1999. JÚLIUS-AUGUSZTUS          SZERETET-SZOLGÁLAT             ÚJ FOLYAM 79-80.SZÁM

PANASZTÓL A DICSŐÍTÉSIG
Német protestáns egyházi napok Stuttgartban
A Biblia és Egyiptom
Érdekességek a naprendszerben
Egy szülő monológja gyermekéhez
Ki is volt valójában Charles Darwin?
Beszélj Istenről!
Az Istent dicsőítő zene
Imádság
A család kábítószere!?
F A K A N Á L

 
Novák József (97. 01.14.)
PANASZTÓL A DICSŐÍTÉSIG
- Habakuk könyvének üzenetéből -
 
Akik a Bibliaolvasó Vezérfonalat követve olvasunk Igét, ezen a héten többször is Habakuk próféta könyvéhez lapozunk, és mivel az ő próféciái kevésbé ismertek, úgy gondoltam, hasznos lenne egy bibliaórát arra fordítani, hogy közelebbről is megismerkedjünk ezzel a gyöngyszem-bizonyságtétellel és a prófétával, akinek ajkán felcsendült a nagy Ige: "Az igaz ember hitből él". Részeiben is hasznos beleolvasni ebbe a csupán három rövid fejezetre osztott könyvecskébe, de ma megpróbáljuk egészében látni, hogy kidomborodjon előttünk az a folyamata, mondhatnám "íve" a kegyelemnek, ami a kezdő sorok hatalmas kérdéseitől a záró sorok zengő dicsőítéséig vezeti a prófétát.
Bár nem ő az egyetlen, mégis nála köszöntenek ránk talán legkönnyebben felismerhető módon önmagunk kétségeskedései, szégyellt és ezért rejtett kérdéseink, melyek, lám, próféták vagy "egyszerű" hívők legyünk bár, a hitben járó igazaknak régen és ma, útitársai. Többszöri olvasás után is a "piszkozat" hatását kelti bennünk ez a bizonyságtétel. A harmadik fejezet zsoltáros dicsőítése két részen át készül, forr, míg végül felcsendülhet a győzelmes: "de én örvendezni fogok az Úrban, és vigadok az én szabadító Istenemben". Éppen ebben látjuk Habakuk bizonyságtételének nagy értékét, hogy végigvezet bennünket ezen a próbás úton, a panasztól a dicsőítésig, a kérdésektől a válaszig, a kétségekből a meggyőződésig, a megterheltség állapotából (1:1) Isten szent templomáig (2:20).
Egyre kevesebb ilyen bizonyságtételt hallani a ma gyülekezetében. Mintha a felhők fölé emeltetnénk megtérésünkkor, és csak madártávlatból lenézve tudnánk bajokról, hívős vívódásokról. Ha valaki véletlenül "elszólja magát", hogy harcai vannak, vagy nem ért dolgokat, máris a "gyengélkedők" osztályába kerül, ahova általában bűneik miatt jutnak a hívők - gondoljuk mi.
Habakuk bizonyságtétele a hívő élet valóságát tárja elénk, hogy ne bújjunk mi se el szégyenünkben hasonló terhek alatt, főleg, nehogy még nagyobb bajt zúdítsunk önmagunkra az álmegoldások és áligazságok mai rengetegében, hanem tegyünk úgy mint ő: legyünk őszinték és leplezetlenek magunkban és Istenünk előtt.
De ki is volt ez a Habakuk próféta? A Kr.e. VII. században élt, a zsidóság történelmének "színes" évtizedeiben, mikor a nemzeti tragédia szélén hitetlenül ügyeskedők hangja és hatása erősebben hatott, mint az Igét szólóké, amikor jólétében is, de megalázottságában is egyirányú volt a választott nép útja: Istentől egyre távolodó. Jósiás király reformja üde színfolt, de hatásában elenyésző. A megtalált törvény-tekercsek iránti érdeklődés olyan gyorsan kihalt, mint amilyen váratlanul fellobbant. A hagyomány szerint Habakuk próféta annak a sunemita asszonynak volt a fia, akinek a megszületését Elizeus ezekkel a szavakkal jelentette meg: "Esztendő ilyenkorra fiút fogsz ölelni" (2Kir 4:16). A Habakuk név jelentése: "akit ölelnek". Nem nehéz elképzelni milyen nagy örömmel fogadták idősödő szülei ezt a "csodagyereket". Veszteségük is hatványozott volt, amikor halva találták, hát még hálájuk meg szeretetük, amikor a feltámasztott fiút újra ölelhették! Még a szerencse is megölelte, mert míg mások az éhhalál szélén tengődtek, ő jómódú családba született.
Eldúrvúlt világunk tudományos szinten elemzi az ölelés fontosságát. Vad gyerekek százai tartják rémületben Los Angeles egyes negyedeit, nem csak a lakókat, de még a rend őreit is. Éppen ma olvastam, hogy a rendőrkapitány parancsára az új év első perceit felüljárók alá húzódva köszöntötték az éppen szolgálatban lévő rendőrök, nehogy őket érjék a fegyverrel ünneplő sihederek visszazuhanó golyói. Lám, akiket nem öleltek, azok nem éreznek. A szeretet hiánya szeretet hiányát szüli. Habakuk érzékenyen reagál mindenre, érez, lát, és a rosszat látva megterhelődik, mert Isten és szülei szerető öleléséből lett kibocsátva a prófétaság szolgálatába. "A teher, amelyet Habakuk próféta látott" - ezzel kezdődik a prófécia. Itt áll az, akit eddig Isten is, ember is ölelt. Szülei az élet melegségeit, Istene a prófétai szolgálat lázát ölelte bele. Lát, érzékel, nem közömbös, és amit lát, az megterheli. A tehervállalás, a teherviselés, és igen, a megterheltség a hívő élet velejárója, tanítványságunk része is. "Vegyétek fel az igámat"- mondta Urunk is a tanítványoknak. Azt, hogy ez a teher könnyű és gyönyörűséges a súlya mellett is, az tudja igazán, aki emlékszik még arra, hogy milyen volt hitetlenül terhet hordozni. Nagyon fontos, hogy el ne felejtsük, itt egy igaz ember beszél, aki "hite által él"! Hit kell ahhoz, hogy a látott dolgok terhünkké váljanak. A "hálát adok, hogy nem vagyok olyan mint ezek" kegyeskedő félreállásoktól az ítélkező kijelentésekig széles skáláját találjuk a "hívők" hitetlen megnyilvánulásainak, amik szeretetlenségből, érzéketlenségből, és a prófétai látás hiányából fakadnak. Van olyan is, aki inkább a vakságot választja, mint a látással járó terhet. Az első nagy tanulság ebből a könyvből az, hogy a hívő ember érzékeny, lát, és vállalja az ebből adódó terheket.
A második meg az, hogy a terheket nem világmegmentő szándékkal hordja, hanem a Világot Megmentő Istenhez viszi. A megterhelt próféta imádkozik. Félreérthetetlenül világos, hogy megterhelten imádkozik. "Meddig kiáltok még, Uram… miért láttatsz velem hamisságot?" Az elmúlt hetekben az Úr Jézus imádságait tanulmányozva döbbentem rá arra, ahogy a Megváltó Személye, szolgáló élete és imádsága, mind egybecsengett. A világ Megváltója, aki a MindenségbTeherhordozója lett, imádságában is vért izzadt és tusakodott. Érdemes elgondolkozni ezen, hogy amennyiben az imánk életünk jelzője, milyen terhek viselését vállaljuk egyénenként, és mint gyülekezet? Valóban az influenzajárvány szerencsés kitelelése lenne első feladatunk? Az imáinkból ez tűnik ki… Harmadszorra, azt is fontos megjegyeznünk, hogy a hívő ember panaszkodhat Istennek. Mondhatnánk így is: ha már panaszkodunk, hát legalább Annál tegyük ezt, Akitől megoldást is remélhetünk. A pogányként is áldott szemű parasztpoéta, Sinka István "Világított neki a hold" című versében ángyáról emlékezik, akit a panasza "Isten elé viszi gyalog". A hit és az Isten előtti panaszkodás nem zárják ki egymást, sőt - mivel még hitetlenül sem panaszkodnánk akárkinek -, a bizalom jele az, amikor keservünkkel, kérdéseinkkel "megtiszteljük" mennyei Atyánkat. A bölcs apa is odafigyel gyermeke panaszkodásaira, már csak azért is, mert a szavak mögött gyakran mélyebb és fontosabb dolgokat hall meg, mint amiről gyermeke éppen beszél.
Mi terhelte úgy meg a próféta szívét? Először az, hogy imáira nem érkezett meg a várva várt válasz, és itt a "várva várt"-on van a hangsúly. Próféta lévén tisztán látta (ezt jelenti prófétának lenni) a nép lelkiállapotát, amit látott az igen megterhelte, a diagnózissal Istenhez fordult megoldásért imádságban, de nem érkezett válasz. "A gonosz behálózza az igazat", vagyis azokat látta kárt szenvedni, akik a Törvény tanítása szerint éltek. A megkárosítók, a törvénytaposók alá pedig még lovat adott a siker.
Ez sem egyedülálló jelenség. Szeretnénk, ha az igaz boldogulása igazolná a kegyes élet magasabbrendűségét, míg a gonoszokat sújtó gyors és súlyos büntetés elrettentő példáival lenne tűzdelve a "keskeny út", mely az életre visz. Ez nem így van az esetek többségében ma sem, és valljuk meg, ez a látszólagos igazságtalanság minket is nyugtalanít! Az igaz hitből él. Istenben hinni azt jelenti, hogy az Ő igazságosságában is hiszünk. Habakuk esetében a nem várt és szerinte későn érkező válasz az volt, hogy egy idegen nép lesz Isten büntetésének eszköze, egy lelkileg vak, erkölcsileg sötét, pogány nép, akik fel sem foghatják küldetésük voltát, akik maguk is ítélet várományosai; a választott nép büntetői maguk is bűnhődnek. A Történelem Ura már nem egyszer teremtett így rendet.
Ravasz László református püspök emlékiratait olvasva, Erdély tragikus helyzetének a lelki háttere világosodik meg előttünk. Írja, hogy a román megszállást megelőző hónapokban arról folyt az egyházban a vita, hogy engedelmeskedjenek-e Nagy Károly püspök intésének, és kezdjék imával az egyházi iskolákban(!) a napot? Egy nagyhangú vallástanár ezekkel a szavakkal zárta tiltakozását: "Úgy vagyunk, mint Luther Márton, itt állunk, másképp nem tehetünk, nem imádkozunk!" Néhány hónap
múlva már nem kellett imáról vitatkozni - nem voltak iskolák.
Habakuk esetéből ez is egy óriási tanulság, hogy "nem késik az ítélettel az Úr". A prófétás terhek úgy oldódnak föl, hogy a környező rendetlenségen túl, betekintést nyer az örök rendbe, Isten szent Templomába (2:20), ahol a Gazdája iránti bizalomban újra megerősödik, viharok közt megtépázott lelkivilága, gondolkozása megpihen, letisztul - az Isten előtti panasz gyümölcse, a dicsőítés megszületik. "De én örvendezni fogok az Úrban, és vígadok az én szabadító Istenemben".
Befejezésül, vessünk még egy pillantást arra az oszlop-igazságra, amin ez a prófétai élmény és ez a tanulságos bizonyságtétel áll: "Az igaz az ő hite által él" (2:4b). Nyelvünk is érezteti, hogy hívőség és a hűség rokon fogalmak. Az igaz ember hisz akkor is, amikor kifizetődőbbnek tűnik a hűtlenség. Hű marad Urához, rábízza magát az Ő döntéseire, panaszaival Hozzá siet, választ Tőle vár.
A történet teljességéhez tartozik, hogy a bűnösök büntetésüket vették, de az igaz is jutalmat nyert: "Az Úr Isten az én erősségem, hasonlókká teszi lábaimat a nőstény szarvasokéihoz, és az én magas helyeimen jártat engemet" (3:19). Milyen gazdag ígéret ez, miszerint Habakuk az élet teljességét kapja ajándékba; ott járhat-kelhet, ami számára a csúcs volt, mondhatnám testre-szabott áldások élvezője lett a hitéért?! Gazdag üzenet van ebben, de mivel mi most a panasz-dicsőítés ív törvényszerűségeit tanulmányozzuk, igazolva látjuk a próféta életében is a népet hadba vezető Jósafát buzdító szavait: "Bízzatok az Úrban, a ti Istenetekben, és megerőssíttettek!" (2Krón 20:20), vagy ennek negatív párját Ésaiásnál: "Ha nem hisztek, bizony meg nem maradtok" (7:9b). "Hittem Benned, s most íme zengem
Irgalmad nagy tettit ezért;
Bűnt eltörlő és szabadító,
Golgotán folyt isteni vért.
Zengek néked, mert a halálod
Értem mindent elvégezett,
Üdvöt szerző isteni Bárány
Bűneimért megöletett" (HH154,1).
Akik a hit útján elindultunk -Istenünk kegyelméből- amikor újjászült minket, csakis hitben járva haladhatunk tovább. Az út nehézségeinek, a terhek viselésének és a győzedelmes életnek szép példája tűnik fel Habakuk életében. Valahol ott vagyunk mi is a panasz-dicsőítés ív egy pontján. Csakis hitben járva válik énekléssé a zokszó, dicsőítéssé a panasz, áldásthozó élménnyé a teher. Így legyen!
Novák József (97. 01.14.)
 
Német protestáns egyházi napok Stuttgartban

 
Immár 28. alkalommal került sor a német protestáns egyházi napok megrendezésére. Ez alkalommal Stuttgartban június 16-20. között, ahol már 1952-ben, és 1969-ben is volt hasonló rendezvény.
Az egyházi napok mottója Máté 5:13. volt: "Ti vagytok a föld sója".
Június 16-án egy időben 60 helyen tartottak megnyitó istentiszteletet, összesen mintegy 200.000 résztvevővel. A legnagyobb látogatottságú a szabadtéri istentisztelet volt, ahol kb. negyvenezer ember vett részt.
Az öt nap alatt számtalan nagyszerű program (kiállítás, koncert, előadás) várta a látogatókat. A rendezvény sorozatba az egyik stuttgarti baptista gyülekezet is bekapcsolódott (Bethelkirche, Forst str. 72.).
A magyarországi protestáns egyházakat nyolc tagú delegáció képviselte, baptista részről Nemeshegyi Zoltán pesterzsébeti lelkipásztor.

Nemeshegyi Zoltán
 
A Biblia és Egyiptom
IV. rész

Izrael népe az Úr csodálatos eseménysorozata után kiszabadult Egyiptomból, Mózes vezetésével eljutottak a Sínai félszigeten lévő Hóreb hegy közelébe. Magatartásában azonban e helyváltozással a tudati változás az Úrhoz való viszony kialakulása nem volt olyan gyors. A jelentkező megpróbáltatások hamar eszükbe juttatták a húsosfazekakat, a pogány szokásokat sem feledték el. Itt a “Sínai hegynek” nevezett, Párán pusztájától nyugatra található területen jelentős események történtek. (II. Móz. 19:1.) Ezen a hegyen kapta Mózes Istentől a Tízparancsolatot, ennek a hegynek a lábánál kötött Isten szövetséget az Ő népével, és itt szerveződött Izrael néppé. Ezt a helyet ma Dzsebel Musának hívják, sajnos az utazásom programjából ennek megtekintése kimaradt. A turisták több kiépített emlékhelyet találnak a Sínai hegyen. Itt épült a Szt. Katalin kolostor Kr. u. 527-ben, a kápolnában Illést és Mózest ábrázoló bizánci mozaik látható, gyalogosan elérhető a Csipkebokor Kápolna és más egyéb, a Bibliában található eseményre utaló képek "emlékhelyek" a Mózes-hegynek nevezett piramis alakú csúcs.
Itt mutatkozott meg először a nép engedetlensége, hűtlensége is. Egyiptom és ragozott formája kb. 600-szor fordul elő a Bibliában, nagyon sok esetben olvasható a figyelmeztetés, emlékeztetés az egyiptomi szolgaságra.
A Kr.e-i 1200-as években heves invázió következett be a térségben, amely kissé átrendezte a hatalmi viszonyokat, ez kihatott Izrael későbbi életére is. Kis-Ázsia és a Égei-tenger partvidéke felől a “tengeri népek” megtámadták Egyiptomot, Szíriát, Palesztinát, megsemmisítették a Hettita Újbirodalmat. E népekkel III. Ramszesz ütköztek meg és legyőzték őket. Különösen fontos a líbiaiak és a filiszteusok felett aratott győzelme. A filiszteusok megszállták Kánaán DNy-i part menti övezetét, Gázától Ekronig. A legyőzötteket zsoldjába állította. Az Újbirodalom utolsó kiemelkedő, jelentős uralkodója volt III. Ramszesz, aki Medinet-Habuban összeesküvés áldozata lett.
A honfoglalás után Izraelnek újabb népekkel kellett megküzdenie, de az egyiptomi kapcsolat, a fenyegetettség nem szűnt meg.
Egyiptomban beköszönt a Késői Kor. (Kr. e. 1040-332) A hét évszázad tíz dinasztiája alatt a hanyatlás időszakáról beszélhetünk. A 20. dinasztia végén még Théba a főváros. Létrejött a 21. dinasztia első fáraója Szmendesz már Taniszba teszi székhelyét.
Salamon az edomiakkal vívott csata során legyőzte Hadadot, aki Egyiptomba menekült embereivel együtt. Ekkor ott Táfnész uralkodott. Az érdekes történetet érdemes elolvasni az I. Kir. 11-25. v. szerint. A belső hatalmi viszonyok ekkor elég bonyolultak voltak, Taniszban és Thébában is egy-egy uralkodó vitte a hatalmat, kifelé látszólagos egység mutatkozott, a közeledést az összeházasodások hozták meg közöttük. E dinasztia uralkodói között meg kell említeni I. Pinedzsem nevét, mert ő gyűjtötte össze a kirabolt királysírok múmiáit, közös sírba helyezte őket és listát készített róluk. Ezt a nyilvántartást a régészek ma is elfogadják.
A dinasztiához kapcsolódóan Salamon idejében még más is történt, az uralkodói kapcsolat szorossá vált, feleségül vette a Sziamon fáraó leányát, és Jeruzsálembe vitte, amikor a palota építése folyamatban volt, nyilván való a hozománnyal gyarapodott a király kincstára… (I. Kir. 3:1., I. Kir. 9:16-19.)
A fentebb említett "tengeri népek" közül sokan Egyiptomban maradtak, hasonlóan a Libanonból érkezett népek is. Átvették a helyi szokásokat, felvették a vallást, a társadalmi ranglétrán is némelyek felemelkedtek. Így került trónra a Bibliából jól ismert I. Sisák fáraó is, aki a Késői Kor egyetlen jelentős katonai sikerét érte el az Egyiptomiak részéről. Az ő családja hatodik generációs líbiai volt Egyiptomban.
Fontos felfigyelni arra, hogy a személyi ellentétek, majd a szakadár uralkodói törekvések, a hűtlenség miként teszik tönkre Izraelt. A kettészakadt nemzet meggyengült, és ennek lett a következménye Jeruzsálem kifosztása is. Az I. Kir. 11:40-ből megtudjuk, hogy Jeroboám Egyiptom királyához, Sisákhoz menekült Salamon elől, és annak haláláig ott is maradt, barátok lettek, így a Déli Királyság uralkodójának Roboámnak kirablása már semmi nehézséget sem okozott I. Sisáknak. A templom és a palota sorsáról szóló történetet megtaláljuk az I. Kir. 14:25-26. között, a II. Krón.. 12:2-9. versek között. Az elrabolt arany és ezüst mennyiséget 200 tonnára becsülik. A hadjáratról I. Sisák be is számol a Karnaki Templom oszlopsorába vésett feliratában. Az elrabolt kincseket további építkezéseinél felhasználja, bár azok már méreteiben vagy kivitelükben közel sem olyan díszesek, mint elődeié voltak. Győzelmét egy évvel élte túl.
A próféciák nagyon érdekes, értékes, tanulságos eseményeket jeleztek a maguk korában, a választott nép azonban ezeket az Úrtól kapott üzeneteket nem mindig vette komolyan, a prófétákra nem mindenki hallgatott. Ezt tapasztaljuk Ézsaiás könyve 20. részében. Érdemes áttanulmányozni a 19. részt is. "Összeveszítem az egyiptomiakat az egyiptomiakkal, hadakozik város város ellen… (Ézs. 19:2.) Ezt a zavaros helyzetet az etiópok kihasználták, Kr. e. 751-656 között ők uralkodtak. Sabaka megalapítja a 25. dinasztiát, a belső ellenséggel vívott küzdelemben felülkerekedett, előre tört, a fenyegető asszír birodalom legyőzésére is készült, Palesztinánál azonban megálltak, a pestis járvány miatt visszavonultak. Ezt a történelmi tényt jelezte a próféta és kérte, ne bízzanak Egyiptom segítségében. Asdótot Kr. e. 711-ben foglalták el II. Szargon csapatai. Ézsaiás jól látta az Egyiptomra zúduló asszír veszedelmet, amikor a 14:9-ben ezt írja: "Az egyiptomiakat kemény úrnak a kezébe adom." Kr. e. 671-ben Asszúrbanipál serege megtámadta és legyőzte Tiharka fáraót, sőt Thébába is eljutottak.
Az asszír birodalom hatalma sem tartott örökké, az elhurcolt izraeliták szinte nyomtalanul beolvadtak e birodalomba, Kr. e. 626-ban megalakult az új – babiloni birodalom. Nem sokkal később Kr. e. 612-ben legyőzte Ninivét, és ezzel az asszír birodalomnak vége.
Júdeát azonban újabb veszedelem fenyegette. Amikor Egyiptom hosszú harcok árán görög zsoldosok segítségével kiűzte az asszírokat egészen Palesztináig, új dinasztia alakult a 26., amelyet szaiszi dinasztiának is neveznek. Ennek második tagja Nékó fáraó elég erőt érzett ahhoz, hogy a fenyegető babiloniakat megtámadja. Az asszír király is segítséget kért a méd- babiloni terjeszkedéssel szemben. Ehhez azonban előbb le kellett győznie Júdeát. Megiddónál volt a sorsdöntő csata, itt Jósiás útját akarta állni az egyiptomi seregnek, de a király elesett, Júdea vesztett. A sereg eljutott egészen az Eufráteszig, Karkemisig. (II. Kir. 24:7., Jer. 46:2.) A csatában Nabukodonozor győzött Kr. e. 605-ben.
Nékó csak fél sikert aratott, véget ért szárazföldi terjeszkedése, viszont hadiflottát építtetett ki a korinthosziakkal és így ura lett az egész Földközi-tengernek és a Vörös-tengernek is.
Ekkor szabaddá vált az út, hogy a babiloniak elfoglalják Jeruzsálemet (II. Kir. 25:1-21.), de erről a következő részben írok és arról is, amit Jeremiás próféta leírt könyvében az Egyiptomiakról, továbbá az Apriesz fáraó idejében odamenekült zsidók sorsáról. /Folyt.köv./

Kovács Imre
 
Érdekességek a naprendszerben
 

A Föld egy rendkívüli bolygó. Páratlanul kedvező fizikai, kémiai és csillagászati feltételek uralkodnak bolygónkon, a Földön. Néhány kiragadott tény: A Naptól való távolság körülbelül 150 millió kilométer. A Nap fény- és hősugárzása közben éppen azokat a hőmérsékleti viszonyokat eredményezi, amelyek bolygónkon uralkodnak.
Ha a Nap forróbb lenne, akkor távolságunk túl kicsi lenne a megfelelő életfeltételekhez…
Ha viszont hidegebb lenne, akkor közelebb kellene kerülnünk energiaforrásunkhoz, hogy elegendő energiát kapjunk.
Ha a Föld lényegesen lassabban forogna, a nappali és éjszakai oldal között szélsőséges éghajlati különbségek jönnének létre.
Az év megfelelő hossza összhangban áll életciklusunkkal. Az évszakok hossza kiegyensúlyozott, úgy hogy a vetés és az aratás között elég idő van a növekedésre. A Föld megfelelő tömege és mérete: Ez a két mennyiség olyan jól össze van hangolva, hogy a felszíni nehézségi erő éppen elegendő az atmoszféra fogva-tartásához. A földátmérő megkétszereződése változatlan sűrűség mellett nyolcszoros földtömeget és ezzel nyolcszoros gravitációs erőt eredményezne.
A földi atmoszféra egyedülálló összetétele: A többi bolygóval összehasonlítva a földi atmoszférának magas az oxigéntartalma (21%), ami alapvető feltétele a magasabb rendű életformáknak. Az oxigén mellett a levegő 78 %-a nitrogént tartalmaz. Megvizsgálva a Vénusz és a Mars légkörét, azt látjuk, hogy ott a fő alkotórész (96,4 % ill. 95 %) a széndioxid. Ez az élőlények számára – nagyobb mennyiségben adagolva – halálos anyag.
A Hold megfelelő mérete: A Hold okozza az ár-apályt a tengereken. A váltakozva elárasztott árapálymedencék nagyban hozzájárulnak az élet sokféleségéhez. Egy túl kis Holdnak a hatása is túl kicsi lenne, egy túl nagy Hold pedig állandóan katasztrofális áradásokat okozna.
A Föld egy "nedves" bolygó: Végül eljutottunk a Föld legfontosabb ismertetőjegyéhez és egyben az élet legnélkülözhetetlenebb feltételéhez: a vízhez. A víz meghatározó bázis az élet minden formájához. Vizet ezért nem csak az óceánokban és a tengerekben találunk, hanem mindenütt.
Az óceánok a Föld egyedülálló jellegzetessége. A földfelszín 71%-át borítják. A világmindenség anyagának legnagyobb része vagy forrógáz (a csillagokban), vagy ugyanaz mélyhűtött állapotban. Az óceánok gigantikus hőtárolóként működnek. A szárazföldön mintegy 1,4 milliárd m3 víz szakadatlan körforgásban vesz részt. A szárazföld és a vízfelület jelenlegi aránya sem véletlen kombináció. A földfelszín adott profilja mellett a vízmennyiség 10%-os növekedése a tengerszint 300 méteres emelkedését, és ezzel a kontinensek majdnem teljes elárasztását eredményezné. A víznek még egy fontos tulajdonsága van: a víz 4 Celsius fokon éri el a legnagyobb sűrűségét. Mind növekvő, mind csökkenő hőmérséklettel csökken a sűrűsége. Ez a rendkívüli tulajdonság, amely csak a vízre jellemző, nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a vizekben télen is fennmaradjon az élet. Amikor a víz befagy, a könnyebb fajsúlyú jég a felszínen marad, alul pedig összegyűlik a legnagyobb fajsúlyú, vagyis a 4 °C víz, melyben a halak áttelelhetnek.
Azt mondhatjuk, hogy a Föld egy jó hőmérsékleten tartott életet hordozó, víz borította bolygó.

JELEK A MINDENSÉGBŐL című könyvből, kivonatolta Dr. Pintér Lajos
 
 

Egy szülő monológja gyermekéhez
- A szülői nevelés korlátai -

 
Életet adtam neked,
    de nem élhetem le azt helyetted.
Taníthatlak,
    de nem kényszeríthetlek arra, hogy tanulj.
Szabadságot biztosíthatok számodra,
    de neked kell számot adnod arról, hogy mire használod.
Elvihetlek a gyülekezetbe,
    de nem juthatok hitre helyetted.
Megmondom, mi helyes, és mi helytelen,
    de nem dönthetek helyetted.
Tanácsot adhatok neked,
    de azt nem fogadhatom meg helyetted.
Szerethetlek,
    de nem kényszeríthetem rád szeretetemet.
Taníthatlak arra, hogy adakozó légy,
    de nem kényszeríthetlek rá arra, hogy áldozatkész, irgalmas légy.
Tanácsolhatom, hogy kit válassz barátodnak,
    de nem kereshetek barátot számodra.
Tanácsolhatlak a szexualitásban,
    de nem tarthatlak meg tisztának.
Figyelmeztethetlek az alkohol veszélyére,
    de nem mondhatok le helyetted a szeszesitalról.
Figyelmeztethetlek a kábítószer veszélyére,
    de nem tarthatlak vissza attól, hogy ne használd.
Beszélhetek neked magasröptű célokról,
    de nem érhetem el azokat helyetted.
Beszélhetek arról, hogy légy kedves,
    de nem kényszeríthetlek rá arra, hogy légy szeretetreméltó.
Óvhatlak a bűntől,
    de nem lehetek helyetted erényes.
Szerethetlek mint gyermekemet,
    de nem kényszeríthetlek arra, hogy Istennel élj.
Beszélhetek neked az Úr Jézusról,
    de nem kényszeríthetlek arra, hogy Őt életed Urának elfogadd.
Elmondhatom neked, hogyan kell élned,
    de nem adhatok neked örök életet.
Imádkozhatok érted,
    de nem imádkozhatok helyetted.
 

Ki is volt valójában Charles Darwin?

Mint ahogy az sok híres emberrel előfordul – függetlenül attól, hogy ismertek, vagy kevésbé ismertek – élettörténetüket legendák övezik körül. Ez alól Charles Darwin, az evolúció elmélet ősatyja sem kivétel. Hogy gondolkodásmódját megértsük, különösen nekünk, keresztényeknek fontos, hogy különbséget tudjunk tenni legendák és tények között. Darwin élettörténetének, tehát a valóságnak, a tényeknek megismeréséhez mi sem lehetne eredetibb forrás, mint saját önéletrajza.
Darwin soha nem szerzett természettudománnyal kapcsolatos diplomát, de még ilyen jellegű iskolába sem járt. Valójában missziós képzést kapott, de soha nem fejezte be tanulmányait, saját szavai szerint azért, mert egyre inkább “meggyőződéstelenség” lett úrrá elméjén. Bevallotta, hogy az Ószövetség állításait soha nem tudta elfogadni igaznak, viszont később magáról az Ószövetségről közzétett érvelései teljességgel mellőzik az Ószövetségben leírtakat. (Valaki ebből arra a következtetésre jutott, hogy Darwin az iskolában valószínűleg végigaludta az Ószövetségi órákat.) Miután elhatározta, hogy nem kedveli a keresztény tanokat, elindult pályáján, hogy létrehozza saját elméletét. Nem titkolta, olyan magyarázatot akar a világ létezéséről, amihez nem szükséges Isten. Egy barátjához írt levelében úgy említi az evolúciót, mint az "ördög evangéliuma" – ilyenformán tehát elismerve, hogy az evolúció elmélet a keresztény evangélium helyettesítője, vetélytársa.
Ezzel a rövid cikkel egyáltalán nem Charles Darwin személyének a sértegetése volt a célunk. Viszont annak érdekében, hogy munkáját, illetve életét illetően tiszta képet lássunk, fontos, hogy megértsük: Darwin elmélete nem egy képzett tudós agyának, és nem is hosszú évek kutatómunkájának eredménye, hanem egy, a Bibliától és a kereszténységtől elfordult, megkeseredett elme szüleménye.
Legyen ez tanulság, illetve figyelmeztetés mindannyiunknak, keresztényeknek: vajon az életünk Krisztushoz fordítja, vagy Krisztustól fordítja el az embereket?

Fordította Szőci János
Beszélj Istenről!

Hogyan mondjam el az evangéliumot? - kérdezzük gyakran, amikor tanácstalanok vagyunk. Jézus azt mondta: - "Ha olyanok nem lesztek, mint a kisgyermekek" Tanuljunk hát tőlük! Lehet, hogy nem a legjobban csinálják amit csinálnak, de bátorságuk, őszinteségük, odaadásuk ránk, felnőttekre nézve sokszor megszégyenítő. Ezért inkább tanuljunk tőlük, mintsem hogy kritizálnánk őket!

Részlet harmadikos gyerekek házi feladatából: Beszélj Istenről!

Fordította: Szőci János
 
Az Istent dicsőítő zene
 

A zene ősidők óta az emberi kultúra része. Énekelünk, ha vidámak vagyunk, de énekelünk akkor is, ha szomorúak vagyunk. Dalokkal altatják el bölcsőben gyermekeiket az édesanyák. Sokan a rádió zenéjével ébresztik magukat. A zene segít a szeretetet kifejezni, de zene tüzelhet fel a harcra is. Jakab apostol azt írja, hogy minden jó és tökéletes ajándék Istentől való. Az egyik ilyen jó és tökéletes ajándék a zene. Isten tehetséget ad ahhoz, hogy zenét komponáljunk, játsszuk, hallgassuk és örvendjünk neki. A zene arra is indíthat, hogy Istent dicsőítsük. De tudjuk azt is, hogy mint Istennek minden más ajándékával, úgy a zenével is vissza lehet élni. Visszaélhetünk vele úgy, hogy vétkezésre és önzésre indítson. A zene leginkább az érzelmeinkre hat. Az érzelmeinkkel való kapcsolata által mélységes szellemi érzékenységet idézhet elő bennünk. A költészet és zene együttes hatása Istennek oly nagymértékű imádására indíthat, amilyenre a próza egyedül nem képes. És mégis, magunk körül széltében-hosszában azt láthatjuk, hogy a zene érzelmeinket rossz útra viszi. Hogyan lehet a zenét a keresztyén gyülekezetben a leghatásosabban alkalmazni? – A zene akkor a leghatásosabb, ha figyelmünket Isten lényére és tetteire irányítja. Mai kultúránk főként arra tanít, hogy önmagunkat állítsuk a középpontba és a önmagunk számára keressük a dicséretet és vonjuk magunkra a figyelmet. A gyülekezetben viszont a zene szerepe abban van, hogy ennek éppen az ellenkezőjét munkálja. A világ azt mondja: “Első vagyok én”, viszont a hívő keresztyén ezt mondja: “Első az Isten.”
Segítségünkre lehet, ha nézzük a biblikus istenimádás egyik példáját (Ézsaiás 6,1-8.):

"Uzzijjá király halála évében láttam az Urat, magasra emelt trónon ülve. Palástja betöltötte a templomot. Szeráfok álltak mellette, hat-hat szárnya volt mindegyiknek: kettővel arcát takarta el, kettővel lábát fedte be, kettővel pedig repült. Így kiáltott egyik a másiknak: Szent, szent, szent a Seregek Ura, dicsősége betölti az egész földet!
A hangos kiáltástól megremegtek a küszöbök eresztékei, és a templom megtelt füsttel. Ekkor megszólaltam: Jaj nekem! Elvesztem, mert tisztátalan ajkú vagyok, és tisztátalan ajkú nép között lakom. Hiszen a Királyt, a Seregek Urát látták szemeim!
És hozzám repült az egyik szeráf, kezében parázs volt, amelyet fogóval vett le az oltárról. Számhoz érintette, és ezt mondta: Íme, ez megérintette ajkadat, bűnöd el van véve, vétked meg van bocsátva. Majd az Úr szavát hallottam, aki ezt mondta: Kit küldjek el, ki megy el követségünkben? Én ezt mondtam: Itt vagyok, engem küldj!”
Bárcsak e példa szerint minden istentiszteletnek az lenne a célja, hogy hozzásegítsen bennünket Isten meglátására. És ha Istent világosabban látjuk, akkor világosabban látjuk azt is, mennyi fogyatékosság és bűn van bennünk.
De Isten nem hagy bennünket bűneinkben elveszni. Megmutatja nekünk gondoskodását, felkínálja bűneink bocsánatát és megtisztulásunkat, majd eltölt minket erejével, és szolgálatba állít. Ha istenimádásunk valóságos, akkor nem távozhatunk az istentiszteletről ugyanolyan szellemi állapotban, mint amilyenben oda mentünk. Amikor Istent imádjuk, Isten átformál bennünket, és saját képmásához tesz hasonlóbbá, úgy küld el. Ha a zenére és Isten imádására gondolunk, fel kell ismernünk, valójában mi is az istenimádás. Az istenimádást azt jellemzi, hogy általa felismerjük: kicsoda az Isten.

Istenimádás
Ennek tudatában kell a gyülekezet felelős személyeinek az istentisztelet minden egyes részét (zene, imádság, prédikáció stb.) a Szent Lélek vezetésével úgy alakítani, hogy az segítse a gyülekezetet Isten meglátásában. Az ünnepélyes előjáték, akár orgonán, akár más hangszeren játszák, segít abban, hogy figyelmünket Isten felé irányítsuk, és tudatossá tegye bennünk: elsősorban azért gyűltünk össze, hogy Vele találkozzunk, nem pedig azért, hogy férfi- vagy nőtestvéreinket lássuk. Erre szolgál az énekek szövege és dallama is. Azért gyülekeztünk egybe, hogy együtt ünnepeljünk és elmélkedjünk azon, amit Isten tett. Az istenimádással teljes ünneplés nem valami felszínes, szentimentális, érzelmi megnyilvánulás, és nem is mesterségesen előidézett tömegszuggesztió, vagy manipulálás. Nem valami “érzelmet” ünneplünk, nem is “teljesítményeinkre” hívjuk fel a figyelmet, hanem egyszerűen örvendezünk annak a ténynek, hogy Isten átformált bennünket, és dicsőítjük Istent önmagáért.
Csodálatos "érzés" az, amikor átéljük, szemünk elé tárjuk mindazt, amit Isten tett értünk. Az Ő jelenlétének öröme, békessége és dicsősége nem olyasvalami, amit a magunk erőlködésével elő tudunk állítani azzal, hogy hangosan és gyors ütemben énekelünk.
Nem valamiféle érzelmet ünnepelünk, nem is kedélyállapotot. Jézus Krisztust ünnepeljük, azt az egyetlen személyt, Aki minket bűneinktől megszabadított és újjáteremtett. Immár nem vagyunk elveszve a bűnben, hanem az Ő népe vagyunk.
A zene hozzásegít nemcsak annak kifejezésére, amit Istenről tudunk, hanem annak is, amit Vele kapcsolatban érzünk. A zene által fejezzük ki Isten iránt érzett objektív dicséretünket azért, aki Ő maga, és szubjektív dicséretünket is azért, amit értünk tett.
A zene arra bátoríthat, hogy szemléljük Isten tulajdonságait és hitünk mélységes igazságait. Helyet kell adnunk elsősorban annak a zenének, amely spontán és magával ragadó, mindenek előtt azoknak az énekeknek, amelyek arról szólnak, amit Isten értünk tett. De még a tanúbizonyságtevő énekek által is az a célunk, hogy rámutassunk arra az Egyetlenre, aki életünk számára minden jónak a forrása.

Tudom, mit szeretek
Hogy zeneileg mit kedvelünk, és mit nem, azt befolyásolhatják azok a tapasztalatok, amelyeket bizonyos énekekkel és hangszerekkel kapcsolatban szereztünk. Szeretjük azt a zenét, amely kellemes élményeket juttat eszünkbe, és nem szeretjük azt, amellyel kapcsolatban kellemetlen élményeink vannak.
A legtöbben közülünk szívesebben hallgatják azt a zenét, amelyet már ismernek. Leginkább azt a zenét szeretjük, amelyet már mint gyermekek és fiatalkorúak ismertünk. A vallás, amelyben felnőttünk, gyakran befolyásolja ízlésünket is. Talán nem utasítjuk el automatikusan az ismeretlen zenét, de úgy tűnik, hogy az új zenei irányzatokkal szembeni első reakciónk inkább negatív jellegű. A zene bizonyos fajtáit hagyományosan a vallással és az egyházzal hozzák kapcsolatba, másokat viszont a világgal. Mégis több kedveltebb keresztyén énekünk dallamát a szerzőik az egyházon kívüli világból vették. Vannak zenei irányzatok, amelyek gyülekezeti használatra kevésbé alkalmasak, mint mások. A szekuláris világgal való erőteljes kapcsolataik következtében bizonyos zenei stílusok nem mindig alkalmasok arra, hogy segítsenek az embernek, hogy Istennel találkozzék. Idővel mégis megtörténhetik, hogy új, és olykor kezdetben idegenszerűnek ható zenei formák helyet kapnak a gyülekezeti összejöveteleken – gyakran az ilyesmi a fiatalok, vagy azok hatására történik, akik újak a gyülekezetben. A régi, jól ismert, meghitt stílusirányzatok a gyorsan növekvő gyülekezetnek talán nem minden tagja számára ismerős és jó hangzású. Ezért aztán megesik, hogy olyan zenei formák, amelyeket azelőtt “szentségtelennek” tartottak, új és szentséges felhasználásuk által “szentnek” találtatnak.
A gyülekezet szüntelenül keresi azokat a módokat, amelyekkel hathatósan segítheti az új nemzedéket a zene és az istenimádás által is "az Isten meglátásában."

A zene melyik fajtája a legfontosabb?
Már a bibliai idők óta mindig voltak és vannak egyes személyek vagy csoportok, akik Jézus Gyülekezetének szolgálnak Isten igaz imádásában. Ami az egyházi zenét illeti, az mindig is spontán, mesterkéletlen, ugyanakkor finoman csiszolt, ízléses zene volt. A gyülekezetben mindkettőnek helye van. A legfontosabb, hogy az előtérben mindig Isten és a Jézus Krisztusban elvégzett megváltói műve álljon.
A zene gyülekezetenként különböző lehet. A legnagyobb jelentősége – akár tetszik, akár nem – nem a zenei stílusnak, hanem az ének szövegének van, hogy az éneklőben és a hallgatóban egyaránt az Ige jelentőségét megerősítse és segítse az Istennel való találkozásukat. Az istenimádás számára a legjobb zene az, amely hozzásegít világosan meglátni: mily nagy szükségünk van Istenre. És ha ezt megvalljuk neki, mily nagy szükségünk van rá, akkor Ő híven betölti ezt a szükségünket, megbocsátja bűneinket, megtisztít, és hatalmat ad a bűn felett.
A gyülekezetben a zene legfőbb célja, hogy hozzásegítsen Isten oly módon való imádásához, amely pusztán szavakkal nem fejezhető ki.

 D. J. Crocker -Vetés és Aratás (1999. 2szám)
Michel Quoist
 
 
Imádság
“Te, ki időn kívül állsz, Uram, s mosolyogva nézed, miképpen küzdünk ellene,
Te tudod, hogy mit cselekszel.
Nem tévedsz soha, amikor az időt megszabod az embereknek:
Mindegyiknek kimérsz annyit,
hogy akaratodat teljesíteni tudja.
De nem szabad az időt elvesztegetni,
elpazarolni, vagy éppen ellopni,
mert az idő a Te ajándékod,
s romlandó ajándék az:
nem lehet sokáig őrizgetni…
Uram, van időm, bőséges idő áll még előttem.
Mindaz, amit adtál: életem évei, éveim napjai,
napjaim órái, mind az enyémek még.
Rajtam áll, hogy nyugodtan és békén,
színültig töltsem meg őket.
Neked ajánlom fel valamennyit,
hogy a puszta vizet tüzes borrá változtasd,
mint hajdan Kánának egyszerű menyegzőjén.
Uram, ma este nem azt kérem Tőled,
hogy még így tehessek vagy úgy.
Ma csak kegyelmedet kérem,
hogy a rám szabott időben
lelkiismeretesen, jól
végezhessem azt, amit Te vársz el tőlem.”
 
 
A család kábítószere!?
 

Különös, megdöbbentő sorokat olvastam a Gyermekgyógyászat című szaklapban. Fontosnak éreztem, hogy továbbadjam, mert úgy gondolom, sokunknak át kell gondolnunk életgyakorlatunkat és gyermeknevelési szokásainkat, ha komolyan vesszük a cikkben említetteket.
A lapban két tudományos felmérés eredményeiről számol be egy neves magyar gyermekgyógyász professzor, Dr. Velkey László. 1991-ben és 1995-ben végeztek felméréseket közép- és általános iskolai tanulók körében a televízió- és videonézés hazai gyakorlatáról és ennek testi-lelki-szellemi károsító hatásáról. A szerző számos amerikai tanulmányra is utal, amelyek már mind jóval korábban figyelmeztettek erre a veszélyre. Egy amerikai szerző (Marie Winn) nevezte el a televíziót és a videot “elektromos drog”-nak, s veszélyesebbnek tartja, mint a kábítószereket, mert már általánosan elfogadott, “szalonképes” része lett az életünknek. Sajnos nagyon sok hívő családban is előfordul, hogy a televízió szinte egész nap, folyamatosan megy, és tudatában sem vagyunk annak, hogy ez már a függőség állapota.
A következőkben összefoglalom a két felmérés főbb következtetéseit, amelyeket a tanulmány írója is fontosnak tartott.
1. A tartós, többórás tévé-, videonézés egészségtelen életmódot eredményez a következők miatt: A rövid és nem pihentető alvás fizikai fáradtságot okoz, a fáradtság pedig a figyelem és koncentrációképesség csökkenését, a vérkeringés, izomzat és csontrendszer csökkent, a szemnek pedig fokozott igénybevétele ezek károsodását okozza.
2. Az intenzív televíziós kínálat behatárolja a gyermek szabadságát. Kevesebb idő jut a testi-lelki kikapcsolódásra, sportra, játékra, kreatív foglalkozásra, másokkal való törődésre, alvásra.
3. Az agresszív filmekben látott üldözés, kínzás, fenyegetés, brutalitás az ilyen eseményekkel szembeni érzéketlenséghez vagy érzelmi elsivárosodáshoz vezethet, és idegrendszeri izgalmi állapotot, zaklatottságot, rossz alvást eredményezhet. Ugyanilyen okok miatt sokan (orvosok, pszichológusok, pedagógusok, egyéb szakemberek) emelik föl szavukat egyre több mesefilmmel, közöttük az újabb Walt Disney alkotásokkal szemben.
4. A túlkínálat miatt a kapott információkat a gyermek nem tudja feldolgozni. Külön gondot okoznak az egészségre káros információk, amelyeket a reklámok közvetítenek. Ezek negatív befolyással vannak a gyermekek és serdülők étkezési szokásaira, dohányzására, alkoholfogyasztására, szexuális magatartására (felelőtlen szabados szexualitás). Hamis mintákat, kóros és károsan fokozódó anyagiasságot eredményeznek.
5. A televízió műsoraihoz igazodó egyéni és “családi napirend" a rendszertelenséghez, a feladatok elmulasztásához, a családi meghitt beszélgetések, együttlétek lazulásához, elmaradásához vezethet.
6. A zenés videoclipek jelentős része fokozott és kóros szexualitást, erőszakot, kábítószerezést, öngyilkosságot képvisel.
A televízió, ha nem ismerik fel a veszélyeit, akkor mint ellenség dúlja fel a család rendjét és békéjét ott, ahol igénytelenül, válogatás nélkül és mértéktelenül élnek vele.
Javaslatok:

A zárómondatokat szó szerint idézném:
"Nekünk, magyar gyermekorvosoknak is lelkiismereti, hivatásbeli kötelességünk a gyermekeink testi-lelki-szellemi egészségét veszélyeztető műsorokkal szemben szervezetten tiltakozni. Nekünk is szól William - Crane ’kiáltása’: "A hallgatás beleegyezést jelent, ha mi igazán aggódunk gyermekeinkért, akkor nem hallgathatunk!"
1998. március 31-én további lehetőségem volt arra, hogy e témában jártas, neves gyermekgyógyászok előadásait meghallgassam.
A Magyar Gyermekorvosok Társasága – csatlakozva a Magyarországi Gyermekbarátok Mozgalma által kezdeményezett “Gyilkosság nélküli képernyőt!” mozgalomhoz – ankétot rendezett.
Az elhangzott előadások megerősítették a fentieket, de a hangsúly már egyre inkább a videózás és a számítógépes játékok veszélyeire helyeződött, amely a gyerekek tömegeinél könnyen függőséghez vezethet. A felnőtteket talán inkább az Internet veszélyezteti. Szakemberek az USA-ban 5 millió Internet dependens (függőség állapotában levő) személyt tartanak nyilván.
Figyelmeztettek arra is, hogy mindezek a technikai vívmányok rengeteg különleges értéket is rejtegetnek, a baj az, hogy általában nagyon kevés az éretten gondolkodó ember, aki megfelelően tud élni ezekkel a lehetőségekkel, és képes lenne erre gyermekeit is megtanítani. A szakemberek szerint a gyermekorvosi és védőnői hálózat feladatává kellene tenni az erről való tanítást, meggyőzést, hogy gyermekeinket megvédhessük a modern kor legveszélyesebb kábítószerétől. Mint hívő édesanya elsősorban saját gyermekeimért vagyok felelős, de mint hívő gyermekorvos úgy gondoltam, hogy közösségünk gyermekeiért is van felelősségem, és hallgatásomat Isten számon kéri.
Ha a Biblia alapértékeit figyelmen kívül hagyó világban is ilyen nagy problémának látják a képernyő-kérdést, mennyivel inkább kellene nekünk, hívőknek komolyan átgondolni életünket. Aki szeretne biztosat tudni a képernyőhöz és az Úrhoz való viszonyára vonatkozóan, most annak szeretnék segítséget adni. Gondoljuk át őszintén a következőket, mert ezek a függőség jelei: A drogok és az alkohol esetében fizikai és lelki függőség is kialakul, míg a képernyőfüggőség természetéből fakadóan csak lelki lehet. Ez éppen olyan káros és veszélyes lehet, mint a fizikai.

Ha Isten előtt nyugodt lelkiismerettel kijelenhetem, hogy nem vagyok rabja a képernyőnek, még akkor is marad egy átgondolásra váró kérdés. Ma szinte minden ember időzavarban van, úton-útfélen azt hallani: “sajnos nincs időm”. Talán sokunknak juthatna több ideje fontos és értékes dolgokra, ha megtalálnánk a kikapcsoló gombot, akár mi magunk, akár a gyermekünk ül a képernyő előtt. Az idő Istennek olyan ajándéka, amivel egyszer el kell majd számolnunk mindannyiunknak. Bárcsak engednénk, hogy Atyánk tanítson "úgy számlálni napjainkat, hogy bölcs szívhez jussunk", és ezt adnánk tovább gyermekeinknek is!

Egriné dr.Meláth Viola, Békehírnök 98/25
 

 

F A K A N Á L
 
Gyümölcsös dara

Hozzávalók:

A búzadarát a 2 dl vízzel kevert tejbe szórjuk, és gyorsan kevergetve, kis lángon sűrűre főzzük, mintha tejberizst főznénk. Nagyobb lapos tálra

kenjük, hogy minél hamarabb kihűljön. Amíg hűl, a gyümölcsöt megmossuk, kimagozzuk és nagyon apróra vágjuk. A már langyos tejbedarát simára keverjük a málnaszörppel, a citromlével és a vaníliás cukorral, majd sóval és a frissen reszelt citromhéjjal ízesítjük. Ezután (ha szükséges) kevés porcukrot is hozzáadunk. Végül beleforgatjuk a darabolt gyümölcsöt. A gyümölcsös darát kis tálkákban elosztjuk, és befedve, a hűtőszekrényben jól lehűtjük. (Akár előző nap is elkészíthetjük.) Közvetlenül tálalás előtt keményre vert tejszínhabbal feldíszítjük, és kevés málnaszörppel meglocsoljuk vagy gyümölccsel megrakjuk.

 

Őszibarackparfé

Hozzávalók:

 Lehetőleg hosszúkás, szögletes parféformát válasszunk, mert az jól adagolható. A formát úgy béleljük ki egy darab folpackfóliával, hogy

minden oldalán végigérjen a fólia. A tejszínből nagyon kemény habot verünk, és további felhasználásig a hűtőszekrénybe rakjuk. Az őszibarackot megmossuk, bőrét lehúzzuk, majd félbevágva, kimagozzuk és feldaraboljuk. A citromlével együtt turmixgép poharába tesszük. Hozzáadjuk a porcukrot és a sót, majd addig keverjük, amíg sűrű pép lesz belőle. (Mire péppé válik, addigra a cukor feloldódik benne.) Az őszibarackpépet óvatosan belekeverjük a tejszínhabba. Ha a massza már egynemű, akkor a bélelt formába úgy töltjük be a felét, hogy a képen látható módon mintegy háromszöget alkosson. (Tehát kissé félrebillentve, ferdén töltjük bele a habot. Persze ha ez bonyolultnak tűnik, a szokásos módon töltsük félig a formát.) Meghintjük a tortadarával, majd a hab másik felét is rátöltjük. A tetejét simára egyengetve, befedjük egy másik darab fóliával, és rögtön betesszük a mélyhűtőbe. Legalább fél napig kell fagyasztani. Tálalás előtt közvetlenül hosszúkás tálra vagy deszkára borítjuk, óvatosan lehúzzuk róla a fóliát, és forró vízbe mártott késsel felszeleteljük. Kevés tejszínhabbal és/vagy gyümölcsszeletekkel, csokoládéreszelékkel feldíszítve kínáljuk.