Рок-молитва към Българския Бог

Най-новият албум на група “Епизод” има амбицията да постави началото на националистическия рок у нас

Милена СТОЯНОВА

Има ли националистически рок? И дали в него задължително трябва присъстват фолклорни елементи, или е достатъчно да се заложи на патриотичния текст? Ако питаме рокаджиите от една от най-старите хеви-метъл банди у нас “Епизод”, текстът несъмнено е по-важния. Доказва го и най-новият им албум, озаглавен “Българският Бог” и съдържащ осем мощни парчета по стихове на гениите от националнота ни Възраждане.

Възникнала преди почти двайсет години, рок-група “Епизод” нашумя в началото на 90-те с два мрачни албума, направени по поемите на барда на средновековния “ъндърграунд” Франсоа Вийон – “Молете се” (1992) и “Мъртвец сред мъртъвци” (1993). След доста значителна пауза, през 1999, се появи “Респект”, музиката в който бе изцяло в рамките на традиционния “хеви-метъл”.

Още по онова време сред участниците в бандата (Симеон Христов – бас, вокали; Емил Чендов – соло китара; Драгомир Драганов – китара, вокали, Иво Георгиев – клавишни, вокали и Христо Гьошарков - барабани) се ражда идеята да създадат албум с песни с историческа и патриотична тематика. Обсъждат я многократно, дори създават няколко текстове и мелодии към тях, но, както сами признават, “те все не ни звучаха достатъчно героично”. През пролетта на 2001 обаче решават да опитат да напишат музика към стиховете на наши поети-класици. Отварят едно томче на Иван Вазов и…

Експериментът започва

Осемте песни от “Българския Бог”, разбира се, не се получават лесно. Според момчетата от “Епизод" обаче, усещането по време на работата им върху албума е било наистина страхотно.

Най-напред, още в средата на 2001, се появява “Последен марш”, по Вазовото стихотворение “Новото гробище над Сливница”. След това, заедно с Никола Ваклинов, пишат “Левски” в традиционния български фолклорен размер 7/8 – истински прецедент в досегашното творчество на групата. Приети великолепно от публиката по време на многобройните им концерти из страната, те ги уверяват, че са на правилния път.

Издаването на сингъла “Левски” пък насочва към експеримента на “Епизод” вниманието на Общонародния комитет “Васил Левски”, Фондация “Христо Ботев”, Къщата-музей на Вазов в столицата и Националния литературен музей. С тяхна помощ нещата тръгват по-леко, напук на бездушието и откровеното неприемане на идеята им, с които неведнъж се сблъскват по време на работата си по албума. Така, появата на клиповете към “Последен марш” и “Левски” са последвани от “Хайдути” и Хаджи Димитър” по едноименните Ботеви стихотворения. В първата песен е използван гласът на Кристина Янева, изпълнила блестящо “Излел е Дельо Хайдутин”, на солистката на ансамбъл “Гоце Делчев” Даниела Величкова и на детска вокална група с ръководител Таня Бонева, чието участие придава неповторима атмосфера на композицията. Вдохновени от успеха, “Епизод” канят Даниела и още един солист от ансамбъл “Гоце Делчев” – Андон Петров, да участват в песента “О!Шипка”. Това става през януари 2002. Месец по-късно Националната телевизия излъчва филм по създадените до този момент пет композиции от проекта.

През март тази година са записани и последните три песни от новия албум – “Паисий”, Българският бог” и “Моите песни” по стихове на Иван Вазов. В “Паисий” е използвано великолепно изпълнение на “Достойно ест” от хор “Йоан Кукузел”, благодарение на която слушателят сякаш усеща

Специфичния полъх на онази далечна епоха

Записите на повечето песни в албума (негов издател е “Орфей мюзик”) са направени в Студио ФСБ от неговия продуцент Ивайло Крайчовски, а “О! Шипка” – във второ тон-студио на Националната телевизия от Тодор Лечев. Сред допълнителните музиканти пък изпъкват имената на Стоян Петров – ударни и Ангел Андонов – клавишни.

Резултатът от експеримента е налице – феновете на българския рок вече разполагат с едно наистина уникално и органично съчетание между модерна музика и стихове, с които всички сме отраснали, и които продължават да предизвикват тръпки по кожата ни. А що се отнася да неговите създатели, те очевидно са успели в намерението си “да припомним на българския народ, с колко величие е изпълнена нашата история, колко могъща е била българската държава и колко сила има и сега в нас”.

И така “Българският Бог” е пред вас. А песните в него със сигурност ще накарат онези, които си го купят, да изпитат същото вълнение, преклонение пред героите, национална гордост и проста човешка радост, които и момчетата от “Епизод” са преживели, докато са ги създавали.

[[ СЪДЪРЖАНИЕ ]]