bullet next back Autor : Alice Višný gvisny@bluewin.ch <812>
Název : MESTÁ SVETA ( 7- Pariz)




PARIZ: hlavne mesto Francuzska, uz od nepamäti ma uzasnu pritazlivost pre umelcov, studentov, privrzencov modnych trendov a turistov z celeho sveta. Tato metropola na rieke Seine ma 2,2 miliony a cela aglomeracia 10,5 miliona obyvatelov.

Uz v 7. storoci pred n. l. tu sidlili na ostrove Ile de la Cite na Seine galski Kelti, neskorsie prisli Rimania a Julius Cäsar a zalozili tu v roku 52 pred n. l. kolonialne mesto Lutetia Parisiorum. Neskorsie to boli germanske kmene, kral Hunov Attila, v polovici 12. storocia tu vznikol novy stavebny styl – gotika, v roku 1257 zalozena univerzita Sorbonne, vladli tu rozni krali Ludvik-ovia, Napoleon Bonaparte, dalej Nemecko – Francuzske vojny, povstanie robotnikov 1871 – a to su len heslovite spomenute niektore z hlavnych udalosti. Od tohoto casu zacina v Parizi velky a rychly, dovtedy jedinecny rozvoj tohoto mesta ku kulturnemu stredobodu Europy, comu dopomohli aj tri svetove vystavy v rokoch 1878, 1889 a 1900. Architektonicka prestavba vytvorila bulvary, esplanady a urobila z Pariza jedno z najkrajsich miest na svete. Medzi dvomi svetovymi vojnami, pokracoval vyvoj mesta svojim jedinecnym sposobom dalej a vyvrcholil svetovou vystavou v roku 1937, ktora ohromne podporila okrem ineho aj cestovny ruch. V roku 1958 vyhlasili Piatu republiku a v tom case zacina v Parizi aj nova faza vo vystavbe a urbanizacii mesta, ktora tu uspesne pokracuje az do dnes.

Pozoruhodnosti je tu neuveritelne vela, ako napr. 117 metrov vysoky Pantheon, Conciergerie, Monmartre, Place Vendome, Opera, Centre Georges Pompidou - velke kulturne-centrum postavene v rokoch 1973 – 77, Louvre neuveritelne obrovske muzeum s exponatmi z celeho sveta, roznych dob a skoro vsetkych znamych umelcov a maliarov. Dalej Quartier latin, Musee de Cluny, Sainte Chapelle, Palais Royal, nehovoriac o francuzskej kuchyni, bistrach, kabaretoch, boutigach a mnoho inych a dalsich zaujimavosti.

Clovek si musi plan prehliadky pozoruhodnosti, ktore ho najviac zaujimaju, dopredu velmi dobre pripravit, aby nestracal zbytocne cas hladanim cesty a zlou organizaciou (a ja nie sa chciet pohybovat vlastnym autom - metro je podstatne rychlejsie!).

Pariz je stredobodom jedneho naroda, ktory na vsetkych poliach umenia a vedy dosiahol vynikajuce uspechy a vo vkuse a v mode ma stale hlavne slovo. Cely verejny a socialny zivot vrcholi tu v hlavnom meste „Paris, c’est la France“ (Pariz je Francuzsko).

Pariz je ako sampanske – penive, sumive, vzrusujuce! Pariz sa neda opisat, Pariz treba zazit!



Eiffelova veza, zelezna konstrukcia 300 metrov vysoka (s TV-antenou az 327 m), postavena francuzskym inzinierom Gustave Eiffelom pre svetovu vystavu v roku 1889, je uz dlho najznamejsim a najtypickejsim znakom mesta. Pohlad z tretieho poschodia, vo vyske 274 metrov, na Palais de Challot postaveny pre svetovu vystavu 1937 s Jardin du Trocadero a za nim je Place de Trocadero a pohlad na Eiffelovu vezu od Palais de Challot.



Zaujimavy, nie kazdodenny pohlad na “Vitazny obluk” Arc de Triomphe, zabaleny pocas renovacnych prac do farebnej trikolory. Stavba je 50 metrov vysoka, 45 metrov siroka a podchod je 30 metrov vysoky. Na tomto kruhovom namesti Charles de Gaulla, vyustuje 12 bulvarov, z ktorych naznamejsi je Avenue des Champs Elysees, z ktoreho je uz z daleka a za kazdej dennej doby nadherny pohlad na Vitazny obluk.

V roku 1806 poveril Napoleon architekta J. F. Chalgrina postavit tuto impozantnu stavbu, ako spomienku na slavne vitazstva a na pocest jeho vojakom je tu aj Hrob neznameho vojaka. Dokoncili ju az v roku 1836 a v roku 1840 previezli pod oblukom uz len mrtveho Napoleona v sarkofagu.

Novodoby “Vitazny obluk” Grande Arche, v novom modernom satelitnom meste La Defense, ma 35 poschodi nad zemou a vysku 110 metrov. Tuto odvaznu zeleznu konstrukciu, obalenu mramorom a sklom, postavili v rokoch 1985 – 89 dvaja architekti Paul Andreu a Johan Otto von Spreckersen a sluzi ako uradna budova.


Pohlady na mimoriadne zaujimave pozoruhodnosti, ktore by si ziadny navstevnik Pariza nemal nechat ujst:

1. Pohlad na ostrov Ile de France na Seine, miesto ktore je povazovane za rodisko gotickeho stavebneho stylu, comu je katedrala Notre-Dame najlepsim dokazom.

2. Baziliku Sacre-Coeur postavili po Nemecko – Francuzskej vojne v rokoch 1873 – 1915 v romansko-byzantskom style. Svojou rozlohou 100 x 50 metrov a vyskou 84 metrov a k tomu este na kopci, je druhym znakom Pariza, hlavne preto, ze je velmi dobrym orientacnym bodom z kazdeho miesta v meste.

3. Versailles a jeho sady a zahrady najlepsie komentuju preco krala Ludvika XIV. nazyvali Slnecnym kralom. V roku 1862 sem dokonca premiestnil cely kralovsky dvor a vladu a bolo to najkrajsie a najprepychovejsie vladne miesto Europy. Po Revolucii tu neskorsie zariadili muzeum a za peknych dni sa tu na vstup caka hodiny v nekonecnych radoch. Dobra rada: my sme si v meste zabezpecili organizovanu prehliadku a div sa svete, vsade sme prechadzali bez cakania ako „VIP“ skupina.

4. Namestie Place de la Concorde je svojou rozlohou 87.500 stvorcovych metrov, najväcsim namestim na svete a v jeho strede stoji 2.300 rokov stary Obelisk z Luxoru, 23 metrov vysoky monolit (230 ton tazky) z ruzoveho granitu, ktory daroval Karlovi X. v roku 1831 egyptsky vizekral Mohammed Ali.

5. Katedrala Notre–Dame, s ktoreho stavbou zacali v roku 1163 v ranno-gotickom style, je 127,5 metra dlha, 48 metrov siroka a veze maju vysku 69 metrov. Bola casto svedkom dolezitych historickych udalosti a po zniceni pocas Revolucie ju museli v rokoch 1845 – 63 namahavo a dokladne restaurovat.

6. Velmi posobivy pohlad do kopuly Sacre-Coeur, vo vezi (94 m) visi jeden z najväcsich zvonov (19 ton tazky) na svete.

7. Opera postavena v rokoch 1862 – 75 je rozlohou najväcsie divadlo na svete.

8. Versailles - pekny priklad jedneho posobiveho susosia v parku.