Počítačová strana
Spellcross
Vyhrají tajemné síly magie nad nejnovější bojovou technikou?Po odehrání tahové strategie Final Libertion, která měla asi tak daleko k zábavnosti, jako Kelly Family k poslouchatelným písničkám, se mi přestaly líbit tahové strategie. Tedy konkrétněji: Nenáviděl jsem tahové strategie, ale Cauldron to vše napravil.
Po otevření krabice mi na zem spadl manuál, který jsem si pročítal. Možná, že mi to nebudete věřit, ale když jsem srovnával manuál na slovenskou hru Spellcross a manuál na nedávno recenzovanou českou hru Horké léto, musel jsem brečet, pro dobro národa českého. Sice neprogramujeme hůře, než některé jiné země (např. Ukrajina), ale jde vidět, že Slováci programují o kapánek lépe.
Nooo! Spellcross je hra, která dostala ve SCORE 7/10, a tak jsem od ní nečekal žádné zázraky. Instaluji hru a… ale, ale, co pak to vidím. Již v menu se kurzor myšítka rozpadá. Rozdělávám celou myš, v domnění, jestli nemá zasukovaný ocásek nebo bolavou tlapku. Nic!!! Je to neštěstí, je to neštěstí. Ale já stále věřím, že se někomu podaří onu hroznou kletbu zrušit. A něco mi říká, že by to mohl být Cauldron. Po zhruba půlhodině listování v manuálu, nacházím adresu: www.cauldron.sk. V pomyšlení na nějaký ten patch pouštím modem a vytáčím Cauldron stránky. První co mě zaujalo, byla rubrika problémy. Konečně zde se nacházel patch, který nejenže odstranil problém s myší, ale s jeho nainstalováním jsem mohl v misi ukládat hned dvanáctkrát, místo původních čtyř možných uložení. Závada je odstraněna, ale kvůli tomuhle strhávám jeden bod.
Tak teď se předveď Cauldrone. Po spuštění hry mě mile přivítalo intro, u kterého jsem se bavil pomalu víc než u velkofilmu Titanik. Povím vám ve stručnosti příběh: Svět se probouzí do nového tisíciletí s netušenými perspektivami pro rozvoj. Ale pak to přišlo. Začalo to živelnými pohromami a pak svět zaplavily hordy tajemných armád, vedenými zahalenými muži. Nájezdníci pomalu, ale jistě, ničili všechna města, a už jen hrstka odvážlivců se probojovává z dobytých území. Světem se rozšíří pojmenování soupeře. Od teďka je to Druhá strana – Other Side. První jiskřička naděje vznikne spolu se založením Aliance Země. Stává se čím dál častěji, že tato organizace vítězí na celé čáře, ale zatím je to jen zoufalý boj. Ale to by se mělo změnit příchodem kpt. Johna Alexandra. Nejprve budete rádi, že zachráníte pár jednotek (náplň první mise), ale pak vaši nařízení ucítí, že máte talent, a proto vám bude svěřena správa a velení Aliance.
Ufff! To by mohlo být všechno k příběhu. Spellcross je opravdu kvalitní hra. Občas v redakci bývají ohledně hodnocení her potyčky. Zatímco já chci dát Spellcrossu 10/10, tak Pepa, který drží u hry Grand Theft Auto, tak jako u svých oblíbených plen Šupšup, chce dát pouhých 7/10. No, co dodat? Ale abychom neodbíhali od hry, tak se podíváme na jednotky ve Spellcrossu. Pro vaši představu je ve Spellcrossu asi tak okolo 70 jednotek, což považuji za celkem slušné. A teď si uděláme skromný výčet všech jednotek. Takže u Aliance: Lehká nebo těžká pěchota, Comandos, Rangeři, Minometčíci, Průzkumníci, AMX 13, M1 Abrams, M106, M109, M113, Piranha a…a…a… No prostě mnoho a mnoho dalšího. U Other Side jsou to: Orkové, Ka-Orkové, Vlčí jezdci, Vlci, Nemrtví bojovníci, Šípomety, Balisté, Harpyje a další hromada potvor.
Kdybychom se měli podívat na technické zpracování, tak musím pogratulovat. Grafika je naprosto skvělá. U skvěle detailních jednotek jde poznat, která je která, a na excelentně provedený terén se dá opravdu koukat. Zvuk už je trošinku slabší. I když zvuk na bojovém terénu je ucházející, je to přece jen průměr. Standardně se můžete kochat různými kecy jednotek: “Ano panééé!”, “Příjem”, “Čekám” nebo hláška Comandos “Problémy?” Vše je namluveno profesionálními českými herci.
Teď k hratelnosti. To je důvod proč dávám tak vysoké hodnocení. Hra se skládá vlastně ze dvou herních částí. První jsou mise samotné a hned nato máte Velkou strategickou mapu, na které si můžete doplňovat mrtvé členy, nakupovat jednotky nebo velitele, zkoumat slabiny protivníka nebo vyrábět silnější pancíře, lepší zbraně a motory. To co se mi na Spellcrossu velmi líbí je, že si můžete vybrat, na které území budete útočit (jako u UFA). To znamená, že budete muset přemýšlet, které protivníkovo území je lepší dobýt teď nebo až potom. Abych to shrnul, v tomto směru je Spellcross opravdu unikátní.
Na CD najdete pár skladeb, které si můžete poslechnout i na audio přehrávači, ale výborně sedí ke hře.
Já chtěl dát 10/10, ale pár malých hrubek mě donutilo, abych dal pouhých 9/10. Za prvé je to ten bídný rozpad obrazu, s kterým byla hra naprosto nehratelná. Další věc je absence možnosti více hráčů. Sice mi to nevadí, protože většina hráčů ( a mezi ně patřím i já), nemá tuto možnost. Trochu mi vadí, že máte ve hře možnost ukládat 4x, což je velmi velké zvýšení obtížnosti ( avšak spolu s patchem z Internetu máte možnost uložit 12x).
Takže, Spellcross je momentálně nejlepší tahová strategie, kterou máte možnost zakoupit, ale ani tato hra není bezchybná, a proto dávám jen 9/10.
Výrobce: | Cauldron |
Distributor: | JRC |
Systém: | DOS, Windows95 |
CPU: | P90 |
Paměť: | 8MB |
Harddisk: | 50MB |
Multiplayer: | Ne |
Podle mě je to nejlepší tahová strategie, co svět vytvořil. |
Hodnocení 9/10
Martin Tureček