N S - Periyodu Olmayan Periyodik Dergi


GELECEK ZAMANGelecekte neler olacak ? Yaşamımızdaki sanki en önemli soru(n) buymuş gibi gider o kadar üfürükçülere, falcılara, büyücülere para veririz. Aslında konu beceriksizlikle, tembellikle, kendine inanmamak ve güvenmemekle ilgili bir şey. Aman ya neden çalışıp çabalayıp kaderimi kendim tayin edeyim ki giderim bir büyücüye misler gibi öğrenirim geleceğimi. Eğer güzel bir şeyler çıkarsa canla başla çalışırım ki o çıksın. Eğer kötü bir şey varsa da amaaan bana ne derim. Elimi eteğimi çekerim dünyadan…
Ne ? Falcıya gidenler bu mentalitede gitmiyor mu ? O zaman yukarıdaki paragrafı bir ara hatırlatın da sileyim !

Aslında ben de kahve falında iyiyimdir. O nedenle üşenmedim, dün gece oturdum NS için bir kahve falı açtım. Hani bakayım dedim bir yıl sonra NS’in durumu ne olacak ? Doğrusunu isterseniz şaşırtıcı şeyler gördüm. Valla hepsini burada yazmayacağım neme lazım.

İşte NS işte 2000 yılı !

Daha bu yıl bitmeden NS’in okur kitlesinde büyük bir patlama olacak. Bugün yüzlerle ölçülen okur kitlesi, yılın son üç ayında binler seviyesine çıkacak. Internet üzerinden NS’e erişim Notes üzerinden erişimi geçecek.

İşte tam da bu aşamada NS yönetimi, Internet’e yatırım yapmak üzere pamuk eller cebe diyecek. Bu yaklaşım yönetimde çatlak sesler çıkmasına neden olacak. Uğur, bana paralı yönetici lazım, parasız adam gitsin okul duvar gezetelerinde biyoloji hocaları ile yöneticilik yapsın diyecek. Buna alınan en az bir yönetici ile iki yazar NS’ten tamamen kopacak. Uğur gerçi iyi mi yaptım kötü mü yaptım diye ikilemde kalacaksa da bunu belli etmeyecek (ama nafile, artık biliyoruz).

Yine de doğru bildiği yolda yalnız da olsa ilerlemesini sürdürecek. Önce gidip dergi için domain ismi alacak. Tam göremedim ama isim sanırım http://www.ns-dergisi.com olacak. Uğur ilk maliyeti kendi cebinden ödeyecek. Sonra diğer yöneticiler de aylık giderin az olduğunu göreceklerinden, faturaya ortak olacaklar. Uğur da bunu fırsat bilip, hosting yaptırdığı firmadan aldığı hizmet paketini değiştirip, daha fazla opsiyonlu bir paketi seçecek ve maliyeti biraz artıracak. Diğer yöneticiler buna gıcık kapacak ama la havle çekip bir şey demeyecekler.

Vee işte bu olay sonucunda ortaya çıkan web sitesi CNN’e bile haber olacak. CNN olmasa bile üç harfli bir tv’de haber olacağı kesin. Harfleri yanlış görmüş olabilirim. Site bir anda okur akınına uğrayacak. Düzenli olarak NS’ye yazı veren yazarlara diğer sanal dergilerden sürekli yazarlık teklifi gelecek. Bu arada bazı yazarlar da NS’den yazdıklarına karşı para talep edecekler ama hava alacaklar.

Bu sırada belli başlı Türk firmaları NS’e reklam vermek üzere sıraya girecek. Bu trafik karşısında neye uğradığını şaşıran NS yönetimi çareyi NS’i şirketleştirmekte görecekler. Gerek yönetim gerekse de düzenli yazarlar yeni kurulacak NS AŞ’nin kurucu ortakları arasında yer alacaklar. Beklenmedik şekilde hisse dağılımında bir pürüz yaşanmayacak. Herkes kendisine önerilen oranı kabul edecek.

Şirket kurulduktan sonraki ilk birkaç ay içinde ayda ortalama 25.000 dolar ciro yapacak. Bunun üzerine NS AŞ ortakları yavaş yavaş iş dünyalarında yeni ufukların göründüğünü fark edecekler. Bazıları temkinli davranacak ve yerinden kıpırdamayacak. Birkaç kişi 2000 yıllarının başında çalıştıkları işlerden ayrılacak ve NS AŞ’nin Bağdat Caddesi’nde kiraladığı ofise taşınacak.

Bu sırada NS’nin aylık cirosu 50.000 dolara fırlayacak. NS yönetimi editor kadrosunun daha ciddi bir hale gelmesini ve her önüne gelenin NS’de yazı yazamamasına karar verecek. Buna göre NS bir vizyon belirleyecek ve bu çerçevedeki yazıları yayınlar olacak.

Bu sırada NS’nin ne işe yaradığını bilmeseler dahi çok hit aldığını öğrendiklerinden yabancı firmalar da NS sitesinde reklam vermek için kuyruğa girecekler. Bir süre sonra c|net NS’ye bir birleşme teklifi getirecek. NS AŞ’nin tüm herşeyini, içindekileriyle beraber 5 milyon dolara satın almak isteyecek. NS AŞ’nin yönetim kurulunun yapacağı kısa bir toplantıdan sonra anlaşma sağlanacak. NS 25 milyon dolara satılacak.

NS AŞ hissedarları hisseleri kadar konuşacak ve 25 milyondan paylarına düşeni alacaklar. Bir süre daha tok karınla NS stresi yaşayacaklar ama sonra bütün bunlardan bana ne deyip birer ikişer şirketten istifa edecekler.

Gelecek sene Haziran Temmuz aylarına geldiğimizde NS emekçilerini, NS mirasyedileri olarak yurt dışındaki tatil yörelerinde görüyorum. Kimisi bir kaç hafta kimisi ise bir kaç ay tatil yapıyor. Sonra dünyaya geri dönüyorlar.

Artık zenginler. Ne yapacaklarını bilmiyorlar. İçlerinden bir iki tanesi tekrar bir araya gelip, sanki NS hiç yaşanmamış gibi sanal bir dergi çıkarmayı öneriyor. İçlerinden bazıları öneriye sıcak bakıyor, kolları sıvıyorlar.

Bazıları ise tatil yapmaya geri dönüyorlar…

(Eee alın bakalım geleceği öğrendiniz, ne geçti elinize şimdi hiçbir heyecanı kalmadı tüm bu yaşanacak olan şeylerin…)

(İşte o nedenle şu geleceği biraz değiştirelim. Değiştirelim de heyecanlı olsun. Mesela 25 milyon değil de 2,5 milyar dolarmış! Tüh bu da gerçekleşemeyecek artık…)Tanol TÜRKOĞLU