Ozrenka Fišiæ, nastavnik književnosti i jezika, ekolog, fotograf, pjesnik…roðena je u Travniku 1960. godine, živi i radi u Novom Travniku. Vodi dramsku skupinu «Brljiban», modnu skupinu «Pangea» i ekološku udrugu «Stari hrast». Èlanica je Erata-društva ljubitelja poezije. Radi na zaštiti kulturno-povijesne i prirodne baštine Lašvanske doline.
O ekologiji:
ÈUVARICA VREMENA U DOLINI LAŠVE
Roðena sam u Lašvanskoj dolini koja je dobila ime po zlatonosnoj rijeci Leusabi (Lašvi). Ljepotu ovih krajolika otkrila sam kroz objektiv fotoaparata i postala zarobljenica planinskih visoravni Vlašiæa i Pavlovice, snage vodenih tokova Ugra i Jaglenice i kamenih spavaèa koji kriju tajnu o njihovim graditeljima. Po prirodi sam radoznala, znala sam prepoznati zanimljiv detalj i djeliæ prirode pored kojih bi drugi prolazili ravnodušno. Taj talent da otkrijem i saèuvam u sebi sjeæanje na èarobni trenutak vremenom sam pretoèila u potrebu da to zabilježim na fotografiji. Jednom sam na izložbi fotografija Bauhaus škole u Sarajevu proèitala sljedeæu misao: «Fotografija je dokument. Njen zadatak je da uhvati jedan trenutak u vremenu, da zadrži neposredno viðenje oka, fotografija je «sjeæanje oka». I shvatila sam suštinu svoga poriva da saèuvam skrivenu ljepotu prirode za sve ljubitelje lijepog. Od tada postajem èuvarica vremena sa željom da moje fotografije saèuvaju kulturno-povijesne i prirodne ljepote ove jedinstvene i nadasve neobiène zemlje. Obronci Vlašiæa, snaga vode zarobljene u kamenu, raznovrsnost flore i faune koju su otkrivali Erih Brandis i Karlo Maly, pitomost Pavlovice i skrivene tajne u njenim peæinama ostavljaju bez daha sve tankoæutne èuvare vremena u kojem jesmo. Ova dolina, kojom su kroz stoljeæa prolazili mnogi putopisci, slikari i fotografi, oduvijek je bila inspirativna za stvaraoce umjetnièkih djela. Iz èasopisa FONDEKO svijet (nauèno-popularna revija o prirodi, èovjeku i ekologiji) Sarajevo, proljeæe 2002., broj 11.
O fotografiji:
Kolektivne izložbe
1. Novi Travnik «Èovjek i priroda» 1997.g. 2. Novi Travnik «Cvijeæe i drveæe pred objektivom» 1998.g. 3. Novi Travnik «Lice i nalièje grada» 1998.g. 4. Novi Travnik «Eko futura» 2000.g. 5. Sarajevo «Planinska priroda» 2002.g.
Samostalne izložbe
1. Travnik «Opomena 2000» Centar za kulturu «Èin» 2. Jablanica «Opomena», 2001.g. 3. Travnik «Èuvari vremena u dolini Lašve» Dom Armije 2001.g. 4. Sarajevo «Ženstvenost politike» Opæina Stari grad 2002.g. 5. Travnik «Trenutak u vremenu» galerija «Terra» 2003.g. 6. Zenica «Oèi budnih spavaèa» HKD «Napredak» 2004.
IZLOŽBA FOTOGRAFIJA Ozrenke Fišiæ «OPOMENA 2000» otvorena je 1999.g. u Centru za kulturu i susrete «Èin» Travnik. Profesor Nebojša Dimitrijeviæ iz Novog Travnika: Opomena 2000 naziv je multimedijalnog umjetnièkog happeninga inspiriranog ekologijom. Autorica projekta je Novotravnièanka Ozrenka Fišiæ. Uz otvaranje njezine prve samostalne izložbe umjetnièke fotografije, plesno-modna skupina «Pangea» iz Novoga Travnika izvela je ekološku modnu reviju. Višestrana umjetnica kreirala je modele koje je izradila iz ekološki neprihvatljivih materijala te nasuprot tome, recikliranih materijala za koje se zauzimaju ekolozi. Ozrenka Fišiæ, koja je i predsjednica Ekološke udruge «Stari hras» u Novome Travniku, u travnièkom je centru «Èin» postavila svoju prvu samostalnu izložbu umjetnièkih fotografija. Objektiv Ozrenke Fišiæ ovjekovjeèio je privlaènu i nestvarnu koloristiku, samosvojnu, nerijetko i surovu ljepotu prirode te, nasuprot tome, odsjeèke stvarnosti koji svjedoèe o uznemiravajuæe surovom odnosu èovjeka prema prirodi. U odabiru i opremanju fotografija za postav autorici je pomogao cijenjeni bosansko-hercegovaèki fotograf Èedomir Paunoviæ iz Zenice koji je oblikovao i katalog izložbe koja æe biti postavljena u susret 2000.g. i tako se uklopiti u hilijastièko ozraèje kraja stoljeæa i tisuæljeæa.
IZLOŽBA FOTOGRAFIJA Ozrenke Fišiæ i Finke Filipoviæ «EKO FUTURA» otvorena je 2000.g. u Galeriji Novi Travnik.
Oko nas je sve manje ljepote, ona je zarobljena i uhvaæena u zamku primitivizma i sakrivena od mnogih pogleda. Na ovim fotografijama su ljepote našeg krajolika, osmijeh cvijeta koji se ogleda u plavetnilu neba, sjena trave u ljetno podne, igra svjetlosti i sjenka, lica koja nas gledaju i opominju. Profesor Vojo Vujanoviæ iz Sarajeva: «Ovdje ste se našli pred jednom izložbom koncipiranom na èudesan naèin. Izložba je fotografija dviju umjetnica. Ali pogledajte kako je postavljena izložba. Stavljene su neke mreže i u te mreže su upletene fotografije. To je jedan kontrapunkt koji se rijetko može naæi negdje a ja æu reæi ispred sebe, možda više nikada neæu biti u prilici da prisustvujem jednoj izložbi na ovakav naèin koncipiranoj. Pazite, to je mreža od željeznih elemenata u kojoj su utkane fotografije ovih umjetnica. To je jedan dramatski napon koji odražava jednu energiju duha koji se ne da i koji neæe da pristane na poraz. Umjetnost ovdje u Novom Travniku neæe da pristane na one povijesne neuslovnosti koje im se nude, oni hoæe da je pobjede. Imate dvije umjetnice izmeðu kojih postoji bitna razlika. Ozrenka Fišiæ s daleko više energije ulazi u svoju fotografiju, s daleko više dramatskog napona, dok Finka Filipoviæ nastoji isto kao i u svojoj poeziji da se svi ti elementi koji ulaze u prostor njene kamere usaglašavaju i da izmeðu sebe vode mekani lirski dijalog. Ozrenka neæe da pledira na takvom jednom dijalogu, ona vodi dijalog koji je malo zaoštren, koji je malo snažniji, koji je malo moæniji, èak i kad se opredjeljuje za liriku.
IZLOŽBA FOTOGRAFIJA «Trenutak u vremenu» otvorena je 2003.g. u Galeriji «Terra» Travnik
Fotografija je dokument. Njen zadatak je da uhvati jedan trenutak u vremenu, da zadrži neposredno viðenje oka, fotografija je «sjeæanje oka. Pozivam svjedoke vremena u kojem jesmo na izložbu fotografija «Trenutak u vremenu». Fatima Masliæ, povjesnièar umjetnosti: «Od kada je djelujuæi pri Ekološkoj udruzi «Stari hrast» Ozrenka Fišiæ imala priliku upoznati šire podruèje Lašvanske doline, poèelo je i njeno druženje s fotografskim objektivom. Oèarana ljepotom zavièaja, otkrivajuæi stalno nešto novo, kod nje se rodila potreba da zabilježi i dokumentira viðeno želeæi barem prividno zaustaviti neumitni protok vremena, saèuvati za pamæenje nesvakidašnje prizore s kojima se sretala. Potreba da uèini nešto na zaštiti sredine u kojoj živi refleksno se odrazila kroz èin snimanja i fotografiju kojom Ozrenka želi upozoriti na otkrivene dragocjenosti, na tajne i ljepotu zemlje kojom kroèimo zatvorenih oèiju u vremenu neizvjesnog življenja. Ponudila nam je moguænost upoznavanja drugaèijeg svijeta, izvan uobièajene svakodnevnice, svijeta iskona što budi osjeæaj životne radosti, divljenja i poštovanja prema tlu kojim se hoda, prema zemlji iz koje se poniklo. Na Ozrenkinim fotografijama uvijek je prisutan jedan izdvojeni motiv, to je samostalni objekt prirodnog ili kulturnog resursa. Nema tu dodatnih intervencija, posebno u domenu sve prisutnije kompjuterske obrade, veæ je u izvornoj, realistièkoj predstavi sublimirana informacija o samom objektu, o njegovom postojanju. U tim prizorima neæemo susresti èovjeka, samo se nasluæuje njegovo vanvremensko prisustvo u zaostalim tragovima razlièitih kulturnih epoha. Fragmenti prirode plijene fascinantnom ljepotom a nerijetko i poetskom atmosferom i mistiènim, zagonetnim ozraèjem koje Ozrenka u posebnim trenucima uspijeva zabilježiti na fotografiji.
IZLOŽBA FOTOGRAFIJA Ozrenke Fišiæ «OÈI BUDNIH SPAVAÈA» otvorena je 2004.g. u HKD «Napredak» Zenica
«Fotograf svijet oko sebe promatra drugaèije od drugih, on iz mnoštva detalja u kadar ukljuèuje samo pojedine dijelove koji su po njegovom mišljenju važni i koji su u harmoniji s okolinom a i meðusobno. Svaka od ovih fotografija je otisak jedne i samo jedne jedine duše. One govore mnogo više o autoru i njegovom pogledu na svijet, o njegovom senzibilitetu nego o samom predmetu fotografiranja. Citirao bih Kandinskog:»U osnovi svakog umjetnièkog djela mora biti emocija, a ako je nema, to nije umjetnost, to je prijevara.» Ako gledalac uspije na fotografijama otkriti te emocije koje je autor utkao u svoje djelo, uspostavljena je komunikacija izmeðu njega i autora i tada možemo reæi da je uspio u svom stvaralaèkom èinu. Ukratko, da bi fotografija bila umjetnièka, pored opæih estetskih vrijednosti i zahtjeva likovnosti, kompozicije, tonskih vrijednosti, ritma, linija, ploha i kolorita potrebno je da ima i snažan emotivni naboj. Ako sudimo po kolièini emocija koje izviru iz ovih fotografija ja mogu reæi da je Ozrenka uspjela u svojim namjerama..»
O performansima, hepeninzima, predstavama:
Modna skupina «Pangea» 1. Opomena 1997 2. Opomena 1998 3. Opomena 1999 4. Opomena 2000 5. Opomena 2001 6. Mi smo se sreli… (A:B:Šimiæ) 7. Erato natjeèaj
Dramska skupina «Brljiban» u predstavama. 1. Brljiban 2. Brljibanduša 3. Prièa ludog zeca 4. Pismo iz Zelengrada 5. Lažeš, Melita
O projektima:
1. Èuvari vremena u dolini Lašve, brošura, Travnik 2001. 2. Na oltaru ljepote, poezija fra Ivana Kramara opremljena fotografijama Ozrenke Fišiæ 3. Ubiruæi svježe procvale jaglace, poezija Vanje Bavrka, urednik Ozrenka Fišiæ 4. Eko karavan 2003 5. Škola živog naslijeða Rankoviæi 6. Multimedijalni CD Èuvari vremena u dolini Lašve