България се връща в ерата на ограничения суверенитет

Според големия ни консервативен мислител от периода между двете световни войни Янко Янев, "Ако има политика, която да се е развивала случайно, без оглед на принципи и творческа традиция, без усещане за истинската структура на народа, тя е именно българската политика. И липсата на водачество в политическия ни живот се обяснява тъкмо с тази безисторичност, защото то се корени най-вече в чувството за историческа перспектива на нацията и нейния месиянски подвиг".

Но дори и тези, иначе тежки думи, са твърде слаби за днешния ни политически елит.

Убийственият "сателитен комплекс"

не просто продължава да тормози нашите политици, а като че ли вече определя изцяло техния манталитет и поведение, пречейки им да формулират каквато и да било цялостна стратегическа визия за бъдещото развитие на страната. Дебатите по последните американски искания бяха само поредното доказателство за това. Доскоро смятахме външната политика за единствената сфера, където България има някакви успехи, а рейтингът на министър Паси успешно се конкурираше с този на Президента. Днес обаче онези от които зависи постигането на най-важната ни външнополитическа цел - членството в ЕС, презрително ни квалифицират като "новите американски васали", намеквайки, че ще станем пълноправен член на съюза, когато си видим ушите, а що се отнася до шефа на външнополитическото ведомство, става все по-очевидно, че той просто е неспособен да надскочи ограничените си възможности на обикновен политически лобист. И проблемът не опира само до позицията ни по отношение на войната с Ирак. Макар че само идиот би подкрепил убийството на длъжника си, ако знае, че така окончателно ще се прости с надеждата да върне дължимото. Но, както отбеляза наскоро един съвременен политически идиот и бивш премиер на "тази страна": "ние трябва да стоим над тези неща", защото не парите, а солидарността с новия Голям брат били по-важното в случая.

А някога нещата не са стоели така. Непосредствено след Освобождениието тогавашните ни политици неведнъж демонстрират способност да се измъкнат от сянката на Големия брат и, умело лавирайки между интересите на великите сили на Балканите, да отстоят националните ни интереси. Катастрофата във войните за обединение обаче като че ли пречупва нещо у българина. Въпреки това, цяла плеяда бележити наши десни интелектуалци успяват през 20-те и 30-те години на миналия век да формулират стратегия за възраждане на националния дух, успешно противопоставяйки я на проповядвания от болшевишката левица нихилизъм и "пролетарски" интернационализъм. После обаче идва петдесетгодишната комунистическа диктатура - мрачно време, в което наред с всичко друго систематично бe ерозирано националното чувство и унищожена всяка възможност за провеждане на поне що-годе самостоятелна политика. Но дори в тази "епоха на ограничения суверенитет", България изпъкваше сред останалите съветски сателити с неистовия си (и граничещ с перверзия) стремеж да докаже своята преданост към Големия брат от Москва. Така, в началото на 50-те, комунистическия режим у нас къса дипломатическите си отношения със САЩ (нещо, което по онова време не си позволява дори Сталин), през 1968 диктаторът Живков пръв дава тон за въоръженото смазване на "Пражката пролет" от войските на Варшавския пакт, а малко по-късно пак той лансира срамната идея за превръщането ни в 16-та съветска република. Впрочем, за това доколко дълбоко в съзнанието на българина е проникнал "сателитният комплекс", говори дори фактът, че въпреки всичко и днес се намират наши сънародници, според които покойният червен диктатор (този "дребен селски хитрец", както го наричаше проф.Николай Генчев), бил не само "голям политик", но и… "патриот"!?

Чудно ли е, че обременени от същия този комплекс, след 1989 не просто избрахме погрешен модел на прехода, но и повярвахме, че самият преход се изчерпва с бързата преориентация към поредния Голям брат. Така се роди лишеният от реален смисъл лозунг за

"Цивилизационния избор"

на България, с който новият ни "елит" се опита да прикрие пълната си дезориентация и неспособност да формулира адекватна на новото време национална стратегия. Така в крайна сметка я докарахме дотам, онези на Запад, които навремето с презрение определяха страната ни като "най-верния слуга на Москва" и я свързваха с т.нар. "български чадър", днес с не по-малка погнуса да ни квалифицират като "най-верния сателит на Вашингтон", свързвайки ни вече с трафика на дрога, проститутки, фалшиви пари или нелегални имигранти.

Преди известно време с право се възмутихме от обидните за страната ни думи на прохождащ холандски политик. Днес обаче, когато чуваме не по-малко остри квалификации от официални френски и германски представители или от авторитетни британски или скандинавски медии, очевидно е дошло време да се замислим. И да разберем, че е нормално да съчувстваш на роба, но не и на слугата, защото последният сам си е избрал да бъде такъв.

Очевидно е, че България пак се връща в ерата на ограничения суверенитет. Но, докато в миналото "доброволното" ограничение на суверенитета ни бе наложено от един откровено антинационален, крепящ се на насилие и тоталитарен режим, сега това се прави в условията на демокрация и то без да ни носи каквито и да било дивиденти, дори напротив - конфронтирайки ни със страни, от сътрудничеството с които имаме само интерес.

Защо сме такива?

Защо не можем да повярваме в себе си и престанем да се свиваме в сянката на един или друг Голям брат, вярвайки че само така можем да оцелеем? Нима не ни се иска не просто да оцеляваме с цената на всевъзможни унижения и перманентна бедност, но и да просперираме, да ни уважават и думата на България да се чува по света? Или сме тотално подвластни на "синдрома на малкия народ", за който друг наш голям патриот проф.Борис Йоцов (разстрелян през 1945 от комунистическия режим), казва така: "Онова, от което най-много страдат малките народи е политическата зависимисот. Наистина, вече никой народ не може да живее сам за себе си. Границите все повече почват да губят значение, но зависимостта, за коята говорим, не може да преминава в послушно подчинение. Малкият народ често чака от господарите на планетата подаяния и трохи от световните блага. Но интересите на големите могат така да оплетат в мрежата си малката нация, че да я погубят".

Днешният ни политически (псевдо)елит изглежда съвършено неспособен да осъзнае същността на извършващите се в света промени. Родните политици продължават наивно да вярват в еднополюсния характер на глобализационния процес и, следвайки логиката на сателитното си мислене, смятат че няма нищо по-естествено от това да страната ни да следва политиката на единствения според тях глобален силов полюс. Истината обаче е по-различна. И тя е, че глобализацията все повече се развива като "могополюсна", а днешният свят по-скоро наподобява онзи в навечерието на Първата световна война, отколкото идиличната либерална утопия за "глобалното село", където наред с нациите и националните държави постепенно ще отмрат и всички онези различия, пораждащи конфликтите и войните.

В този "опасен нов свят", малките държави са изправени пред изключително сериозни предизвикателства, но имат и своите големи шансове. Включително възможността да използват връщането към многополюсния модел за решаването на онези национални задачи, които не са успели да решат в миналото - разбира се по друг начин и с различни средства. Това обаче със сигурност не важи за онези измежду тях, които не съумеят да предолеят сателитния си комплекс, защото те са обречени да останат

Между чука и наковалнята

рискувайки в крайна сметка да бъдат смазани напълно. За съжаление България върви тъкмо по този път. Нашият елит изглежда органично неспособен да извлича полза от всяка конкретна ситуация - така както го направиха в случая с Ирак страни като Израел, Турция или Русия например.

Впрочем, от политически елит, който систематично се опитва да "погребе" националното чувство на своя народ, едва ли можем да очакваме нещо друго. В същото време днес, повече от всичко, се нуждаем именно от възраждане на това чувство, защото ясно е, че повърхностното родолюбие не може да бъде единествената гаранция за утрешната ни съдба. Необходим ни е дълбок, просветен и културен, т.е. истински модерен патриотизъм - силен идеологически и активен в практическия живот. Който е ориентиран изцяло "навътре", т.е. към собственото ни превъзпитание в духа на българската национална традиция и няма нищо общо с кресливия антитурски, антиамерикански и антиеврейски псевдонационализъм, изповядван от отрепките в средите на крайната левица или от т.нар. "бръснати глави". Защото да мислиш глобално не означава да отречеш собствения си народ. Напротив, можем да преуспеем само съхранявайки се като нация и национална държава. Но за да го направим трябва веднъж завинаги да се отървем от потискащия обществото ни "сателитен комплекс". Трябва да формираме онази интелектуална среда, която да направи възможен и политическия възход на едно истинско българско национално движение. Да направи възможно новото българско Възраждане, в резултат от което страната ни отново да заеме достойно място сред процъфтяващите демократични държави в новия многополюсен свят. Приключвайки окончателно с епохата на ограничения суверенитет. Иначе сме обречени да станем гетото на Европа.

Национален консервативен форум