Консерватизъм и човешки права

За разлика от крайните либерали, проповядващи абсолютната свобода на индивида, консервативната десница предлага известни ограничения, целящи гарантирането на общото благо

Илина КОНАКЧИЕВА*

Напоследък се наблюдава тенденция темата за правата на човека да бъде обсебена, във все по-голяма степен, от либерално настроени общественици и политически деятели. Справедливото възмущение от крайностите и абсурдите, до които често стигат те в желанието си да обосноват гарантирането на все повече и повече права за сметка на задълженията към общността, обикновено се изразява в опити отдясно за сдържане и внасяне на известна умереност и здрав разум. Те обаче, често навличат на десницата

Незаслужени обвинения

че не върви в крак с времето и не желае да приеме “европейските ценности”, или дори директни нападки, че се стреми към ограничаване и дори потискане на човешките права.

Широкото разпространение на мнението, че тъкмо либералните сили отстояват човешките права, докато десните се стремят да ги ограничат, се дължи на няколко неща. От една страна съществуват понятийни неясноти още от времето на комунистическото управление, което се стремеше да отъждестви десницата с нацизма. Комунистите пожънаха известни успехи със своята пропаганда, но не биха могли да се мерят с понятийния хаос от времето на прехода, който придоби застрашителни размери. От друга страна, политическите фигури и сили, които се опитваха и продължават да полагат усилия със своя реализъм и здрав разум да коригират крайните забежки на ентусиазираните либерали, може би не успяха своевременно да намерят здрава теоретична основа за да обосноват своите възгледи. Нещо, което стоящите в центъра и вляво от него в политическото пространство получиха до голяма степен по наследство от напъхания в килера идеологически арсенал на близкото минало.

Всъщност, така необходимата теоретична основа съществува. Показателен в това отношение е текстът “Правата на човека” на френския политически мислител Жак Маритен (1882–1973), отпечатан на български език в том І на антологията “Консерватизмът”, вече представена на читателите на сп. “Ние”. Преди да се обърнем конкретно към него обаче, добре е да си припомним някои от основните принципи на консервативния светоглед. В случая от най-голямо значение са основното място на религията, фундаменталният възглед за несъвършенството на човешката природа и оттам – невъзможността за рационално обяснение на света.

Точно в обратното вярват просветителите от ХVІІІ век и именно от анализа на техните възгледи и последиците, до които те водят, тръгва Жак Маритен. Просветителите обожествяват човека и неговия разум и оттам правят извода, че човешките същества са подчинени единствено на закона на своята собствена воля. Така, казва Маритен, рационалистите компрометират идеята за правата, разглеждайки ги разглеждат отделно от задълженията, като безгранични и “изразители на абсолютната човешка независимост”. А, понеже тази идея непрекъснато се сблъсква с ограниченията на човешкото общежитие, мнозина в крайна сметка започват да вярват в нейния провал.

По-нататък френският мислител излага ново, различно от рационалисткото, разбиране за естествения закон, от който произтичат както правата, така и задълженията на човешките същества. Това определение съдържа два елемента: от една страна, естественият закон представлява “нормалния начин на функциониране” на нещата, свойственият начин, чрез който всички съществуващи в природата създания могат да постигнат в поведението си пълнотата на своя тип съществувание. От друга страна, естественият закон е неписан и бива познаван от човешкия разум не чрез рационално познание, а посредством наклонност. Всичко това означава, че хората естествено, по силата на своята природа, притежават практическото познание за естествения закон, което се състои в това да се върши добро и да се избягва злото. Оттук произтичат човешките задължения и човешките права.

Най-сетне, Жак Маритен стига до излагането на своето

Специфично виждане за самите човешки права

По принцип, произтичайки от естествения закон, разбиран по начина изложен по-горе, правата на човека са неотчуждаеми. Тук обаче, се подчертава съществената разлика между притежаването на едно право и неговото упражняване. Например правото на живот е абсолютно неотчуждаемо, но един престъпник може справедливо да бъде осъден на смърт, понеже с извършването на своето престъпление той “се е лишил не точно от своето право на живот, а от възможността да претендира с основание за това право”. По същия начин упражняването на правото на сдружаване или правото на свободно изразяване, които също са неотчуждаеми, може да бъде ограничено в известна степен с оглед да не се застраши общото благо.

Това, впрочем е научната обосновка на позицията, на която обикновено застават десните сили, стремейки се да съхранят здравия разум в политиката. Обосновка, която се вписва в цялостния контекст на консервативния светоглед и държи сметка за справедливостта и нейните метафизични източници. С по-нататъшното разработване на теоретична основа, на която консервативните сили да стъпят, ще стане възможно дебатите за смъртното наказание, за правата на малцинствата и за осигуряването на законност, най-послед да бъдат видени от обществото ни в нова светлина.

[НОВИЯТ БРОЙ] [БР.10/2000 - СЪДЪРЖАНИЕ]
* Политолог, завеждащ отдел “Международни връзки” на ВМРО