Make your own free website on Tripod.com

Road Races in the South East

 

Date

Course

Cat.

H.Q.

Club

Time

10-Jan

Coaching

Women

Crowhurst VH

Power Pack

12:00

10-Jan

Cutmill

3/4/J/W

Elstead

VC Meudon

09:30

10-Jan

Cutmill

E/1/2

Elstead

VC Meudon

13:30

17-Jan

Coaching

3/4

Leigh VH

Power Pack

12:00

24-Jan

Ottershaw

E/1/2/3

Brook Hall, Ottershaw

Twickenham CC & Sport & Publicity

11:00

31-Jan

Ottershaw

E/1/2/3

Brook Hall, Ottershaw

Twickenham CC & Sport & Publicity

11:00

07-Feb

Coaching

Women

Newchapel VH

Power Pack

12:00

14-Feb

Sandown Park

Invitation

Sandown Park

Surrey League

13:30

14-Feb

Coaching

3/4

Eelmoor

Power Pack

12:00

21-Feb

Eastway

Youth

Eastway

San Fairy Ann CC

09:30

21-Feb

Eastway

3/4/W/J

Eastway

San Fairy Ann CC

10:15

21-Feb

Eastway

E/1/2/3

Eastway

San Fairy Ann CC

12:30

21-Feb

Hillingdon

4/3W/4W

Hillingdon

London Dynamo

13:30

25-Feb

Hillingdon

4/3W/4W

Hillingdon

London Dynamo

13:30

03-Mar

Tenterden

E/1/2/3/4

Homewood School

Dulwich Primavera

12:00

06-Mar

Eastway

Youth

Eastway

San Fairy Ann CC

09:30

06-Mar

Eastway

4/W/J

Eastway

San Fairy Ann CC

10:15

06-Mar

Eastway

E/1/2/3

Eastway

San Fairy Ann CC

12:30

06-Mar

Hillingdon

4/3W/4W

Hillingdon

London Dynamo

13:30

13-Mar

Crowhurst

2/3/J/W

Tandridge VH

London Fire Brigade

13:30

14-Mar

Alfold

3/4/J/W

Alfold Xways

Festival RC

09:30

14-Mar

Alfold

2/3

Alfold Xways

Festival RC

13:30

21-Mar

Dunsfold

2/3

Alfold Xways

Kingston Wheelers

09:30

21-Mar

Dunsfold

3/4/J/W

Alfold Xways

Kingston Wheelers

13:30

28-Mar

Chobham

E/1/2/3/4

Valley End School

Hounslow & District Spring Road Race

10:00

28-Mar

Chobham

3/4/J/W

Valley End School

Hounslow & District

10:05

04-Apr

Coaching

3/4 TTT

Goodwood

Power Pack

09:30

04-Apr

Goodwood

E/1/2/3/4

Goodwood

TBA

11:30

Sigma Sport Easter 3-Day

10-Apr

Milland Hill

1/2/3

Bohunt School, Liphook

Stage 1 CC Basingstoke

13:30

11-Apr

Goodwood

1/2/3

Goodwood

Stage 2 Crawley CC

13:30

12-Apr

Walliswood

1/2/3

Ockley VH

Stage 3 TBA

13:30

10-Apr

Milland Hill

2/3

Bohunt School, Liphook

CC Basingstoke

09:30

11-Apr

Goodwood

4ths

Goodwood

Crawley CC

09:30

11-Apr

Goodwood

Youth

Goodwood

Crawley CC

11:00

11-Apr

Goodwood

2/3/J/W

Goodwood

Crawley CC

11:30

12-Apr

Walliswood

2/3/J/W

Ockley VH

TBA

13:30

17-Apr

Ladies Mile

2/3/4/J/W

TBA

Lewes Wanderers

13:30

18-Apr

Liphook

E/1/2/3

TBA

VC Meudon Cycle Kingdom Spring Classic

11:00

25-Apr

Alford / Dunsfold

E/1/2/3

Loxwood

Clarencourt CC

11:00

27-Apr

Goodwood

All

Goodwood

VC Stella

18:30

29-Apr

TBA

H/cap

TBA

TBA

19:15

02-May

Crowhurst

W (teams)

Crowhurst VH

Old Portlians

09:30

02-May

Crowhurst

2/3/J

Crowhurst VH

Old Portlians

13:30

04-May

Goodwood

All

Goodwood

Off the Record Velocity

18:30

06-May

TBA

H/cap

TBA

TBA

19:15

09-May

Lingfield

E/1/2/3/4

Edenbridge

Bec CC Road Race

11:00

09-May

Ladies Mile

3/4/J/W

Groombridge

East Grinstead CC

09:30

11-May

Goodwood

All

Goodwood

Southdown Velo

18:30

13-May

TBA

H/cap

TBA

TBA

19:15

16-May

Crawley

All

Crawley

Crawley CC/Crawley Wheelers Town Centre Crits

17:30

18-May

Goodwood

All

Goodwood

Southdown Velo

18:30

20-May

TBA

H/cap

TBA

TBA

19:15

23-May

Eastway

Youth

Eastway

Sutton CC

10:00

23-May

Kirdford

2/3/J/W

TBA

Worthing Excelsior

13:30

25-May

Goodwood

All

Goodwood

VC Etoile

18:30

27-May

Wivelsfield

H/cap

Parish Hall

Sussex Nomads

19:15

31-May

Cutmill

E1/2/3

Elstead YC

Prestigevc.com

13:30

01-Jun

Brands Hatch

Youth

Brands Hatch

Southborough & District

18:15

01-Jun

Brands Hatch

E/1/2/3/4/J/W

Brands Hatch

Southborough & District

19:30

01-Jun

Goodwood

All

Goodwood

Liphook Cycles

18:30

03-Jun

Laughton

3/4/J/W

Roebuck Inn

Lewes Wanderers

19.15

03-Jun

Kitsmead Lane

H/cap

Kitsmead Lane

Hounslow & District

19:15

08-Jun

Goodwood

All

Goodwood

VC St Raphael

18:30

10-Jun

Laughton

3/4/J/W

Roebuck Inn

Lewes Wanderers

19.15

10-Jun

Newdigate

H/cap

Blanks Lane

Clarencourt CC

19:15

13-Jun

Frant

E/1/2/3

TBA

Woolwich CC

TBA

13-Jun

Lyne

4/W

Brook Hall, Ottershaw

Sigma Sport RT

09:30

13-Jun

Lyne

3/J/W

Brook Hall, Ottershaw

Sigma Sport RT

13:30

15-Jun

Goodwood

All

Goodwood

Liphook Cycles

18:30

17-Jun

Laughton

3/4/J/W

Roebuck Inn

Lewes Wanderers

19.15

17-Jun

Charlwood

H/cap

Hookwood

Redhill CC

19:15

20-Jun

Handcross

1/2/3/4

Handcross

VC Etoile

10:00

22-Jun

Goodwood

All

Goodwood

i-team.co.uk

18:30

24-Jun

Wivelsfield

H/cap

Parish Hall

Sussex Nomads

19:15

Pearson Cycles Jaunts 2/3/4 cat. 5 Day Stage Race

25-Jun

Ladies Mile

2/3/4/J/W

TBA

Stage 1 Tunbridge Wells RT

19:00

26-Jun

Norwood Hill

2/3/4/J/W

Leigh VH

Stage 2 Epsom CC

13:30

27-Jun

Walliswood

2/3/4/J/W

Ockley VH

Stage 3 Redmon CC

13:30

28-Jun

Bletchingley

2/3/4/J/W

TBA

Stage 4 TBA

12:00

29-Jun

Kirdford

2/3/4/J/W

TBA

Stage 5 TBA

12:00

29-Jun

Goodwood

All

Goodwood

In Gear RT

18:30

01-Jul

Kitsmead Lane

H/cap

Kitsmead Lane

Team Luciano

19:15

06-Jul

Goodwood

All

Goodwood

Fareham Whls

18:30

07-Jul

Guildford

All

Guildford

Charlotteville CC Guildford Town Centre Races

18:30

08-Jul

Hungry Hill

H/cap

Ripley Green

Epsom CC

19:15

09-Jul

Hove Park

2/3/4/J/W/Y

Hove Park

Sussex CRL

18.30+

11-Jul

Lingfield

E/1/2/3/4/W

Edenbridge

Southern Counties CU

11

11-Jul

Horton Kirby

Youth

Horton Kirby

Team Darenth

10:00

13-Jul

Goodwood

All

Goodwood

Fareham Whs

18:30

15-Jul

Kitsmead Lane

H/cap

Kitsmead Lane

Hounslow & District

19:15

18-Jul

Wadhurst

E/1/2/3/4

TBA

Southborough & District

09:30

20-Jul

Goodwood

All

Goodwood

Worthing Ex

18:30

22-Jul

TBA

H/cap

TBA

TBA

19:15

23-Jul

Hove Park

2/3/4/J/W/Y

Hove Park

Sussex CRL

18.30+

27-Jul

Goodwood

All

Goodwood

GS Helix-Maestro

18:30

29-Jul

Newchapel

H/cap

Newchapel VH

South Eastern RC

19:15

01-Aug

Goodwood

Women

Goodwood

Addiscombe CC Women's Road Race Trophy

11.3

01-Aug

Goodwood

Under 23

Goodwood

Addiscombe CC John Smith Memorial Road race

11

01-Aug

Goodwood

4ths

Goodwood

Addiscombe CC

09:00

01-Aug

Goodwood

Youth

Goodwood

Addiscombe CC

10:15

01-Aug

Goodwood

E/1/2

Goodwood

Addiscombe CC

14:30

01-Aug

Goodwood

3/J

Goodwood

Addiscombe CC

14:30

03-Aug

Goodwood

All

Goodwood

VC Etoile

18:30

04-Aug

Alfold

37653

Alfold

Festival RC Midsummer Road Race

13

05-Aug

TBA

H/cap

TBA

TBA

19:15

06-Aug

Hove Park

2/3/4/J/W/Y

Hove Park

Sussex CRL

18.30+

07-Aug

Coolham

Duo Normond Try Out Time Trial

Coolham VH

GS Stella

13:30

10-Aug

Goodwood

All

Goodwood

In Gear RT

18:30

12-Aug

TBA

H/cap

TBA

TBA

19:15

13-Aug

Hove Park

2/3/4/J/W/Y

Hove Park

Sussex CRL

18.30+

Evans Cycles Surrey League Revolutions 5 Day Stage Race

13-Aug

TBA

E/1/2/3

TBA

Stage 1

12:00

14-Aug

TBA

E/1/2/3

TBA

Stage 2

12:00

15-Aug

Goodwood

E/1/2/3

Goodwood

Stage 3a

11:00

15-Aug

Goodwood

E/1/2/3

Goodwood

Stage 3b

12:30

16-Aug

TBA

E/1/2/3

TBA

Stage 4

12:00

17-Aug

TBA

E/1/2/3

TBA

Stage 5

12:00

15-Aug

Goodwood

4/W

Goodwood

Brighton Mitre

09:30

15-Aug

Goodwood

Youth

Goodwood

Brighton Mitre

10:30

15-Aug

Goodwood

3/J/W

Goodwood

Brighton Mitre

11:30

15-Aug

Goodwood

E/1/2

Goodwood

Brighton Mitre

13:35

21-Aug

Walliswood

2/3/4 over 34 + Vets

Ellens Green

Older Mans RR / Morden CRC

12.45

22-Aug

Goodwood

E/1/2

Goodwood

Team Axiom

09:30

22-Aug

Goodwood

Youth

Goodwood

Team Axiom

12:00

22-Aug

Goodwood

4ths

Goodwood

Team Axiom

12:30

22-Aug

Goodwood

2/3/J/W

Goodwood

Team Axiom

13:30

28-Aug

Handcross

Duo Normand Practice Run Time Trial

Handcross VH

GS Stella

13:30

05-Sep

Bletchingley

E/1/2/3/4

TBA

Norwood Paragon

11:00

12-Sep

Cutmill

3/4/J/W

Elstead YC

Farnborough & Camberley

09:30

12-Sep

Cutmill

2/3

Elstead YC

Farnborough & Camberley

13:30

19-Sep

Alfold

3/4 H/Cap

Alfold Crossways

South Western RC

09:30

19-Sep

Alfold

2/3

Alfold Crossways

South Western RC

13:30

26-Sep

Rusper

2/3

Rusper FC

Crawley Whls

09:30

26-Sep

Rusper

3/4/J/W

Rusper FC

Crawley Whls

13:30

07-Nov

Ottershaw

E/1/2/3

Brook Hall, Ottershaw

Twickenham CC & Sport & Publicity

11:00

 

 

To view the SERRL website click on this link; SERRL