Стереотипите на “македонската” ни политика
Без да е реален икономически фактор, България не може да бъде истински фактор на стабилност на Балканите
Юрий МИХАЙЛОВ
Единствените безспорно признати дори от опозицията успехи на правителството са във външнополитическата област. Като за такива се сочат стъпките към евроинтеграция на страната и бъдещото й членство в НАТО. Те вече се ползват от управляващите и в предизборната борба, т.е. за чисто вътрешнополитически цели. При това са прицелени в най-тънката за всеки народ струна - тази, за собствената му сигурност. Отвъд която не важат никакви други проблеми. Сигурност, социална и национална. За съжаление - пак в бъдеще време.
Само с външнополитически успехи обаче, избори не се печелят. Особено когато очертават
Далечна и неясна перспектива
а не реалността. Затова и българинът съзря ползата от падането на визите единствено във възможността да потърси, и то сега, своята сигурност извън Отечеството. От друга страна, ставащото на югозапад от нас показа, че и интеграцията ни в НАТО не следва да се тълкува еднозначно. Поне що се отнася до националната сигурност. И затова не може много да ни заинтригува.
Всъщност, събитията в Македония демонстрираха, освен всичко друго, и че външната ни политика не е чак дотам успешна. Логично, защото сляпото и поставяне в услуга на очевидно незаинтересовани от ставащото в един регион (който не познават) сили и отказът от воденето на малко по-самостоятелна политическа игра едва ли бе най-доброто, което можехме да направим.
А случващото се в Македония не е толкова трудно за разбиране. С появата на реална опасност да бъде откъсната от излаза си на море (при евентуалното отделяне на Черна гора), ухажваната от Запада “демократична” Сърбия, с “помощта” на албанската мафия и под благосклонният поглед на САЩ, КЕЙФОР и (разбира се) Русия и със съгласието на Гърция, възстановява контрола си върху транспортен коридор № 10, работейки за своето светло бъдеще. Без особено да се интересува от съдбата на Западна Македония и опитвайки се наложи удобно за Белград правителство в Скопие. Като чрез контрола над “остатъчна Македония” си осигури и достъп до коридор № 8, естествено ако американците все пак решат да го строят. А в перспектива - отново поставяйки под крилота си изявите на македонския национализъм
– Сърбия ще може да влияе и върху трафика по трасето на тъй наречаната “Виа Егнация”. Така вместо фактор на стабилност, в бъдеще Сърбия просто ще бъде икономически фактор. Което обаче означава много. Особено като си припомним, че идва Олмипиада 2004 в Атина, ползите от която за някои съседни държави вече се виждат и с просто око.За разлика от сръбския политически елит, заетите с грабежа на страната си и с външнополитически хленч (целящ всъщност подсигуряване резултатите от този грабеж) български управници така и не намериха нито време, нито пари за изграждането на алтернативния коридор № 4. Нито пък направиха опит да убедят северните ни съседи, че поне за Олимпиадата в Атина, каруцата ни е обща. Даже и ходовете по отношение на Македония, вдъхващи първоначално надежди за по-самостоятелна външна политика (подобна на онази, довела в началото на миналия век до впечатляващите икономически успехи на България) все повече губят стартовия си ефект. Защото държава без икономическа и военна, а оттам - и политическа тежест, не може да има и ефикасна външна политика. Дори подаръкът, който направихме на Скопие - танковете, с разрастването на конфликта, ще бъде заменен с по-модерно оръжие и бързо ще бъде забравен. Ще остане само трайното влошаване на традиционно добрите българо-албански отношения - досегашен противовес на сръбския експанзионизъм. Както и възможността да наблюдаваме и провеждащата се олимпиада, и строящите се магистрали, петроло- и газо проводи, но само отдалече. Любувайки се в същото време на все по-музейната си военна техника.
А възможности за провеждането на прагматична и модерна (особено на фона на кризата, в която се намираме) политика имаше. И то съвсем доскоро. Но ги пропуснахме само и единствено поради сателитния си комплекс и масираното присъствие в Парламента на
Непрофесионални и комплексирани "политици"
лишени напълно от чувство за дълг. Такава възможност впрочем, след 1990, ни предостави и тогавашният руски външнополитически курс, колкото и парадоксално да звучи това днес. По онова време Москва, оттегляйки се формално от Балканите, но стремейки се реално да запази присъствието си там, заложи за целта и на българските икономически групировки, проникващи безпрепятствено в Македония. Сърбия (поне в близък план) не беше перспективна, а в друга балканска държава руснаците нямаха чак такова политическо и икономическо влияние. С идването си на власт обаче, правителството на Костов, макар и докарано тъкмо от групировките, се постави в услуга на други интереси, заменяйки една чужда доминация с друга. Като във връзка с това промени и отношението си към “проруските” групировки с открито враждебно. Така то лиши България, в перспектива, от реална опора в жизненоважното за страната направление - балканското. Защото, вместо да се опитат окончателно да издърпат въпросните групировки от орбитата на руските в тази на българските интереси (нещо напълно реално), съхранявайки вече извоюваните им позициии в съседните страни и, преди всичко в Македония, управляващите предпочетоха да започнат война срещу тях. И няма защо да се сърдим, че след омаломощаването на родниия едър бизнес, Гърция така бързо овладя разработените преди това от българите позиции в Скопската република.
Ето как, въпреки уж правилните ни постановки и похвалите, получавани отвън, липсата на ясна геополитическа визия и нежеланието да се работи рамо до рамо с националния капитал, лиши българската външна политика и, в частност, тази по отношение на Македония, от нужната ефективност. А, в крайна сметка, без да си реален икономически фактор в региона, не можеш да претендираш да бъдеш и истински фактор на стабилността в него.
[СЪДЪРЖАНИЕ]