Несъмнено правителството на СДС направи много за преодоляване последиците от катастрофата, в която неокомунистическия кабинет на Виденов вкара България. Струва ми се обаче, че е необходима още по-голяма решителност и целенасоченост в неговите действия, защото все още не са преодолени някои ултралиберални или откровено левичарски залитания в областта на икономиката. Трябва да е съвсем ясно, че България се нуждае от силна средна класа, а не от олигархия. Укрепването на дребния и среден частен бизнес, включително чрез данъчното стимулиране на неговата дейност, възстановяване самочувствието и престижния статут на квалифицирания държавен служител, безкомпромисната борба срещу корупцията и бюрократизацията в държавния апарат са неща, които за нас, хората от ВМРО, са приоритетни. Смятам също така, че е необходимо ускоряване на приватизационния процес, който трябва да бъде съвършенно прозрачен за обществото. В края на краищата от това дали ще успеем да изградим гражданско общество от европейски тип, най-характерното за което е силната средна класа, или пък ще се ориентираме към модел, характерен за повечето страни от Латинска Америка, най-много ще зависи и интеграцията ни в обединена Европа на нациите.
Говорите за Европа на нациите в момент, когато
някои поставят под въпрос бъдещето на нациите и на националната държава?
Винаги съм подчертавал, ще го кажа и сега. Демократичната
национална държава (т.е. тази, в която е изградено гражданско общество)
демонстрира поразителна устойчивост на промените след края на студената
война и напук на прогнозите на крайните либерали и привържениците на глобализма,
тя очевидно ще играе и през идващия ХХI век ключова роля. Националната
държава е единственият доказал своята ефективност гарант за правата и свободите
на отделния гражданин, а също така и основен субект в международните отношения
и фактор за успешното развитие на интеграционните процеси на Стария континент.
Аз виждам бъдеща обединена Европа като съюз на независими, равноправни
и хомогенни национални държави, схващане, към което се придържат и нашите
приятели от групите ”Съюз за Европа” и ”Европа на нациите” в Европейския
парламент в Страсбург.
Нека се върнем отново към онова, което става у нас. Наскоро в един от централните вестници ВМРО бе наречена ”разумното острие” на ОДС. Как виждате мястото на Организацията в днешния ни политически живот и какви са перспективите пред нея в бъдеще?
- Днес ВМРО олицетворява новото българско национално движение. На фона на окончателното маргинализиране и разпадане на финансираните от левицата псевдонационалистически формации, ВМРО печели все повече привърженици, особено сред младите хора, които са утрешния политически елит на България. Днес ние разполагаме с добре организирани структури на цялата територия на страната с около 15 хиляди члена. Това, разбира се, не е случайно. Ние не сме просто организацията, доказала своята съпричастност към съдбата на нашите сънародници зад граница и съумяла да спре процеса на обезбългаряване в районите, населени с българомохамедани. ВМРО е изразител на интересите на младото поколение, на представителите на средния и дребния частен бизнес, на средната класа в България. На всички тези хора импонира нашият стремеж към създаване на добри условия за българския частен капитал, за смазване на организираната престъпност и за оздравяване на националния дух чрез възраждане на традиционните ценности на нашия народ и безкомпромисна борба с псевдорелигиозните секти и наркоманията. Ние сме новото българско национално движение, партньор на трансформиращия се в християндемократическа партия СДС, по същия начин, по който в Германия съюзник на ХДС е национално ориентираният баварски Християнсоциален съюз. Така че аз съм уверен в доброто бъдеще на ВМРО и в качествено новата роля, която Организацията тепърва ще играе в нашия политически живот.
Смятате ли, че в днешните тежки икономически условия държавата може да помогне с нещо на младите хора?
- Всяко българско правителство трябва да гледа по-далеко от злободневните проблеми. Политик, който няма стратегическо мислене, не е достоен да бъде министър или народен представител. Бъдещето на България е в ръцете на днешните български младежи и затова е истинско престъпление млади висшисти да вегетират със заплата от 100 хиляди лева. Ако не се вземат спешни мерки, скоро в България няма да остане кадърен млад човек и ние ще станем нация, обслужваща и просеща от богатите западняци. България има потенциал да бъде стабилна, просперираща, нормална европейска държава, но първото условие за това е държавата да подкрепи младата интелигенция. Вероятно вече е назрял моментът да бъде създаден фонд за финансово подпомагане на младите специалисти. Недопустимо е държавата да прави ”икономии” за сметка на младите хора, т. е. в ущърб на своето бъдеще.
Накрая бихте ли казали няколко думи за отношенията ни с Македония.
- Убеден съм, че в тях ние би трябвало да се ръководим от принципа ”един народ - две държави”. Някои могат да смятат, че този лозунг е прекалено радикален, или пък, че се основава на историческа носталгия. Аз обаче мисля, че това е една реалистична и прагматична основа. Възприемането на тази формула ще снеме веднага всички сегашни недоразумения и ще създаде стабилна база за всестранно развитие на нашите отношения. Убеден съм, че рано или късно Скопие също ще възприеме този принцип, който напълно отговаря на историческата истина.
Ние не бива да забравяме, че всички отстъпки, които
направихме досега на Скопие, не получиха адекватен отговор от управляващите
там бивши комунисти. Това положение обаче скоро ще се промени. Ясната позиция
на България по отношение на Македония, както и способността ни да се превърнем
в привлекателен икономически модел, са необходимите условия за преодоляване
на днешните пртиворечия между София и Скопие.
Главна страница | Съдържание на броя | Връзки | Кои сме НИЕ? |