажбите на пътуванията от лятната програма на големите и средните германски туроператори започва още през месец февруари, когато приключва подготовката и разпространението на брошурите. Ако приемем, че първите пътувания са през месец май, а последните през месец октомври, продажбите ще предшестват потреблението на продукта (провеждането на туристическото пътуване) от 2 до 6 месеца.
На второ място ще отбележим обстоятелството, че обемът на продажбите се разпределя върху многобройни, разнородни по състав, финансови възможности и изисквания, териториално разпръснати потребители. Това налага пласментът на туристическите пътувания да може да осигурява:

На трето място ще подчертаем, че успехът на продажбите силно зависи от активното въздействие върху пазара на търсенето за стимулиране решението за покупка. Обстоятелството, че се продава “обещание” за потребление, т.е. абстрактен продукт, засилва ролята на инициативата на продавача, на способностите му да убеждава, на добрия негов авторитет и “имидж” на пазара.
Организацията на пласментната дейност на туроператора оказва силно въздействие върху всички останали етапи от неговата дейност. От възможностите му да използва надеждни, разнообразни и широкообхватни канали за реализация зависят асортиментната структура, времевите и пространствените параметри на продукта. Съществени са отраженията и върху дейността по провеждането на туристическите пътувания. Организацията на продажбите формира и редица черти на взаимоотношенията на туроператора с контрагентите.
“Организацията на продажбите на туристическите пътувания с обща цена може да се осъществи в две основни форми: директна и индиректна” /Ракаджийска, Св. и др. Маркетинг в туризма. Варна, 1995, стр. 51/. При директната (или използването на преки канали за реализация) се осъществява непосредствена връзка между туроператора и крайния потребител на неговия туристически продукт. Индиректната форма (или използването на непреки канали за реализация) предполага опосредстването на връзката между организатора, респективно производителя на продукта и крайния купувач-турист с участието на един или няколко (мрежа от) посредници-продавачи.
Оптималната организация на продажбите на туристическите пътувания с обща цена предполага едновременното използване и на двете описани по-горе форми. Степента и начините на тяхното съчетаване се определя от редица фактори и наличието на определени условия, а именно:

Във връзка с организацията на пласментната дейност на туроператора е възможно използването на многобройни и разнообразни по вид преки и непреки канали за реализация на неговия продукт. Изборът им се определя за всеки конкретен организатор на пътуванията в зависимост от степента на влияние на отбелязаните фактори.
Преките канали за реализация предлагат редица преимущества за туроператора, а именно:

Всичко това прави преките канали по-приложими и предпочитани, особено що се отнася до по-малките и финансово по-слаби туроператори. При тях туроператорите осъществяват продажбите самостоятелно. Това на практика може да се осъществи в множество конкретни варианти, а именно:

При непреките канали за реализация на продукта на туроператора отношенията му с потенциалните клиенти се опосредстват от междинни звена. В зависимост от принадлежността и характера им на дейност те могат да бъдат определени като:

Отношенията между туроператора и мандатера по повод пласмента на туристическия продукт се регламентират обикновено посредством агентски съглашения. Чрез тях пътническата агенция-организатор (наричана принципал) предоставя на посредника (наричан агент) права за продажба на туристически пътувания от името и за сметка на принципала. В съглашението обикновено се съдържат и инструкции по изпълнението на възложените задачи, ограничава се територията на действие, установяват се правата и задълженията между страните както и условията и реда за изплащане на комисионните възнаграждения.
Агентските съглашения се сключват в писмена или устна форма. Първият случай е познат и с обозначението лиценз. По-големите туроператори, които встъпват в ролята си на принципали, притежават свои типови бланки, възприети от различни национални или международни организации. За получаването на лиценз в много случаи се изисква препоръката на един или повече посредници, притежаващи лиценз на туроператори или други упълномощени институции.
Понастоящем много пътнически агенции работят и на основата на устни съглашения с принципала на принципа на джентълменското споразумение. Тази форма има определени преимущества по отношение оперативност и бързина на действие, ефективност на системата и пр. За нея обаче е необходимо наличието на доверие между страните, взаимно познаване, дългогодишно сътрудничество и т.н.
Определянето на изискванията към агента от страна на принципала зависи от наличието на много условия и най-вече – от спецификата на съответните пазари. В този смисъл агентското съглашение може да съдържа следните стандартни условия и клаузи:

Понякога агентското съглашение включва и клаузи, които задължават агента да не встъпва в делови търговски отношения с други туроператори и туристически фирми. Тогава обикновено принципалът предоставя изключителното право на агента за продажба или представителство, при което той придобива статут на негов генерален агент.
В договарянията си с големи и авторитетни дистрибутори (агенти), които продават туристически пътувания на няколко туроператори, принципалът се стреми към сключването на т.нар. преференциални агентски съглашения. В тях се предвижда и предоставяне на суперкомисионна, ако обемът на продажбите не е под определено равнище.
Широко разпространение в практиката на големите туроператори през последните години намират и франчайзинговите съглашения, чрез които агентите получават права не само за продажба на продукта на принципала, но и за използване на неговата търговска марка, управленския му опит и деловите му връзки, резервационната му система и други обекти на индустриалната му собственост. Тези съглашения прикрепват трайно агента към дистрибуторската мрежа на туроператора и му позволяват законно да разширява своя пазарен дял и да елиминира конкуренцията. Агентът също е заинтересован от тях, тъй като си гарантира “тила” на търговската дейност и получава определен дял от печалбата, а не само обикновено комисионно възнаграждение.
Продажбите на туристическите пътувания чрез неспециализирани посредници се основава на наличието на широка мрежа от филиали, устойчиви връзки с потенциалната клиентела, търговски опит и възможности за активна реклама от страна на предприятието-агент. Банковите и застрахователните дружества, например, разполагат с богата информация за своите клиенти. Това им позволява да осъществяват целенасочени въздействия и предлагане на пътувания, които в най-висока степен задоволяват потребностите и изискванията и съответстват на финансовите възможности на последните.
Характерно за разгледаните канали за реализация е, че те не са алтернативни, а взаимнодопълващи се. Туроператорът прави избора си след оценка на преимуществата и недостатъците им според възможностите и обема на своята дейност, връзките си, състоянието на пазара и пр.
Покупко-продажбата на туристическото пътуване става действителна или се озаконява след оформянето на документ, който потвърждава сключването на договора между туроператора и клиента. В практиката на различните туроператори в отделните страни не е установена единна и стандартна форма на този документ, но Международната конвенция за пътническите съглашения препоръчва включването на следните основни реквизити в него:

Усъвършенстването на практиката на туроператорите през последните години развива изключително разнообразие от начини и възможности за оформяне договора между туроператора и клиента. В тази насока съдейства и развитието на специализираното законодателство. Особено значение се отделя и на т.нар. “условия за пътуване”, които могат да се включат в брошурата на туроператора или непосредствено при представянето на едно или друго пътуване. Много важно е клиентът да се запознае предварително с тях и да ги приеме. Условията за пътуване обикновено включват следните по-важни раздели в своето съдържание:

Документалното оформяне на пласмента се съпътства и от издаването на някои други документи като ваучери, писма-резервации, писма-потвърждения и фактури. Основно място сред тях има ваучерът. Той е потвърдителен документ, който се издава на индивидуални или групови туристи от страна на туроператора като доказателство за заплатени услуги или туристическо пътуване с обща цена. Той се представя на контрагента-доставчик на услугите и се използва при окончателното разплащане между него и туроператора.
У нас се използва и т.нар. бланка за записване, която се попълва от клиента или служителя в бюрото на туроператора или посредника с основните данни (име, адрес, телефон и др.), необходими при издаване на виза или други документи за задгранични пътувания.
Използването на писма-резервации (потвърждения) като помощен документ при пласмента има аналогична роля и значение както и ваучера. Освен това стандартните фактури и други оправдателни документи също намират място в този процес.

[Горе] [Предишна страница] [Индекс] [Следваща страница]