OTELUL GALATI

Unofficial Web Site

Ultimele stiri

• Jucatorii galateni Adrian State si Vasile Bratianu , aflati in conflict cu clubul , au semnat zilele acestea un contract, fiecare pe un an cu clubul Farul Constanta, contracte ce insumeaza suma de 160 000 $ , suma platita integral din buzunarul presedintelul CA al FC Farul , Cornel Balta.
  • Sambata, 29 august , Otelul Galati a jucat la Craiova in compania echipei locale Universitatea meciul contand pentru cea de-a cincea etapa a Diviziei A.Meciul s-a desfasurat pe un teren alunecos , pe o vreme ploioasa, neavand valente tehnico-tactice deosebite.Meciul a inceput in nota de dominare a craiovenilor , insa o dominare sterila , fara ocazii clare.Prima ocazie notabila a apartinut Universitatii , cand, in minutul 35 , Ionut Lutu a sutat de la 20 de metri , Arcanu boxand cu dificultate.Insa cea mai clara ocazie a reprizei a apartinut otelarilor , in minutul 43 Ion Viorel fiind deposedat inextremis de Florin Ionescu.

Craiovenii vin de la vestiare mai nervosi si astfel , in minutul 57 Cornel Frasineanu vede cel de-al doilea             galben si este eliminat.In minutul 64 Claudiu Niculescu reia cu capul , insa Arcanu e la post.In minutul 68,                  Chivu nu mai rezista tensiunii si il faulteaza foarte dur pe capitanul galatenilor , Vali Stefan , fiind eliminat.             In minutul 71 , tot C.Niculescu sta la baza unei mari ocazii , voleul expediat de el de la 20 de metri trecand              pe langa poarta.In minutul 82 , Ion Gigi trimite o "bomba" care poarta lui Tibi Lung , insa acesta printr-o              parada exceptionala o respinge. Otelarii vor reusi sa inscrie golul victoriei in al patrulea din cele sase             minute de prelungire dictate de arbitrul Aron Huzu, cand Spirea ii trimite din corner lui Males care dupa ce              dribleaza un adversar ii centraza perfect lui Nemtanu , acesta reluand cu capul in plasa portii.Astfel , cu             acest rezultat, Otelul mai spala din rusinea eliminarii din Cupa UEFA.

• Astazi, 25 august, Otelul Galati a disputat meciul retur din preliminariile cupei UEFA in compania danezilor de la Vejle Bold Klub.Meciul a adunat in tribunele cochetului stadion Otelul cca. 12 000 spectatori , numarul maxim suportat.Insa, echpa galateana a dezamagit, practicand un joc foarte ineficient. Nu acelasi lucru se poate spune despre jocul danezilor , unul de contraatac , spectaculos si , practic , fara greseala. Bazandu-se pe o aparare precisa si pe calitatile lor fizice , danezii au reusit sa obtina si in deplasare o victorie la un scor de forfait.Astfel ei s-au calificat in tabloul principal al cupei UEFA cu un dublu 3-0 in fata echipei de pe malul Dunarii. Datorita evolutiei penibile a lor din acest meci , jucatorii Otelului au fost huiduiti de proprii lor suporteri la sfarsitul partidei , suporteri care au promis ca nu vor mai calca pe acel stadion la meciurile Otelului.De remarcat evolutia lui N.Wael care a reusit sa inscrie si in meciul de la Galati , acumuland 3 goluri inscrise echipei galatene.Mai mentionez debutul tanarului (18 ani) Florin Cernat intr-un meci oficial sub culorile Otelului.
  • Pe data de 11 august echipa de fotbal Otelul Galati a sustinut meciul tur din a doua runda din preliminariile pentru cupa UEFA in compania echipei daneze Vejle BK. Meciul s-a desfasurat incepand cu ora 21:00(ora Romaniei) , fiind jucat la lumina reflectoarelor stadionului din Odense, stadionul din Vejle nefiind in conformitate cu standardele impuse de UEFA.Meciul a fost unul dificil pentru galateni , in final , ei fiind invinsi cu un categoric 3-0. Scorul a fost deschis de catre N.Wael in minutul 30 si tot el l-a majorat in minutul 41. Cel de-al treilea gol al danezilor a fost inscris de catre Sogaard care a fructificat din interiorul careului. La acest rezultat gazdele nu pot fi decât multumite si incearca sa-l "conserve", retragandu-se in aparare. Desi au mai avut cateva ocazii prin Spirea , Tofan si Ion Viorel , echipa galateana nu a reusit sa inscrie. Astfel , Vejle Bold Klub obtine o victorie la un scor de forfait , mult prea sever insa , dupa aspectul general al partidei. Meciul retur care se va desfasura peste doua saptamani la Galati , anuntandu-se a fi unul pe viata si pe moarte. Arbitrul de centru al partidei a fost croatul Goran Marici.

Iata si echipele :

Vejle B.K.: Boye- Risom, Scholz, Sonksen, Cristiansen(Eschinsen) - Mikkelsen, Facius, Wael(Dalgas) , Sogaard - Jung, Graulung(Nordlund)

Otelul:Bordeianu - Balint, Pelin(min.61 Gurita) , Haraga, Nemtanu, Tofan(78 Males) - Spirea, Vali Stefan, Viorel Tanase - Ion Viorel, Mihalache

• Vineri, 7 august , Otelul Galati a intâlnit pe teren propriu echipa bucuresteana FC National, recent eliminata din cupa INTERTOTO de catre echipa italiana Bologna Calcio , insa cu un moral foarte bun dupa victoria din prima etapa , cu scorul de 4-2 in fata Ceahlaului din Piatra-Neamt.Prima ocazie notabila a apartinut otelarilor , Ion Viorel fiind blocat in ultima instanta de portarul bancar. Insa, in minutul 20 FC National preia conducerea, Pigulea , cu un sut sec din interiorul careului ,deschizand scorul la o faza indelung contestata de galateni pe motiv de hent.In minutul 23 Ion Gigi il faulteaza pe Butoiu care scapase singur spre poarta adversa si primeste cartonasul galben.Insa , in minutul 43 , Dragos Mihalache , poreclit de colegi "Norman", a sutat imparabil din afara careului si a inscris un gol foarte important pentru galateni, un adevarat balon de oxigen.

A doua repriza a inceput prin golul inscris in minutul 61 de Butoiu , care a reluat cu capul o centrare perfecat             a lui Stelian Carabas si tabela indica Otelul - Fc National 1-2.Insa din acest moment incepe recitalul lui Ion             Viorel. In minutul 67 , la un corner executat de el , Gurita a prlungit cu capul si Pelin a marcat in poarta             goala, tot cu capul, scorul devenind 2-2.In minutul 77 , Petre Marin il opreste prin fault pe rapidul Mihalache             care scapase singur spre poarta si drept urmare este eliminat.In minutul 81 , tot Ion Viorel ,omniprezent in             joc , inscrie golul victoriei galatenilor , la o pasa a lui Costin Males.Pana la sfarsitul meciului nu au mai              fost ocazii deosebite.

Aceasta pagina a fost creata de un fan si este neoficiala.

Orice fel de ajutor va fi apreciat . Puteti trimite E-mail-uri la   alexandru.c@usa.net