Fra Kjell Gunnar Klaksvik.
Publisert 25/5-2010


En padlerute utenom det vanlige

Rundt et leirbål ved øvre Grøtåa i 2008 kommer beslutningen; vi MÅ padle Grøtåa med kano!! Vel hjemme igjen studeres kartet nøye og vi får etter hvert slått fast ruta for neste års villmarksopplevelse. Den er i grove trekk slik: Kjerringsjøen-Rogen-Bredåsjøen-Lasjøen-Vonsjøen-Grøtåa-Røa-Styggsjøene-Revsjøen-Reva-Rogen-Kjeringsjøen.

11 juni 2009 sjøsetter vi kanoen ved Kjerringsjøen og er klare for årets store villmarkstur. Siden dette skrives nesten et år senere og uten notater fra turen, er mange detaljer gått i glemmeboken... Men du får være med på turen i bilder:

Det blåste og regnet når vi våknet i Revbua og vi var begge enige om at nå hadde vi fått nok av regn og kaldt vær, så vi drog rett hjem. Vi hadde så langt på turen bare hatt en dag uten nedbør, vi har hatt både regn og snøbyger på turen.

Det blåste på Rogen denne dagen også, faktisk blåste det så kraftig at vi valgte å bære kanoen på land vest for Kläppnässet over til Rødviken. Kjell Petter tok en fin halvkilos ørret på padleturen fra Reva. Videre gikk turen til Øster Rødsjøn, til Nybodtjärnen, Uthussjön, Källsjön, Kråksjön og til slutt Kärringsjön.

Fra Rogen til Vonsjøen og i det området var det lite folk å se, derfor frister dette området til flere besøk. Dessuten skal øvre Grøtåa padles igjen, under fine forhold.

Fisket på denne turen var ikke det helt store, tror kanskje været var for kaldt, selv om vi hadde noen fine fiskeopplevelser. Det ble 3 ørreter på henholdsvis 0,3 kg, 0,5 kg og 3,1 kg, samt 6 fine harr på rundt halvkiloen.


- Vi er vel framme ved Kärringön, kanoen er satt sammen og vi går igjennom alt utstyret en siste gang.


- Vi har båret kanone ned til vannet og skal snart padle ut kanalen bak Kjell Petter.


- Vi har padlet over Kärringsjön og kartet sjekkes før bæring over til håen.


- Første bæring over til håen er snart gjort og da er det bare å gå tilbake etter kanoen.


- Vi er nede ved Rogen og den er stille nok til å krysses, men først en matbit.


- Rogen ble helt stille da vi krysset over.


- Stille vann under kryssingen... men skyene gir lovnader om regn.


- Vi dorger over Rogen.


- Jeg har noe tungt på kroken... Foto Kjell Petter Lien.


- Jeg har tatt drømmefisken, en ørret på 3,1 kg! Den ga meg litt av en kamp et kvarters tid før jeg kunne ta tak rundt gjellene og løfte den opp i kanoen.


- Halve ørreten blir stekt inne i forteltet til kvelds. Vi sovnet godt til lyden av regnet som trommet mot teltduken.


- Morgenstund.


- Kjell Petter er klar for bæring til Bredåsjøen.


- Jeg har fått sekken på ryggen og er klar for bæring. I kanalen bak meg skremte vi en gjedde da vi kom padlende.


- Vi er kommet til Bredåsjøen med kanoen og sekkene.


- Vi sjøsetter kanoen på Lasjøen.


- Vi slår leir nesten nede ved Vonsjøen fra bæringa over fra Lasjøen. Fjellduken slår vi opp som gapahuk ved bredden av Vonsjøen.


- Ørreten fra kvelden før blir middag, stekt i smør med sitronpepper og potetstappe som tiltugg.


- Værre middag kan så absolutt tenkes... Foto Kjell Petter Lien.


- Vi starter dagen med egg og bacon før padling over Vonsjøen til Larsholm.


- Vi er fremme ved Larsholm etter en tung padleetappe i regn og kraftig motvind. Det er godt å komme inn i teltet, fyre opp primusen og få tørket seg.


- Vi har intatt risengrynsgrøt til frokost og skal bære kano og pikkpakk over til Grøtåa.


- Kjell Petter på bæringa over til Grøtåa.


- Ikke akkurat mange kanoer å se her inne. Fra etappen Vonsjøen-Grøtåa.


- Vi er framme ved Grøtåa, elva er ikke stor så langt oppe.


- Vi tar ikke sjangsen på å padle og liner kanoen i de største strykene.


- Dette stryket lines også. Foto Kjell Petter Lien.


- Vi har padla øvre Grøtåa i sterk motvind og tar i land for å spise lunsj.


- Vann kokes på bålet og snart koser vi oss med et par Real og noen kopper med te.


- Vi velger å bære gjennom tunet på grøtådalssetra da elva er noe kronglete forbi her.


- Sen kveld ved Grøtåa.


- Krokåthåen er nådd etter en lang dag hvor vi har forflyttet oss i nesten 11 timer, helt fra Vonsjøen. Vi blir liggende værfast dagen etter pga sterk vind.


- Som vanlig starter dagen med risengrynsgrøt.


- Været er bedre og vi fortsetter. Ruta denne dagen går fra Krokåthåen til Grislehåen og videre opp Røa til Storfisktjønna hvor vi slår leir.


- Jeg har kjeften full av sjokolade, vi tar en pause ved Kløfthåbua. Foto Kjell Petter Lien.


- Mye tomme flasker inne i Kløfthåbua, rart at de ikke kan bære med seg flaskene tilbake til sivilisasjonen fremfor å sette de fra seg her. Foto Kjell Petter Lien.


- Kveld ved Storfisktjønna. Vi blir ved her i to dager for å fiske, men vi er faktisk ikke i kontakt med fisk i det hele tatt. Foto Kjell Petter Lien.


- Det ble en kald kveld og jeg har krøpet i soveposen for å få varmen i meg. Kjell Petter legger ut på en kveldsvandring og får oppleve veldig fine stemninger. Foto Kjell Petter Lien.


Jeg prøver fisket før bæringen over til Styggsjøene. Etappen i dag blir fra Storfisktjønna til Revbua, via Styggsjøene og Revsjøen. Foto Kjell Petter Lien.


- Kjell Petter er klar for bæringa til Styggsjøene. Foto Kjell Petter Lien.


- Styggsjøkoia er vel værdt et besøk, og vi måtte bare ta turen innom igjen. Foto Kjell Petter Lien.


- Jeg leser i hytteboka og finner det vi skrev sist vi strøk forbi her, i 2007. Foto Kjell Petter Lien.


- Revsjøen og Reva ga oss harr til middag. Foto Kjell Petter Lien.


- Vi er vel framme ved Revbua og er våte og slitne. Vi tenner opp i ovnen og steker harrene til middag. Foto Kjell Petter Lien.


- Morgenen etter i Revbua... Jeg skriver i hytteboka. Foto Kjell Petter Lien.


Villmarkshilsen, ...

Kjell Gunnar Klaksvik


Mail til Kjell Gunnar Klaksvik Ingen Hjemmeside

Tilbake Neste