Димитър ИЛИЕВ
Ще ви разкажа една притча, която по един или друг начин има общо с темата на този брой.
“Господ създал вселената, земята, растителния и животински свят – създал и човека. Всичко било наред. Минавали години, векове, епохи без да се случва нищо – пълна идилия. Не щеш ли, човеците нещо сбъркали пред Бога. Поискали да имат знания. Разсърдил се той и жестоко ги наказал. Изгонил ги от Рая и нещата потръгнали. Хората получили свобода, но не знаели какво да правят с нея и все повече грешали…”
Ето как свършило всичко: “…При поредната им грешка, Бог отново наказал човеците. Радлелил ги, размесил езиците им и на всеки народ дал късче земя. Последен при него се явил българинът.
-Защо закъсняваш? – попитал го Господ. -Защото съзерцавах и изучавах творенията ти Господи! Сътворих календар, с който да отчиташ Вечността, букви, с които да изписваме Името ти, вино – за да утоляваш жаждата си! Моят народ не лъже, не краде и не руши, но ти раздаде цялата земя и за нас не остана.Господ се разсмял, после се замислил. Накрая казал: “Ето на твоя народ парче земя от Рая!”.
Във всяка притча, приказка или легенда има по зрънче истина. А това, че живеем на райска земя не подлежи на съмнение. Не случайно всичките ни съседи искат от това райско кътче и дори вече са си взели. Но това е друга тема.
Една от целите на рубриката “Да превърнем блатото в градина” е да потърсим заедно пътя към единението, да се определим като нация. Знам, че това няма да бъде лесен процес. Но място за отчаяние няма, напротив амбициите и желанието ми да направим България величествена, достойна и горда държава нарастват.
Поклон до земята на всички, в чиито очи видях влага и тяло, готово за полет. В поздравите им усетих не отношение към мен, а към тях – истинските българи. Тяхната памет не е загубена и в това виждам основата, върху която да въздигнем
Легендарния български дух
чест, отговорност, талант и виталност.
А иначе, чувствам се задължен да спомена по две думи за мненията, отличаващи се като настроение и отношение към повдигнатите от мен въпроси в първата статия. Те биха могли да се обобщят основно в три посоки.
Първо, бяха ми отправени обвинения (най-малкото съмнения), че съм попаднал в мрежата на “червените”, които доскоро редовно развяваха “патриотичната” кауза преди избори.
Второ, че не бива да се говори за “някакви си” горди и истински българи, защото на целия Балкански полуостров живеел един народ (славяни) и се говорело на един език (славянски), разделен на три “диалекта” – източен, централен и западен.
Трето, че всичко хубаво в нашата история е свързано с Русия, която пак ще ни помогне.
На всичко това, ще се спра в следващите броеве на списанието. Сега ще цитирам само случайно чуто мнение по повод статията от миналия брой: “Хубаво е написано, само че не разбрах, автора от нашите ли е, или не?”. Хем смешно, хем тъжно.
Всеки човек е частица от своя етнос, нация, народ. Чувствителността му към тях се изразява с понятия като “патриотизъм”, “родолюбие”, “национализъм”, “нихилизъм”, “интернационализъм”, “космополитизъм”, “глобализъм”, “шовинизъм”, “екстремизъм”, “фашизъм” и “нацизъм”. И за да избегнем в бъдеще въпроса: “Ти от нашите ли си, или не?”, необходимо е да си изясним, що е държава, що е нация, що е национализъм и прочие.
Често съм чувал да изричат: “….съм и майката на държавата. Какво ми е дала тя, че и аз да и дам. Родината ми е там, където се чувствам добре и живея добре”. Онези духовни мутанти, които мислят така, всъщност са много далеч от истината и опасно близо до безразличието.
Родината и държавата са две понятия, които са и близки, и се различават. Можем да ги сравним с поезията и прозата в литературата, с вечността и мига във времето, с душата и тялото на човека.
Родината е зачатието, началото, родното място, родният край, държавата пък е преди всичко политическо понятие. Тя е политическа и социална организация на обществото, със свои публични институции (парламент, правителство, съд, армия, полиция и пр.), която се простира върху определена територия.
Пак така и безкрайно близки, и различаващи се, са и понятията “етнос”, “нация” и “народ”. Така етносът включва хората с общ произход, т.е. с общ корен. Те могат да са разделени на хиляди километри един от друг, да изповядват различни религии, да говорят различни езици и да са на различно ниво на икономическо развитие, да живеят в държави с различни политически системи. Нацията пък, обединява хора с общ език, общо самосъзнание, общи икономически, културни и комуникационни връзки, общ произход и обща история, ако и да не живеят в една обща държава.
Народът е всичко казано по-горе за нацията, но освен това и общност от хора, живеещи в границите на съответната национална държава.
Тези красиви и ясни понятия
бяха обаче превърнати от политици и идеолози в лепкава каша, от която хората не могат да излязят вече десетилетия, дори столетия, наред.
Човек обича семейството си, грижи се за родителите си, спазва традициите на рода си, почита паметта на дедите си, обработва земите им, пази името им чисто и неопетнено. За същия този човек се смята, че е почтен и добър, верен съпруг и грижовен баща, предан син и наследник. В същото време той обича и народа си и своята нация, държи на националното си самосъзнание, предан е на националната си ценностна система, пази в сърцето си историческата памет на нацията. И всичко това се изразява с понятието “родолюбие”. А пък любовта му към Земята, на която е роден той и дедите му, т.е. към неговата Родина, се нарича патриотизъм.
Тъкмо тези два компонента съставляват и интегралното поняие “национализъм”. В зависимост от конкретните политически възгледи и идеологии, определенията за това понятие днес варират от “исторически анахронизъм” , през “ксенофобия” и “агресивност”, та чак до “екстремизъм”, “фашизъм” и “нацизъм”. Като всички те са дълбоко погрешни (по-точно е да се каже – съзнателно сгрешени), при това в своята основа. Не може човекът, изпитващ само любов, любов и пак любов, да бъде наричан “екстремист” или “фашист”. Не може този, който обича и пази своето, да бъде обвиняван, че е “ксенофоб” и “агресор”. Не може някой, който е добър, тъкмо поради това да бъде определян като “лош”. Това е пълен абсурд.
На свой ред, нихилизмът е отказ от всякаква национална принадлежност и отхвърляне на свързаната с нея ценностна система.
Космополитизмът и глобализмът пък, (чиято същност се изразява с простичката максима “Родината ми е там, където ми е добре”) са просто началния етап от превръщането на човека в маймуна. Някой е решил да се прави на Господ (спомнете си притчата в началото) и да ни отнеме знанията, чувствата, ума. И единствено нацията, патриотизмът, родолюбието, национализмът, могат да спасят днес чисто човешката ни идентичност.
Какво следва от всичко това?
Обединението ни се превръща във въпрос на оцеляване. Отхвърляйки фалшивите идеологеми, нека се обърнем към себе си и вършим само това, което наистина можем. Нека от междуличностните ни отношения отпадне деленето на “наши” и “ваши”, защото то не е от полза за никого от нас. Нека от физически разкъсана нация, от разделен идеологически и разнебитен духовно народ, се превърнем в достойни наследници на истинските българи.
А такива трябва да бъдат, преди всички останали, онези, които ръководят държавата ни. Народът винаги е имал нужда от герои. Но дали някой от днешните ни политици има качествата за това? Ще го разберем съвсем скоро. Защото само след няколко дни ще посрещнем новата година, а заедно с нея и новия век и новото хилядолетие. Ако успеем да ги превърнем във век и хилядолетие на българите, значи сме намерили своите нови герои.
Да си пожелаем това щастие!
Но, преди това, Весела и Щастлива Коледа! Много здраве и успехи на България, на всички Българи!
[НОВИЯТ БРОЙ] [БР.11-12/2000 - СЪДЪРЖАНИЕ]