Богодухівщина
 
 
Богодухівський район розташований у північно-західній частині Харківської області, межує на сході з Золочівським і Дергачівським, на півдні -- з Валківським, на заході -- з Краснокутським районами Харківської області, на північному заході -- з Охтирським районом Сумської області.

Як адміністративну одиницю район створено 7 березня 1923 р. Площа району -- близько 1 тис. км(2). Рел'єф території дуже різноманітний: рівнини перетинаються долинами невеликих річок, ярами і балками. Найбільші з річок, що протікають тут,-- Мерля та її притоки Мерчик і Крисинка.

Ґрунти переважно чорноземні, в долинах рік -- опідзолені, багато луків та боліт. Близько 15% території займають ліси. Розташовані окремими масивами, вони утворюють багато мальовничих краєвидів.

З корисних копалин є піски і глина, подекуди зустрічається торф.

В районі 98 населених пунктів, 18 сільських, 2 селищних та одна міська рада народних депутатів. Населення -- близько 80 тис. чоловік. Розшарування населення на міське та сільське приблизно 50/50%, густота -- 67,9 чоловік на 1 кв. км.
Вирішальне значення в економіці району має сільське господарство. Загальна площа земельного фонду -- 115,630 га, сільськогосподарських угідь -- 82,605 га, орних земель -- 72,882 га.

Найбільші підприємства району -- Первухінський цукрокомбінат (смт. Гути), Кленівський спиртзавод, авторемзавод, радіозавод, цегельні заводи, "Сільгосптехніка" (с. Максимівка), швейна фабрика, лісокомбінат та приватне фермерське господарство "Колос" (с. Крисино).

У районі -- понад 80 медичних установ: 11 лікарень, 6 фельдшерських пунктів, 3 амбулаторії, 64 фельдшерсько-акушерських пункти, 8 пологових будинків, 2 тубсанаторії.

Серед освітніх закладів у районі є 5 загальноосвітніх шкіл, 35 восьмирічних, 22 початкові. Крім того, у Богодухові є ПТУ, що готує спеціалістів для харчової промисловості, сільського господарства та інших галузей виробництва. Особливим попитом серед абітурієнтів користується Богодухівське медичне училище.

Серед закладів документальних комунікацій у районі налічується 261 бібліотека та 4 музеї. Загальний фонд бібліотек становить 792 тисячі примірників. Та через проблему фінансування велика частина тих закладів на даний момент не працює, краєзнавчий музей, що є осередком культури міста й району, не має нормального приміщення, електроенергії та опалення. 
 
 

© WJ VitBol, 1998-1999