Безусловната капитулация на България или евентуалното нейно унищожаване - това са целите на Сърбия и на Гърция по време на Втората балканска война. Обратното: България започва войната през 1913 (както впрочем и през 1912), за да освободи български земи и българи, преминали от турска власт към още по-тежко чуждо господство.
На 17 юни сръбските и гръцките части са отхвърлени назад, а вечерта в София се получават протестни ноти от Белград и Атина, с които се иска прекратяване на военните действия. Точно това и нарежда Министерският съвет, като този път заповедта е изпълнена без да бъде уведомен царят, с което окончателно се внася невъобразима бъркотия в управлението и командването на военните операции и се стига до загуба на стратегическата инициатива. На фронта настъпват промени във вреда на парализираните отгоре български войски, а българските парламентьори биват задържани, малтретирани или разстрелвани пред очите на бойните им другари. Правителството на Гърция формално обявява война на България чрез нота на 21 юни, а сръбското - на 25 юни. Четвърта българска армия се изправя пред 3/4 от цялата сръбската войска (7 от 10-те й дивизии), а Втора - срещу цялата гръцка армия. Едва на 24 юни части на Първа българска армия превземат Княжевац, а части на Трета армия настъпват по долината на Нишава срещу Пиротския укрепен пункт. Трънският отряд получава задачата да се спусне по долината на Българска Морава и да прекъсне тиловите съобщения на сръбската армия в Македония. Пета армия, съставена от Македоно-Одринското опълчение, води упорити и победоносни боеве в Осоговската планина, на 5 юли отхвърля сърбите и черногорците и превзема стратегическия връх Говедарник, наречен още тогава "малката Шипка". Четвърта армия, отстъпвайки, със серия от контраатаки омаломощава сръбските части, а на 4 юли заема непреодолима отбранителна позиция на Калиманското плато - високо стратегическо поле между Осоговската планина и река Брегалница по посока на Вардар. Седемнадесет дни подред сърбите ожесточено атакуват и всеки път са принудени да отстъпят под напора на нашите разредени части. Втора армия, натоварена с най-тежката задача - да отблъсне гърците и да превземе Солун, е принудена първоначално да отстъпи на около 150 км, за да осигури тила си и десният си фланг, но не загубва своята боеспособност. Гърците предприемат преследване и настъпват по долината на Места, без да осигурят фланговете и тила си. Така на 12 юли става възможен обратът в общата оперативна обстановка - изяснява се, че сръбската армия не може да изпълни поставените й задачи - да срази българската войска и да завладее София, а гръцката армия е обградена в Кресненското дефиле. За тези събития командващият гръцката армия генерал Виктор Дусманис по-късно пише: "Онова, което стана на 15 юли на нашето ляво крило създаде голяма опасност за целия ни боен фронт... Едно силно и бързо нападение против нас и следователно разгромяването на гръцката армия би изменило условията на войната. Тя би станала победоносна за българите... Българите атакуваха нашето най-слабо място и имаха всичката възможност да откъснат цялата ни армия от нейната база и да я принудят да я предаде".
За положението на сръбския фронт Генералният щаб
съобщава, че на 15 юли сърбите са атакували в района на Кочани и на 17-ти
на Черни връх, в района на Пирот. И двата пъти са отблъснати с големи загуби.
За гърците пък Щабът на армията ни съобщава: "Положението на гръцкия фронт
на 17-и юлий: Обходното движение на нашето ляво крило е проявено с особена
енергия и решителност съгласно настъпващите колони. След упорити боеве
всички наши колони до вечерта достигнаха предназначената цел".
На 18 юли: "Положението на нашата армия срещу гърците
в момента, когато се явиха гръцките парламентьори за примирие, е отлично:
с лявото наше крило на ген. Делов е застрашен входът на Кресненското дефиле,
пред което е развърната гръцката армия. Дясното крило с дивизиите на ген.
Тенев и ген. Гешев владее позициите си от вчера, т.е. Занога, Бияз тепе
и Гарван".
Така примирието заварва гръцката армия обходена от двата фланга със
застрашен тил и окончателно откъсната от съюзническата й сръбско-черногорска
войска. Ето как гръцкият публицист Вентирис описва във вестник "Елефтерон
Вима" събитията, довели до сключването на примирието в Букурещ: "След като
на 16 юли гръцкият делегат Венизелос продължава да отказва всяко примирие
без прелиминарен мир, намира същия ден следобед, връщайки се в хотела си,
следната телеграма от гръцкият крал Константин:
"До г. министър-председателя Венизелос, Букурещ,
Вследствие на необяснимото бездействие на сръбската войска с нашето
настъпление привлякохме по-голямата част от българската войска срещу нас...
Нашата войска стигна до физическите и морални граници на издръжливостта.
При тези условия не мога да отказвам примирието. Постарайте се да намерите
начин за спиране на военните действия".
Венизелос отива незабавно при румънския министър-председател и го уведомява, че августейшият му господар милостиво се е съгласил на примирието, като израз на хуманност. Всъщност за господаря му то било по-скоро средство за оцеляване." Вентирис продължава: "Драмата се разигра с мълниеносна бързина в Букурещ; изходът бе сполучлив за Гърция. Но зад дипломатическата сцена, в планинските вериги на Балкана, облятата с кръв гръцка войска преживя моменти на агония". "За щастие - отбелязва той - българите (т.е. българското правителство или по-скоро българските делегати в Букурещ) още нямаха сведения за сполуката на войската им".
Общата стратегическа обстановка обаче не позволява доразвиването на българската победа, тъй като Румъния изпраща 450-хилядна армия в Северна България в подкрепа на завоевателните си стремежи към Южна Добруджа, а 100-хилядна турска войска нахлува в Източна Тракия, избивайки 40 хиляди мирни българи и прогонвайки други 100 хиляди. Цар Фердинанд отчаяно се опитва да спре румънските войски, гарантирайки отстъпването на Южна Добруджа. Така на 18 юли примирието е факт, а 10 дни по-късно е сключен и Букурещкият мирен договор, определян днес като Първа национална катастрофа.
Втората балканска (междусъюзническата) война е кръвопролитна и напрегната, твърде кратка по време, но изключително наситена със събития. Достатъчно е да споменем, че за един месец в нея загиват 33 000 български войници, подофицери и офицери, т.е. точно толкова, колкото намериха смъртта си по бойните полета на Първата балканска война. Ранените са още повече - съответно 60 000 и 52 000.
Липсата на съгласуване и допълване на политическата и военната стратегия е последица от неизяснените и неискрени отношения между Двореца, Министерският съвет и Главното командване. Фердинанд заповядва атаката без съгласието на правителството, а то пък я спира без неговото знание - две фатални и непоправими грешки.
Всъщност войната е загубена политически още преди нейното започване. Никоя велика сила не застава твърдо зад България. Напротив, България изпада в международна изолация. Русия не настоява пред Белград за точното изпълнение на договора и оставя развързани ръцете на Румъния и Османската империя.
Конференцията за мир в Букурещ носи характера на
показен наказателен процес срещу България с цел тя да бъде осъдена, така
че никога вече да не бъде водеща балканска сила.
По-късно, през лятото на 1913, международната анкетна
комисия, наречена "Карнегиева анкета" отсъжда, че "не наложеният от гръцката
пропаганда български инцидент в Демир Хисар, а гръцкото подпалване на Кукуш
(на 15 юни) е формалният повод за веригата от взаимни насилия". Десетки
свидетелски показания и смразяващи цифри възпроизвеждат трагедията. Цитират
се писма на гръцки войници от заловени пощенски чували: "По заповед на
краля ние изгаряме всички български села... убиваме всички българи, които
попаднат в ръцете ни... навсякъде, дето минахме, не сме оставили семе от
тази раса...". Избождане очите на живите пленници и поголовни изнасилвания
допълват изповедите. Особена жестокост демонстрират сръбските "черни чети"
в завладяната част на Македония.
"Между балканските народи няма невинни за зловещите събития, но българите са най-малко виновни", заключава докладът.
Великите сили без изключение одобряват Букурещкия
договор за мир, уж защото той "осигурява" мира на Балканите. През
1915 г. обаче, в разгара на Първата световна война, британският министър
на външните работи Едуард Грей дава съвсем друга оценка на договора: "Букурещкият
договор съдържаше всички зародиши на неизбежни бъдещи сътресения. Той остави
България страдаща, наранена, измамена и лишена от това, което вярваше,
че й принадлежи. Затова никакъв мир не е възможен на Балканите, докато
в сила е Букурещкият договор. Този договор бе инструмент на насилие, а
не на правда".
Главна страница | Съдържание на броя | Връзки | Кои сме НИЕ? |