Пізньозрубна культура
на
Богодухівщині
(ІІ-І тис. до н. е.)
 
Скіфи  

 

Далеко більше знаємо про життя племен на рубежі ІІ-І тисячоліть до нашої ери. Близько трьох тисяч років тому тут жили люди, які вирощували хліб, розводили худобу, полювали в місцевих лісах. Було також розвинуте гончарство. Цим займались в основному жінки, вкладаючи у вироби з глини чимало вигадки. Нараховано близько двадцяти варіантів орнаменту на посудинах баночної форми і горщиках. Основний мотив візерунка— різноманітні комбінації відбітків зубчатого штампа, косі насічки, відбитки вірьовочки. Характерна риса всіх уламків посуду— розчоси. Як пригладила жіноча рука пучком жорсткої трави ще сирий горщик, так і залишився цей слід на тисячоліття як естафета з сивої давнини, передана пращурами нащадкам. На виготовлення посуду витрачалось багато часу, тому вироби берегли. Навіть тоді, коли посудина розколювалася, її не викидали, а, зв'язавши докупи через спеціально просвердлені отвори, використовували для зберігання зерна. Поселенці вміли виготовляти тканину.    

Дещо можна сказати і про духовний світ наших далеких попередників. Вони поклонялись Сонцю і Вогню. Ці вірування знайшли відображення в манері прикрашати посуд з використанням знака хреста як символу вогню. На честь Сонця— джерела життя, тепла, світла— влаштовувалися свята за певним обрядом. Для цього виготовлявся спеціальний ритуальний (культовий) посуд, глиняні коржі та інші речі. Одна з таких мініатюрних посудинок була знайдена під час розкопок.    

Уламки глиняного посуду з подібним орнаментом було знайдено пізніше і в іншому місці— біля шкірзаводу. Сьогодні з певністю можна сказати: люди, які жили на території міста, задовго до його заснування, належали до так званої пізньозрубної культури. Терміном "археологічна культура" об'єднуються племена, які мали спільні риси у веденні господарства, особливо у виготовленні посуду, знарядь праці, у поховальному обряді. Наші попередники— давні "богодухівці" ховали померлих у ямах з дерев'яними зрубами, звідки походить умовна назва. "Зрубники" розселялися на великій території і в згаданий час жили на просторах від Волги до Дніпра і від Ками, Оки до Причорномор'я.    

 

З глибини тисячоліть   

Заселення Дикого поля   

 

Загальна інформація про Богодухівщину   

 Природа Богодухівщини   

 Історія Богодухівщини   

 Населені пункти Богодухівщини

Богодухів  

Загальна інформація  

Історія Богодухова  

Найбільші фірми   

 Інтернет-провайдер у м. Богодухові   

 Богодухівський район

 

Created by Vitaly Y. Boldovsky & Nataly Morhun