Turysci polscy w Europie

   W ciagu ostatnich dziesieciu lat ilosc wyjezdzajacych z Polski zwiekszyla sie pieciokrotnie. Jesli tendencja ta sie utrzyma, to w tym roku liczba wyjazdow zagranicznych zblizy sie do ogolu mieszkancow naszego kraju. Oznacza to, iz miektore osoby wyjada za granice w ciagu roku wielokrotnie. Chodzi tu o ok. 10 proc. obywateli, ktorych na to stac i ktorzy co roku korzystaja z urokow zagranicy.

   O te zamozniejsza grupe toczy boj ponad 4 tys. biur turystycznych. Skala ofert jest coraz bardziej urozmaicona. Obejmuje ona zarowno propozycje kilkudniowych wycieczek na Slowacje, jak i trzytygodniowej podrozy dookola swiata szlakiem Fileasa Fogga. Leniwych kusza wybrzeza Wloch i Hiszpanii, dla aktywnych sa Alpy, a dla mlodziezy - Skandynawia. Wedkarzom zaoferowano alpejskie lowiska Austrii, natomiast milosnikom kultury starozytnej - zwiedzanie greckiego Akropolu lub egipskich piramid. W 1995 r. sluzby celne odnotowaly najwiecej wyjazdow Polakow na Zachod (prawie 19 mln), nieco mniej - 14 mln - na Poludnie, prawie 3 mln na wschod, ),2 mln na polnoc, a niespelna 1 mln za Ocean.

   Na turystycznej mapie Europy od lat dominuja kolejno: Francja, Hiszpania, Niemcy i Austria oraz wlochy. Piatka ta zajmuje ponad polowe udzialu w rynku turystycznym naszego kontynentu. W 1993 r. najwiecej wplywow z turystyki osiagnela Francja: 30 mld USD. Pod wzgledem liczby podroznych ustapila ona jednak Hiszpanii, dokad udalo sie w tymze roku ponad 22 mln osob, ktore zasilily budzet tego kraju kwota 25 mld USD. W 1995 r. Hiszpanie odwiedzilo az 45 mln osob (!) Natomiast najwieksze zatrudnienie w turystyce odnotowano w Austrii - 14 proc. Austriakow swiadczy uslugi tyrystyczne; w Hiszpanii udzial ten wynosi ponad 5 proc., a we Francji - niecale 4 proc.

   Basen Morze Srodziemnego staje sie z roku na rok populerniejszy. Skupia sie tutaj jedna trzecia swiatowej turystyki. Jest to tez atrakcja dla coraz wiekszej liczby Polakow. Prym wiedzie Italia. Tansze niz w Polsce sa tam niewielkie pensjonaty, licznie rowmieszczone na calym Polwyspie Apeninskim.

   Rosnacym zainteresowaniem cieszy sie Hiszpania - Polacy stanowia juz 30 proc. wszystkich gosci przyjezdzajacych tam z Europy Srodkowej. Wielka atrakcja dla turystow sa polozone na poludniu: Grenada, Kordoba i Almeria. Milosnikom naturalnych walorow przyrodniczych bardziej jednak odpowiadaja wyspy Baleary i Majorka na Morzu Srodziemnym.

   Bardziej majetne osoby wybiora zapewne Lazurowe Wybrzeze w Francji, ktore odwiedza co roku ok. 12 mln turystow z calego swiata., ostatnio coraz czesciej takze Rosjanie. Na Cote d'Azur buduje sie luksusowe wioski turystyczne z wyciszonymi apartamentami najwyzszej klasy. Wszystko po to, by sciagnac bogatszych turystow i zdobyc wieksze dochody dla rzemiosla, hoteli i kasyn regionu.

   Mlodsi natomiast - w poszukiwaniu niskich cen i doskonale zorganizowanej bazy turystycznej - skieruja sie pewnie ku Skandynawii. Turystow z Polski zdziwic moze koszt dwutygodniowego pobytu w Danii lub Szwecji - nizszy niz na wybrzezu czy w Zakopanem. Ponadto na Polnocy wystepuje zdecydowanie czystsze powietrze. Dodatkowo na turystow czekaja liczne atrakcje. Nowoscia sa tzw. pakiety turystyczne, skladajace sie z biletow promowych i najmu domkow kempingowych w szwecji lub Danii. W kompleksie turystycznym dostepne sa sauna, korty tenisowe i podgrzewany basen. Rozbudowuje sie takze siec sciezek rowerowych, nie tylko w duzych miastach. NIe sprawia klopotu rowniez wynajecie roweru. Podobnie z innymi srodkami transportu; w Szecji weekendowe polaczenie autobusowe (veckoslutbussar) sa nawet trzykrotnie tansze od biletow kolejowych. Mlodziez do lat 25 moze korzystac z tanich przelotow, docierajac do dalekiej Laponii samolotem taniej niz koleja czy autobusem.

wracamy