Преди да се разшири Европейският съюз са необходими сериозни промени в неговия устав
Негово Превъзходителство д-р Георг ПОТИКА, посланик на Република Австрия в София, в разговор с Милена Върбанова, специално за НИЕ
Ваше Превъзходителство, напоследък много се говори за правителствените промени в Австрия, довели във властта Партията на свободата. Смятате ли за основателна и адекватна острата реакция на някои страни-членки на ЕС към този вътрешен за страната ви въпрос, както и опитите да бъдат ограничени правата на Австрия в ЕС?
Опити да се ограничат правата на Австрия досега не са предприемани и аз смятам, че подобни опити няма да се предприемат и в бъдеще. През изминалите месеци Австрия участваше нормално в работата на всички институции на Европейския съюз. Що се отнася до настоящото поведение на останалите страни-членки на Съюза, бих искал да отбележа, че Федералната конституция на Австрия забранява съществуването на дяснорадикални или расистки партии. До момента обаче, не е предприеман опит да бъде забранена Австрийската партия на свободата, срещу която са насочени всички критики в Австрия и извън страната. Аз напълно съм съгласен, че Европейският съюз е една общност на ценностите. Но тези общи ценности би трябвало да включват и тази на двустранното зачитане, което не беше съблюдавано в отношениетож към Австрия. И накрая: ако от сегашното поведение на страните-членки на Европейския съюз трябва да се извлече някакъв основен принцип, то той би трябвало да гласи: “Някои партии могат да съществуват като опозиционни, но не и като участващи в правителството”. Подобен принцип обаче, юридически изглежда доста съмнително. Бих искал да подчертая, че принципното съгласие на населението на Австрия с членството ни в Европейския съюз е непроменено и австрийското Федерално правителство е готово да работи за разсейване на съмненията на правителствата на останалите страни-члеенки на Съюза.
Има ли, и кои са, според Вас, недостатъците в днешния модел на изграждане на така наречената Обединена Европа? Как Австрия смята, че този модел може да бъде усъвършенстван?
Сегашната структура на Европейският съюз е подходяща за функционирането му с 15 страни-членки, но не и за 26. Преди присъединяването на сегашните, а евентуално и на бъдещи, кандидати, ще трябва да се предприемат значителни промени в Устава на Съюза.
Национален празник на Вашата страна е денят, в който тя бе обявена за неутрална държава. Как оценявате ползата от неутралния статут на Австрия през изминалите оттогава 45 години?
Австрийският неутралитет първоначално се отнасяше за условията на Студената война и гарантира сигурност на Австрия за този период. Австрийската политика на неутралитет придоби с течение на годините един особен характер – Австрия например членува в ООН и дори в Съвета за сигурност на ООН. По това нейната политика на неутралитет се различава от тази на Швейцария например, чиито неутралитет първоначално беше използван като образец. Освен това, в различни кризисни зони, има австрийски омиротворителни сили, напромер на Голанските възвишения, в Кипър, Босна и Херцеговина и в Косово. Чрез тази активна политика на неутралитет Австрия вървеше в крак с изискванията на времето.
Австрия е сред страните с най-висок жизнен стандарт в света. Коя е тайната на австрийския просперитет?
Жизненията стандарт на населението на Австрия се изгражда без прекъсване от 1945 насам. Но, ако съществува някаква тайна за австрийския просперитет, то аз не я знам. Впрочем, това е особеното на тайните, човек не ги знае.
В продължение на дълги десетилетия Вашата страна играеше ролята на своеобразен посредник между Изтока и Запада. Смятате ли, че все още можете да предложите подобно посредничество в променените условия?
Австрия се застъпи още на Конференцията в Люксембург за едновременното започване на преговори за присъединяване с всички страни-кандидатки за членство в Европейския съюз и е щастлива, че на Конференцията в Хелзинки, в края на 1999, това беше постигнато. В момента Австрия работи и ще продължи да работи за бързото водене на преговорите с всички държави, желаещи да се присъединят към Съюза.
Как оценявате ситуацията на Балканите и как, според Вас, биха могли да се решат поне част от проблемите в региона?
Аз смятам, че със своята политика за мирно сътрудничество със съседните държави България е направила сериозни стъпки за решаването на проблемите в региона и чрез следващи малки крачки постепенно ще бъде постигнато намаляване на напрежението и стабилизиране на региона. За съжаление, не бих могъл да предложа точната рецепта за това.
Връзките между България и Австрия датират отдавна и са традиционно приятелски. Как бихте оценили днешното състояние на двустранните отношения в политически, икономически и културен план. Къде, според Вас, се крият основните проблеми и възможно ли е в скоро време да очакваме активизиране на австрийските инвеститори в България?
При встъпването си в длъжност, като посланик на Австрия, през януари 1998, австрийските инвестиции възлизаха на 57 милиона долара, в момента са най-малко два пъти, дори три пъти, повече (статистическите данни, които посочват Австрия и България не съответстват напълно на действителното положение). Това показва, че отношенията между двете страни през последните две години са се развивали много добре. Всичко, което се прави за функционирането на администрацията, се отразява благоприятно на австрийските инвестиции. Политическите отношения са добри, както е било винаги. Всичко, което се прави за функционирането на правосъдието и администрацията, се отразява благоприятно на австрийските инвестиции. Позволете ми да припомня за посещението в България през април 1999 на Федералния президент на Австрия и за интензивните разговори, според съобщението на БТА, между двамата държавни глави по време на Конференцията на ръководителите на централноевропейските държави, състояла се наскоро в Будапеща. Особено голямо е удовлетворението ми от състоянито на културните връзки между Австрия и България. Благодарение на отвореността на българската общественост и, преди всичко, на българските студенти, мероприятията, които се организират от Австрия в България, винаги се радват на компетентна и образована публика.