Пътуване в света на традицията

Поредният албум на швейцарския виртуоз Андреас Воленвейдер е вълнуващо съчетание между фолклор, джаз и класика

Милена СТОЯНОВА

Официалната промоция на десетия пореден албум на Андреас Воленвейдер “Cosmopoly” се превърна в събитие за многобройните почитатели на швейцарския музикант по целия свят. Дискът, който вече може да се открие и на нашия пазар, е своеобразно пътуване в света на традицията, станало възможно благодарение на невероятния талант на неговия автор и останалите участници в този фантастичен проект, повечето от които са емблематични фигури в най-различни музикални жанрове и стилове.

Роден в Цюрих през 1953, в семейството на един от най-известните европейски изпълнители на орган, Андреас Воленвейдер става популярен още с дебютния си албум “A Form of Suite in XIII Parts”, представляващ странно съчетание между класическа музика и джаз. Въпреки че отлично владее всевъзможни електронни и акустични инструменти, Воленвейдер е известен преди всичко като виртуозен изпълнител на арфа. Признание му носят няколкото поредни участия в престижния джаз-фестивал в Монтрьо, както и турнетата му в Съединените щати в края на 80-те. Точно тогава за първи път в световните класации се появява и “култовият” албум “White Winds”.

Истинският пробив

обаче идва едва с появата на “Down To the Moon”, който го прави първият швейцарски музикант, удостоен с наградата “Грами”. Следва не по-малко успешният “Dancing With the Lion”, в който Воленвейдар за първи път се опитва да съчетае елементи от класическата музика и джаза с традиционния африкански фолклор. През 1993 пък излиза “Eolian Minstrel”, изцяло повлиян от келтската музика – първият му албум, съдържащ не само инструментални, но и вокални парчета.

Миналата година се появи “концептуалният” диск на Воленвейдер “Cryptos”, обявен от критиците за “класика в стил “ню ейдж”” и записан с участието на голям симфоничен оркестър. Междувременно швейцарският музикант редовно участва в благотворителните концерти на италианския тенор Лучано Павароти, а през 1999 бе почетен гост на фестивала в Сан-Ремо.

Най-новият албум “Cosmopoly” е своеобразен връх в близо двайсетгодишната кариера на “виртуоза от Цюрих”. Този път сложното, чисто “симфонично”, звучене е заменено от значително по-олекотен саунд, а мелодиите естествено преливат една в друга, предлагайки едно наистина изключително пътешествие в света на музикалната традиция в най-различни райони на планетата. Обединителен елемент отново е специфичният стил на Воленвейдер, основаващ се на добре дозираната смес между класика, джаз, “ню ейдж” и фолклорни мотиви. За постигането му огромна заслуга имат плеядата

Невероятни музиканти

и вокалисти, взели участие в подготовката на албума. На първо място сред тях е американският вокален виртуоз Боби Макферин, който както впрочем и самият Воленвейдер, е еднакво блестящ, изпълнявайки и джаз, и класическа музика и, както е в “Cosmopoly”, типичните африкански мелодии. Южна Америка е представена в албума от бразилската супрзвезда Милтон Нашименту, един наистина невероятен певец на самба. Световноизвестният южноафрикански джазов пианист Абдула Ибрахим изпълнява соловата партия в парчето “Elle Chele” а арменският майстор Давид Каспарян е звездата в хита “Hush, My Heart, Be Still”. Не можем да не споменем блестящия изпълнител на гайда от испанската провинция Галисия Карлос Нуньес, баският акордеонист Кепа Юнкера, едно от най-нашумелите имена в модерния американски джаз Рей Андерсън и, разбира се, певицата Карли Саймън. С тяхна помощ Андреас Воленвейдер създава поредица от фантастични композиции – истински малки бижута, изпълнени с лекота и носещи невероятна атмосфера.

Така, в “Cosmopoly” келтските мотиви съвършено естествено преминават в латиноамерикански, после в африкански, а след това – в нещо на пръв поглед съвършено различно – характерният за източните народи саунд. Тъкмо тук впрочем е и отговорът на въпроса, защо музиката на Андреас Воленвейдар пленява сърцата на хора, не само на най-различна възраст, но и принадлежащи към различни раси и религии. Защо на концертите му се събират стотици хиляди, а броят на продадените до този момент негови албуми наближава десет милиона.

Критиците са единодушни, че последният диск на Воленвейдар е и поредното доказателство за огромния и разностранен талант на швейцарския изпълнител - един онези, които още преди десетилетия поставиха началото на завръщането на съвременната музика към корените на традиционното народно творчество