Make your own free website on Tripod.com

Going to State isn't the question, it's who we will beat when we get there!!!

Record and Schedule

VARSITY

JUNIOR VARSITY

FRESHMAN

Pictures

Home

Varsity Roster

The Playoff Picture

 Comments? Email me

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Varsity Schedule

District Record: 13-1 Overall Record : 33-7

8-15

Dobie

Predistrict

Alvin

Won

8-15

Alvin

Predistrict

Alvin

Lost

8-17

Dulles

Katy Tourn.

Away

Won

8-17

Katy

Katy Tourn

Away

Lost

8-18

Westfield

Predistrict

Home

Won

8-19

Cy Springs

Katy Tourn

Away

Won

8-19

Mayde Creek

Katy Tourn

Away

Lost

8-22

Clear Brook

Predistrict

Home

Lost

8-25

Clear Creek

Predistrict

Away

Won

8-29

Montgomery

Predistrict

Away

Won

8-31

Spring

Prland Tour.

Away

Won

8-31

Alvin

Prland Tour.

Away

Lost

8-31

Dobie

Prland Tour.

Away

Won

9-1

Clements

Predistrict

Home

Lost

9-2

Deer Park

Prland Tour.

Away

Won

9-2

La Porte

Prland Tour.

Away

Won

9-2

We beat Memorial to take the Consolation Trophy!!!

Prland Tour.

Away

Won

9-5

LaMarque

District

Home

Won

9-7

West Columbia

Dickn.Tourn

Away

Won

9-7

Galveston Ball High

Dickn.Tourn

Away

Won

9-8

Galena Park

District

Away

Won

9-9

Sam Rayborn

Dickn.Tourn

Away

Won

9-9

Santa Fe

Dickn.Tourn

Away

Won

9-9

We beat Dickinson to take the Championship Trophy!!!

Dickn.Tourn

Away

Won

9-12

Channelview

District

Away

Won

9-15

Texas City

District

Home

Won

9-19

C.E. King

District

Away

Won

9-22

Dickinson

District

Away

Won

9-26

Santa Fe

District

Home

Won

9-29

LaMarque

District

Away

Won

10-3

Galena Park

District

Home

Won

10-6

Channelview

District

Home

Won

10-10

Texas City

District

Away

Won

10-13

C.E. King

District

Home

Won

10-17

Dickinson

District

Home

Lost

10-20

Santa Fe

District

Away

Won

10/26-28

Bi-District

Playoffs

TBA

Bye

10/30

Area(Caney Creek)

Playoffs

Channelview

Won

11/2-4

Reg. Quarterfinals (Oak Ridge)

Playoffs

TBA

Won

11/6-7

Reg. Semifinals (Belton)

Playoffs

Giddings

Won

11/9-11

Reg. Finals (Dickinson)

Playoffs

Santa Fe

Won

11/17-18

State Tournament (New Braunfels)

Playoffs

San Marcos

Back to the top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Junior Varsity Schedule

District Record: 14-0 Overall Record : 26-7

8-15

Dobie

Predistrict

Alvin

Won

8-15

Alvin

Predistrict

Alvin

Lost

8-18

Westfield

Predistrict

Home

Won

8-22

Clear Brook

Predistrict

Home

Lost

8-25

Clear Creek

Predistrict

Away

Lost

8-29

Montgomery

Predistrict

Away

Won

9-1

Clements

Predistrict

Home

Won

9-5

LaMarque

District

Home

Won

9-8

Galena Park

District

Away

Won

9-9

Angleton

Alvin Tourn.

Away

Won

9-9

Dobie

Alvin Tourn.

Away

Won

9-9

Clear Lake

Alvin Tourn.

Away

Won

9-9

We placed second of 16 in the Alvin JV Tournament!

Alvin Tourn.

Away

Lost

9-12

Channelview

District

Away

Won

9-15

Texas City

District

Home

Won

9-16

FtBend Tnm

Away

Won

9-16

FtBend Tnm

Away

Lost

9-16

Hastings

FtBend Tnm

Away

Lost

9-19

C.E. King

District

Away

Won

9-22

Dickinson

District

Away

Won

9-26

Santa Fe

District

Home

Won

9-28

Katy

Katy Tourn

Away

Won

9-29

LaMarque

District

Away

Won

9-30

Baytown Lee

Katy Tourn

Away

Won

9-30

Mayde Creek

Katy Tourn

Away

Won

9-30

Dear Park

Katy Tourn

Away

Lost

9-30

Jersey Village

Katy Tourn

Away

Won

10-3

Galena Park

District

Home

Won

10-6

Channelview

District

Home

Won

10-10

Texas City

District

Away

Won

10-13

C.E. King

District

Home

Won

10-17

Dickinson

District

Home

Won

10-20

Santa Fe

District

Away

Won

Back to the top

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Freshman Schedule

District Record: 12-2 Overall Record : 26-6

8-15

Dobie

Predistrict

Alvin

Lost

8-15

Alvin

Predistrict

Alvin

Lost

8-18

Westfield

Predistrict

Home

Won

8-22

Clear Brook

Predistrict

Home

Won

8-25

Clear Creek

Predistrict

Away

Won

8-29

Montgomery

Predistrict

Away

Won

9-1

Clements

Predistrict

Home

Won

9-5

LaMarque

District

Home

Won

9-8

Galena Park

District

Away

Won

9-9

Angleton

Alvin Tourn.

Away

Won

9-9

Dobie

Alvin Tourn.

Away

Won

9-9

Clear Lake

Alvin Tourn.

Away

Won

9-9

We beat Alvin in their tournament to take the Championship Trophy!!!

Alvin Tourn.

Away

Won

9-12

Channelview

District

Away

Won

9-15

Texas City

District

Home

Won

9-16

Clements White

FtBend Tnm

Away

Won

9-16

Dulles

Ft.Bend Tnm

Away

Won

9-16

Clements Blue

Ft.Bend Tnm

Away

Lost

9-16

We beat Hastings in the tournament to take the Third Place Trophy!!!

Ft.Bend Tnm

Away

Won

9-19

C.E. King

District

Away

Won

9-22

Dickinson

District

Away

Lost

9-26

Santa Fe

District

Home

Won

9-28

Katy

Katy Tourn

Away

Won

9-29

LaMarque

District

Away

Won

9-30

Baytown Lee

Katy Tourn

Away

Won

9-30

Mayde Creek

Katy Tourn

Away

Lost

10-3

Galena Park

District

Home

Won

10-6

Channelview

District

Home

Won

10-10

Texas City

District

Away

Won

10-13

C.E. King

District

Home

Won

10-17

Dickinson

District

Home

Lost

10-20

Santa Fe

District

Away

Won

Back to the top

 

 

 

 

 

 

Playoff Information

Level

Opponent

Date

Time

Place

Outcome

Pre-playoff match

None

Bi-District

Bye

Area

Caney Creek

October 30

6:00

Channelview

Won

Regional Quarters

Oak Ridge

November 2

7:30

The Campbell Center

Won

Regional Semi-Finals

Belton

November 11

7:30

Giddings High School

Won

Regional Finals

Dickinson

November 11

3:30

Santa Fe High School

Won

State Finals

Information

Back to the top