Слов'яни
(з IV ст. н. е.)
 
Епоха палеоліту 

Пізньозрубна культура 

Скіфи 

Сармати 

Черняхівська культура 

Слов'яни 
   
З VI ст., коли з'явились праці візантійських істориків, ми знаємо про наших предків далеко більше: назву і територію розселення слов'янських племен, спосіб їх життя і важливу роль у тодішніх європейських подіяхЗгодом слов'яни поділились на три великі групи-- східних, західних і південних. У IX ст. східні утворили Давньоруську державу з центром у Києві. 
В часи Київської Русі наша територія входила до Новгород-Сіверської землі, була її окраїною. Про це свідчать знахідки слов'янських старожитностей на території нашого краю. Старослов'янські речі знаходили в селах Павлівці, Петропавлівці, Куп'євасі, Кадниці, Вертіївці та інших місцях. 
Померля здавна було заселене слов'янами. В с. Городному було досліджено цілий комплекс Х-ХІ ст. ст.: 38 курганів, селище Мерчик і городище Замок. На поселенні розкопано землянку, зернові ями, господарські приміщення. Серед знахідок-- вироби з заліза, чимало поробок і заготовок з кістки. Під курганами насипами виявлено чоловічі і жіночі поховання, багато цінних речей в них. 
На городищі, розташованому на підвищеному мисі правого корінного берега Мерла, досліджено залишки колишніх оборонних споруд. Серповидний вал висотою понад 3 метри, шириною в основі 8 метрів захищав слов'янське поселення від нападу степовиків. А вони-- спочатку печеніги, а потім половці-- нерідко кочували поблизу. Хтозна, може саме тут русичі на чолі з новгород-сіверським князем Ігорем, перейшовши р. Мерло, в одному з боїв розбили половців. Ось як про це повідомляє "Літопис Руський" під 1184 р.: 
"Того ж року Ігор Святославович, почувши, що пішов Святослав на половців, прикликав до себе брата свого Всеволода і синівця Святослава Ольговича і сина свого Володимира, і мовив до братів і до своєї дружини: "Половці повернули проти руських князів, і ми без них спробуємо на вежі їх ударити". Та коли він був за Мерлом, то стрівся з половцями,-- бо поїхав був Обовли Костукович (один з половецьких ханів) з чотирима стами (воїнів) пустошити до Русі-- і тоді одразу пустили вони до них коней. І половці побігли, за повелінням божим, а руси погнали їх, і тут перемогли їх, і вернулися до себе". 
Цей уривок "Літопису Руського відкриває для нас досі не знане. Виявляється, леґендарний сміливець загальновідомого "Слова о полку Ігоревім" до свого невдалого походу в 1185 р. громив полки половецькії саме на нашій території. А ще в ньому вперше згадується річка, на якій з давніх-давен жили наші предки. Згинули, розчинились в імлі століть печеніги, половці, відійшли в небуття покоління наших попередників-- слов'ян, а назва річки живе. Мерло (Мерл, Мерла)-- значить "мертва" від давньоруського "мерети"-- умирати. Так назвали річку наші предки за тиху, спокійну, неквапливу, ніби мертву течію, а її найбільшу притоку зліва-- Мерчиком. 
Татаро-монгольська навала ХІІІ ст. спустошила руські землі. Було пограбовано, зруйновано і південно-східну окраїну. Постійна небезпека, убивства і загроза потрапити в рабство змушували місцеве населення кидати насиджені місця і переселятися в глухі, безпечніші райони. Колись заселений край-- територія теперішніх Харківської, Сумської, частково Бєлґородської областей-- спустів, обезлюднів, на декілька століть перетворився в "ДИКЕ ПОЛЕ"..........
Заселення Дикого поля 

Проти татар і шведів 

У тенетах кріпацтва 

Родом-- з нашого краю 

На волю 

Через три революції 

Голодомор 1933 року 

Велика Вітчизняна війна 

На шляху незалежності    
Загальна інформація про Богодухівщину   

 Природа Богодухівщини   

 Історія Богодухівщини   

 Населені пункти Богодухівщини

Богодухів  

Загальна інформація 


 

Історія Богодухова  


Найбільші фірми   


 Інтернет-провайдер у  
м. Богодухові   


 Богодухівський район 


 

Created by Vitaly Y. Boldovsky & Marina A. Chuchmar