Поп-фолкът, национална масова култура?

Като своеобразна реакция срещу тоталното обезличаване и американизацията на българските нрави се налага процес на едновременна национализация и регионализация на културните традиции

Дияна ПЕТКОВА*

Противниците на модерния поп-фолк у нас никак не са малко. А като основание за своето недоволство най-често те посочват изобилстващите в него сръбски, гръцки и турски фолклорни елементи. Именно поради тази причина, както и поради елементарните му, а често и откровено вулгарни, текстове, новият фолк търпи яростни критики от страна на интелектуалци, общественици, композитори и музиканти.

Повечето от тях обаче забравят или не оценяват напълно

Две основни причини за неговата поява

Първо, той се наложи след повече от 40 години отсъствие на масовата култура от българския социален и културен живот. Така модерният фолк, от една страна, зае свободните ниши на музикалния ни пазар, а от друга – послужи като компенсация за “висшата” култура, налагана като единствена десетилетия наред. И второ, съвременният фолк представя типично балканската и, в частност, българската реалност; той черпи теми, сюжети и ритми от местната и регионална действителност.

За неговото утвърждаване съществуват редица икономически, социални и културно-исторически причини, които не могат да бъдат пренебрегнати с лека ръка. Оказва се всъщност, че в особено тежки и мъчителни за българския етнос исторически моменти, фолклорното ни творчество, по правило, преживява бурно развитие и подем. Ако се обърнем към по-далечното минало на нашия народ, ще видим, че подобна е например ситуацията по време на османското владичество. През ХV-ХVІІІ век българската фолклорна традиция бележи небивал възход и възраждане. При липсата на изявени български писатели и в условията на книжовна дейност, която няма масово разпространение, а се локализира предимно в манастирите, народът съхранява историческата си памет, своите вярвания, обичаи и традиции най-вече със средствата на фолклорното творчество. Сред огромното разнообразие от жанрове – песни и поемни цикли, приказки, легенди, пословици и поговорки, гатанки и игри – още тогава бихме могли да открием и един особен дял от българския фолклор – еротично-вулгарното творчество, най-вече под формата на приказки и песни. Но неговото присъствие в родната култура едва ли е знак за “обезграмотяване” и духовно принизяване на етноса, защото в една или друга степен еротичният фолклор съществува и се развива във всяка национална култура, а появата му се свързва повече с общочовешки био-социални импулси, отколкото с конкретни народопсихологически характеристики.

По много свои черти модерният поп-фолк напомня за традиционния вулгарен и еротичен фолклор, съществувал още в древността, и представлява негов осъвременен вариант, пригоден към сегашната действителност. Вярно е, че в миналото този дял от народното творчество не процъфтява в такива огромни мащаби, както сега, но причина за това са и принципно различните исторически, политически и социални условия. Като цяло обаче, бумът на фолклорното творчество в периода на османското владичество е сериозен индикатор за надигане на съпротивителните сили и за активиране на народната енергия. Точно така фолклорът се превръща в основно средство за изграждане и утвърждаване на българското етническо самосъзнание, в своеобразен начин на оцеляване.

По-късно, следосвобожденският период се характеризира със значителен спад на фолклорното и с доминиране на личното творчество. Само за няколко десетилетия се появява цяла плеяда от поети и писатели – значими имена не само в българската, но и в европейската литература. Оттук стигаме и до заключението, че съществува особена взаимозависимост между

Национално развитие и фолклорно творчество

Или всеки период на стабилизиране на държавата и на национален просперитет ражда литературни таланти, а икономическата, социална и духовна криза най-често активира дейността на широките народни маси.

Особено показателен в това отношение е и социалистическият период. Тогава народната енергия се насочи и реализира в една много по-различна сфера – тази на вицовете и анекдотите. Стотици, ако не хиляди, бяха вицовете, посветени на Тато, да не говорим за онези, с главни герои Киркор и Гарабед, Петка и Чапай, Бай Ганьо или Иванчо. Някои от тях бяха по-остро критични и сатирични, други – направо вулгарни. Но се разпространяваха от уста на уста, а имаше и хора, които си ги записваха в тетрадки. Вицовете в този мрачен период служеха като компенсаторен механизъм за избиване на комплекси. Разказвайки анекдотите, българинът се надсмиваше на своите държавници, на социалната действителност, а не на последно място и на самия себе си. По този начин той компенсираше и липсата на свобода открито да изразява собственото си мнение.

След рухването на социализма все по-малко стават българите, които разказват вицове, а още по-малко като че ли са онези, които се смеят на тях. Сега фолклорното творчество процъфтява в нова насока – бумът на поп-фолка, който също има своите социално психични основания. В ситуация на дълбоко социално и икономическо сътресение, когато интелектуалният елит на страната преживява

Духовна и творческа криза

широките народни маси отново удовлетворяват потребностите си със собствените си творения, излизащи от техните недра. Този път вече не чрез вицове и анекдоти, защото днес на народа едва ли му е до смях, но за сметка на това той намира сетни сили да пее. И, разбира се, пее предимно онези песни, които са най-близо до неговия бит и ежедневие. Съвременният поп-фолк отново изпълнява компенсаторни функции, но този път по отношение на онова, което средният българин все по-трудно постига – парите, колите, хубавите жени, луксът и скъпите заведения. Затова не бива да се сърдим на собствения си народ, че толкова се е принизил и елементаризирал в песенното си творчество – той просто пее за това, което няма. По такъв начин поп-фолкът се превръща и в отдушник на социалното напрежение. И тук няма как да не си припомним старата, макар и банална, поговорка: “Който пее, зло не мисли”.

Съществува една особеност, която отличава новият поп-фолк от някогашното фолклорно творчество. Днес той вече не е анонимен, а творците и изпълнителите му не само, че не са неизвестни, но дори се превръщат в “звезди”. И въпреки това модерният поп-фолк се възприема не като лично творчество, а тъкмо като “фолк”. Първо, защото остава твърде близо до българската и балканска фолклорна традиция. И второ, защото е тясно обвързан с ежедневието на българския народ. Например, едва ли в друга национална култура се пее “Прасета, прасета, всичките прасета на мезета”, или пък “Чантата ти с боза – хам-хум, сладък, мекичък локум”. Именно защото е толкова близо до житейските и битови проблеми на българина, новият фолк се радва на такъв широк прием и се разпространява в толкова големи мащаби.

Тези, които критикуват поп-фолка за неговата вулгарност, пропускат да забележат, че американската поп и рап-музика, като цяло, също представлява примитивно-материалистична, а често и цинична култура. Много от песните, които слуша масовият американец, ако ги преведем буквално на български език, ще звучат нецензурно, дори за привикналото на чалга-текстове българско ухо. Само допреди десет години обаче, обикновеният българин слушаше музика предимно на английски, сръбски или гръцки език. Днес тази тенденция отстъпва пред реабилитацията на българския във фолклорното творчество и с утвърждаването на родна масова култура, колкото и елементарна и пошла да се струва на мнозина тя.

И все пак, не всички песни от поп-фолка могат да бъдат причислени към жанра на вулгарно-циничната музика. Освен “Ах, банана”, “Радка Пиратка” и “На теслата дръжката”, съществуват и други песни, които яростните критици на поп-фолка обикновено подминават безмълвно, и в които не липсват

Силно изявени патриотични мотиви

Като например песента, звучала преди време на фестивала “Пирин-фолк”:

Татко, татко, своята Родина,
Не заменям за живот, за живот в чужбина.
Само у дома и в гората даже
“Чедо, чедо”, всеки ще ми каже.

Или пък като една друга песен – “Тук остани”, изпълнявана от Панайот Панайотов:

Земя световна, земя велика,
море студено от изток плисва.
Гласът на мама на сън ме вика:
“Не я напускай, не я напускай, ще ти липсва.
Тук остани, целуни земята,
Тук остани, тя за нас е свята,
Тук остани, тук живееш, тук си роден”.

Тъкмо чрез подобни песни съвременният поп-фолк демонстрира процеса на трансформиране и утвърждаване на националната идентичност сред широките народни маси. Българското фолклорно творчество съхранява някои свои характерни особености, но се отваря и за чуждото влияние, което идва предимно от балканските страни, по същия начин, както и националното самосъзнание се разтваря за взаимодействие с чужддите култури. Или казано по друг начин, вместо тотално обезличаване и американизация на българските нрави, се налага особен процес едновременно на национализация и на регионализация на културните традиции.

Затова можем да твърдим, че модерният поп-фолк е поява на национална масова култура в българското социо-културно пространство. И като всяка масова култура той съдържа в себе си широк диапазон от чувства и настроения – от първично-сексуалните инстинкти до лиричните и патриотични мотиви. Реабилитирането на българския език в песенното творчество, придържането към балканско-българските културни традиции и близостта до българската душевност, бит и начин на живот, свидетелстват, че съвременният поп-фолк е разцвет на масовото българско национална самосъзнание, принадлежащо на широките обществени слоеве.

[НОВИЯТ БРОЙ] [БР.2/2001 - СЪДЪРЖАНИЕ]
* Доктор по социология, преподавател в СУ ”Св.Климент Охридски”