Sportovní stránka

Nagano: Zlato pro naše hokejisty

Opravdu skvělého úspěchu dosáhl v Japonsku český hokej. V nejprestižnějším disciplíně ZOH se naši prokousali až do finále a nakonec zvítězili. Cesta k úspěchu ale nebyla vůbec jednoduchá: Je pátek 13. února, hala AQUA WING, Nagano. Český tým vítězí po brankách Patery, Reichela a Růžičky 3:0. Do turnaje jsme vstoupili úspěšně. Pozítří nás čekali hokejisté Kazachstánu. Hráči splnili povinnost a přejeli je 8:2. Góly za české barvy stříleli dvakrát Ručinský, Straka, Beránek, Růžička, Patera, M. Procházka a Hamrlík, za poražené Kamencev a A. Koreškov. V dalším mači hokejistům stačila z Ruskem remíza. Ujali jsme se vedení po střele Reichela, ale V. Bure a Žamnov v minutě 44. Připravili naše borce o radost. A tak jsme se ve čtvrtfinále potkali s týmem USA. Nikdo by se ovšem nemohl divit, kdybychom po první třetině utkání prohrávali 0:5. Skvělý Hašek však za svá záda pustil jen kotouč z hole Modana. Pak už jsme měli vývoj utkání pevně ve svých rukou. Růžička a Jágr otočili a do konce třetiny ještě jeden gól přidal Ručinský. Když už se 40 sekund před koncem Američané chystali na power play, zasadil jim poslední ránu Dopita. Spojené státy šly z kola ven. Další utkání dopadly následovně: Rusové v klidu porazili Bělorusko 4:1, Finové v severském derby Švédy 2:1 a Kanada Kazachstán 4:1. Velký boj, to bylo semifinále našich s Kanaďany. Celých 50 minut se čekalo na branku. Proti sobě totiž stáli gólmani Patrick Roy a Dominik Hašek. Až právě v 50 minutě se trefil Šlégr. Poté nás javorové listy začaly tlačit. 63 sekund před závěrečnou sirénou skóroval Linden. Ani následné prodloužení nerozhodlo, a tak došlo na samostatné nájezdy. V nich správně mířil jen Robert Reichel. Zvítězili jsme 2:1. Kanadský tým snů si mohl o zlatě nechat jen zdát. Rusové pak později klepli Finy 7:4 a stali se našimi finálovými soupeři. Celek Suomi následující den předčil zdrcené Kanaďany v mači o bronzové medaile 3:2. Teď jsme již měli pouze jediný úkol. Porazit Rusy. V závěrečné třetině se postavil Patera na BULY. Vyhrál ho a M. Procházka přistrčil kotouč Petru Svobodovi. Ten měl dost času, aby mohl vystřelil. A tak se stalo. Kotouč proletěl za záda ruského brankáře, který se pouze díval a bezmocně mávl lapačkou. Poté stačilo udržet výsledek. Stalo se a mohli jsme se radovat. Vyhráli jsme OLYMPIÁDU!!! Při předávání zlatých medailí bylo zábavné pozorovat nakyslý obličej předsedy IIHF Rene Fasela, který našemu týmu přišel ze zdvořilosti popřát k úspěchu. Tentýž Fasel řekl po triumfu ČR na MS ve Vídni ’96, že za rok to budou mít mnohem těžší. A měli. V Helsinkách pak spokojeně přihlížel krvelačnému řádění Kanaďanů, přesto byly tresty rozdány rovným dílem. A tentýž dentista Fasel vyskočil v lóži radostí jako malý kluk, když Kanada v Naganském semifinále vyrovnala. Co na to říct?