^ biografia ^

Grupa powstała późną jesienią 1994 roku, założona przez gitarzystów - Petera i G'Amesa. Wkrótce dołączyli do nich pozostali muzycy - Aemil (perkusja), Jack (bass), U.Reck (instrumenty klawiszowe), Jaro.Slav. (głos).

Debiutanckie demo zespołu, "THE FORGOTTEN ARTS", wydane w listopadzie 1995 przez PAGAN RECORDS, zawierające blisko trzydzieści minut oryginalnego OCCULT METALU, spotkało się z doskonałym przyjęciem zarówno w kraju, jak i za granicą, czyniąc z LUX OCCULTA jedną z największych nadziei polskiego undergroundu.

W kwietniu 1996 grupa znów odwiedza studio nagraniowe, co owocuje debiutanckim albumem, zatytułowanym "FOREVER ALONE. IMMORTAL.". Płyta ukazuje się pod koniec września '96, podobnie jak poprzednie wydawnictwo, firmowana nalepką PAGAN RECORDS. Wściekłe i ponure dźwięki symfonicznego Occult Metalu przepojonego lucyferycznym światłem, przyniosły zespołowi olbrzymie uznanie w całym metalowym świecie, zarówno ze strony specjalistycznych magazynów, jak i fanów. Dość powiedzieć, że "FOREVER ALONE. IMMORTAL." uznana została za najlepszy debiut płytowy roku 1996, w plebiscycie przeprowadzonym przez Thrash'em All. Utwory z albumu znalazły się na wielu taśmach i płytach kompilacyjnych, gościły na antenach rozgłośni radiowych z całego świata.

Jesienią tego samego roku LUX OCCULTA rejestruje własną wersję utworu "Czas zemsty", która trafia na wydawnictwo "Czarne zastępy: W hołdzie KAT", obok m.in. VADER, LUCIFERION, DAMNATION czy BEHEMOTH. "Czas zemsty" jest debiutem w szeregach LUX OCCULTA nowego perkusisty - Krissa.

W styczniu 1997 nagrany zostaje trzyutworowy materiał "MAIOR ARCANA" , zawierający m.in. cover "Heart of the Devil" grupy DANZIG, który miał zostać wydany przez SUNSET RECORDS. Niestety, kolesie z tej wytwórni to naciągacze i do wydania tej EP-ki nie dochodzi . Na rynku pojawia się dopiero we wrześniu '98 za sprawą PAGAN RECORDS na limitowanym (1000 sztuk) CD. Do każdego egzemplarza dołączana jest książeczka pt. "Prawo Światła" zawierająca tłumaczenia na język polski wszystkich tekstów LUX OCCULTA.

W lipcu 1997 LUX OCCULTA wchodzi do olsztyńskiego Selani Studio, gdzie pod okiem Andrzeja Bomby, powstaje następny pełnowymiarowy album zespołu. Ponad trzy kwadranse majestatycznego Occult Metalu, zaskakującego potęgą brzmienia, maestrią symfonicznych aranżacji i bogactwem pomysłów, wzbogacone o partie fletu i żeńskie wokalizy - oto zawartość płyty, która została zatytułowana "DIONYSOS". Podobnie jak poprzednie materiały, jest to album koncepcyjny, eksplorujący mroki mitycznego świata dionizyjskiego. Bóg seksualności, szaleństwa, rozmiłowany w krwi i winie, ten który posiadł tajemnicę życia i śmierci, staje się patronem jednego z najważniejszych wydawnictw zrodzonych przez metalowy underground w ostatnim czasie.
Majestat i moc, ciężar i agresja, brutalność metalu spleciona z finezją klasycznych wpływów - oto jakie oblicze prezentuje dziś LUX OCCULTA. Najwyższy czas, by przyjąć ich zaproszenie do Wielkich Dionizji. Najwyższy czas, by ruszyć w tan ze Świętym Bykiem...

Wrzesień 1998 - w końcu ukazuje się "MAIOR ARCANA" (patrz wyżej). Materiał jest wzbogacony o zremasterowane demo "THE FORGOTTEN ARTS". Po nagraniu z zespołu odeszli G'Ames , Jack i Aemil . Nowymi członkami sa Vogg i Martin z DECAPITATED .

Po koncertach na Vox Mortis Festival (ostatni 26 września w Katowicach) grupa zamyka się w sali prób i pracuje nad nowym albumem pod roboczym tytułem "MY GUARDIAN ANGER" . W grudniu planują wejście do SELANI STUDIO by pod okiem Andrzeja Bomby zarejestrować materiał . Partie bębnów będą nagrane w olsztyńskim studiu PRO (tam powstał m.in. "MOONLIGHT" CHRIST AGONY) . Miksy są przewidziane na styczeń 1999 anno bastardi . Posłuchać nowej płyty będzie można gdzieś około wczesnej wiosny .

W dniach grudnia został nagrany nowy album "My Guardian Anger". Wynik pracy momentami zaskakuje samych muzyków. Miksowanie odbędzie się 31.12.98 - 10.01.99. Później - poszukiwania wydawcy.......