Опасността от гражданска война е съвсем реална

Вук ДРАШКОВИЧ за днешната ситуация и бъдещето на Сърбия

В началото на годината сръбската опозиция обяви за пореден път своето обединение. В миналото подобни съюзи се оказваха краткотрайни. Какво е новото в сегашната стратегия на опозицията?

Споразумяхме се за единна стратегия в битката с държавния тероризъм, провеждащ се днес против опозицията, нейните водачи и независимите медии, против сръбските граждани, които не подкрепят политиката на режима и войната ни със САЩ и Европейския съюз. Обединихме се за да постигнем провеждане на избори на всички нива в Сърбия, при спазване на демократичните изисквания.

Това е първият подобен документ. Подчертавам, че всички демократични сили го подписаха, заради бъдещето на нашата нация, заради бъдещето на Сърбия и Черна гора. Обединихме се и в отношението си към САЩ и ЕС. Искаме, на първо място, безусловно изпълнение на резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН за Косово. Вече предложихме на външните министри на страните от ЕС и САЩ публично да заявят съгласието си да премахнат всички санкции срещу Югославия в момента, когато опозицията и режимът се споразумеят за провеждането на предсрочни избори при спазване на демократичните изисквания. Настояваме се също за връщане на сръбската армия и полиция в Косово, в съотвествие със споразумението между Югославия и НАТО от юни 1999.

Как оценявате действията на НАТО срещу Югославия?

Мисля, че агресията на НАТО беше колективно наказание на целия народ, извършено в нарушение на Устава на ООН и нормите на международното право. Мисля също, че виновен за това е Слободан Милошевич. Защото не поиска да намери формула за споразумение, предотвратяващо нападението на НАТО и запазващо Косово в рамките на Югославия. Фактът че Милошевич не се оказа способен на компромис, не оправдава обаче извършената агресия. Но, трябва да мислим и за бъдещето. А ние нямаме бъдеще без помирение с Европа и Америка. Какво прави Милошевич? Върши глупост след глупост, което се пише на гърба на народа. След осемдесет дена бомбардировки, той все пак прие условията на НАТО. Но, въпреки това, продължава да поддържа открито враждебни отношения със страните, изпратили свои части в Косово. Как може да се говори за разум и борба за отстояване на националните интереси? От друга страна, Съединените щати продължават да наказват целия сръбски народ заради Милошевич, отказвайки да отменят санкциите.

Каква политика бихте провеждали, ако дойдете на власт?

Сърбия е част от Европа. Естествено бихмe искали да видим страната си в Европейския съюз. Едновременно с това искаме да развиваме и отношенията си с Русия, Китай и САЩ. Ще сложим точка на враждата със Запада – твърде малък народ сме, за да водим война едновременно с Америка и Европа. Лично аз смятам, че победата на демократите в Сърбия ще промени и отношението на Запада към косовския проблем, както и че демократична Сърбия ще има шанса за запази Косово в своите граници. Днес се намираме в най-тежкото за цялата си история положение. Ако избухне гражданска война, ще загинат десетки хиляди души, а държавата ни окончателно ще се разпадне. Сърбите, централният народ на Балканите, ще се окажат без бъдеще и ще загубят ключовото си значение. Затова се нуждаем от подкрепата и на САЩ, и на Русия, и на Китай, и на ЕС, за отмяна на санкциите.

Западът като че ли не разбира Вашите аргументи…

Мисля, че европейските държави са наясно, но не и американците. За съжаление, Германия, Великобритания, Франция, Гърция или Италия, зависят изцяло от САЩ. Може да се срамуват от това, но не желаят да го променят. Очевидно смятат, че стратегическото сътрудничество с Америка е от взаимен интерес. А и ЕС просто не може да си позволи да враждува с американците. От друга страна, нямаме никакви основания да очакваме, че Русия ще започне заради сърбите Трета световна война.

Получавате ли някаква помощ от чужбина и, в частност, от Русия?

Не знам, кой получава тази помощ. Ако говорим за пари, не съм получил нищо. Мисля, че сръбската опозиция се нуждае от политическа подкрепа, включително и от Русия, където на власт са демократичните сили. Затова Русия следва ясно да заяви: “Господин Милошевич, Вие сърбин ли сте, или не? Ние подкрепяме сръбските демократични сили, защото подкрепяме сръбския народ и вярваме, че демократите ще му осигурят стабилно бъдеще”.

Миналата година срещу Вас бе извършено покушение. Не се ли страхувате от нов опит?

Разполагам с доказателства, че автори на покушението са службите на държавна сигурност. Партията ми поиска да заведе дело срещу ръководителите на тези служби. Отказаха ни под предлог, че липсват доказателства за личното им участие в това престъпление, което не е нищо друго, а пряко подкрепа за държавния тероризъм. Не знам, дали пак ще опитат, но непрекъснато получавам заплахи. Ако държавният тероризъм в Сърбия продължи, ще предизвика ответна реакция. А последното ще означава гражданска война и тъкмо в това е най-голямата опасност пред нашата страна.