Стратегическата геометрия на Путин
Възприемайки “евразийските” геополитическите постулати, руският президент вече работи за възраждането на Империята
Павел КАРПОВ*
Напоследък, пространствените дефиниции все по-често се поставят в основата на най-важните политически решения на Русия. Ориентацията на правителството и президента Путин пък все повече се базират върху логиката на геополитическата реалност. Контурите на нови глобални проекти, лансирани доскоро от отделни анализатори или военни стратези, постепенно започват да се материализират в конкретни правителствени стъпки и решения. Крахът на ултралибералния икономически модел и надеждите, че в страната ще може да се изгради демокрация от западен тип, отново възраждат идеята за “особения път” на Русия като ключов имперски център на територията на Евразия.
Началото на голямата игра
Знакови в това отношения станаха три, изключително интересни от геополитическа гледна точка, събития – подписаното в Санкт Петербург споразумение между Москва, Техеран и Делхи за отварянето на тъй наречения “южен транспортен коридор”, посещението на Путин в Индия и визитата на иранския президент в Русия в средата на март. При това най-важното в случая е не традиционната реторика на Москва за “ново стратегическо партньорство”. Защото тя бе типична и за “ерата на Примаков”, когато много се говореше за изграждането на стратегическа ос между Москва и Пекин (останала си само пожелание), а воените акции на НАТО на Балканите бяха посрещани в руската столица с дежурните патриотарски (и нищо не означаващи) декларации. Сегашните действия на Путин радикално се различават от интуитивните и хаотични действия в близкото минало. Геополитическите оси, за които говореше още Примаков, от виртуални все повече се превръщат в реални. При това не само на база активизацията на контактите на Русия с Иран и Индия, но и с укрепване на връзките между Техеран и Делхи. Така в южната част на Евразия постепенно се очертават контурите на изключително интересен стратегически триъгълник.
Известно е, че изборът на съюзници обикновено се обуславя от отсъствието на сериозни противоречия и наличие на общи краткосрочни и дългосрочни интереси, определяни от геополитическото положение на съответната страна. Индия и Иран се намират в стратегически важната за Русия брегова зона на Евразия и имат излаз на Индийския океан. В края на ХІХ век опитите на руснаците да проникнат в региона, бяха парирани успешно от Британската империя. В по-ново време частичното овладяване на Кашмир от Пакистан и разгрома на съветските войски в Афганистан, създадоха нова преграда между Русия и Индия. На свой ред, след победата на ислямската революция, Иран виждаше в бившия СССР не по-малко опасен враг от САЩ. Напоследък обаче нещата се променят. Продължаващата враждебност на Запада и нестабилността по границите, кара Техеран да търси нови стратегически решения за укрепване на позициите и сигурността си. Русия пък се оказва естествен съюзник за режима на аятоласите, разчитащ на подкрепата и за решаването на маса проблеми.
Така, Москва изглежда е на път да преодолее опитите на Запада за изтласкването и от транспортно-комуникационната сфера и лишаване от жизненоважния статус на географски мост между мощно развиващите се източни “дракони” и високоразвитата Западна Европа. Ключов момент в тях бе “дублирането” на Транссибирската магистрала, чрез реализация на проекта за нов трансазиатски транспортен коридор, следващ маршрута на “Пътя на коприната”, минаващ през бивша съветска Средна Азия и свързващ (при това по-бързо и по-удобно) Шанхай с Париж. Паралелно с това, се предвиждаше преориентация на основните потоци от каспийска нефт и туркменски газ към нови магистрални тръбопроводи, заобикалящи Русия. Практическата реализация на тези проекти обаче, се сблъска с редица проблеми. Един от тях бе тъкмо ислямистки Иран, като геополитически противник на Запада, друг бе свързан с кюрдската съпротива в Турция, да не говорим за общата нестабилност, характеризираща страните, през които трябваше да премине азиатската част на маршрута. В крайна сметка, илюзорността на проекта бе обусловена и от големия брой транзитни държави, което само по себе си правеше трафика на стоки по “новия път на коприната” икономически неизгоден и физически опасен. Сега сме свидетели на
Руския отговор на предизвикателството
Подписанията от премиера Касянов в Санкт Петербург договор с Индия и Иран предвижда включването към Транссибирската магистрала на изключително перспективния “Южен транспортен коридор”, в резултат от което в бъдеще стоките от Индия за Европа няма да се траспортират по море през Суецкия канал а по суша - от Бомбай до иранските пристанища, а оттам към Астрахан, откъдето ще се превозват с руските железници до ЕС. Само от транзита на стоки Москва очаква по 500 милиона долара годишно. Да не говорим, че сумата може да нарастне многократно при евентуално включване на държави като Ирак или Пакистан. Впрочем, руснаците вече предвиждат да увеличат в близко бъдеще капацитета и скоростта по Транссибирската магистрала поне 2-3 пъти.
В стратегически план пък, разработката на “южния маршрут” от една страна сближава Индия и Иран, предоставяйки им възможност да координират действията на флотите си в Индийския океан (за сметка на американското присъствие там), а от друга – дава на Русия стратегическия достъп до Персийския залив, към който Империята отчаяно се стреми през последните столетия.
Оси и триъгълници
Така виртуалните оси, свързващи Москва с Техеран и Делхи, започват да придобиват реално съдържание. Защото нищо не обвързва така добре геополитическите пространства като комуникационните връзки, по които циркулират потоци от стоки и хора. Всъщност, в южната част на Евразия, вече е по-уместно да се говори не за “оси”, а за стратегически триъгълник с участието на Русия, Иран и Индия. Интересното в случая е, че и трите страни на триъгълника пресичат зони на нестабилност, които по традиция са и зони на сблъсък между “континенталните” и “морските” сили в геополитически план. Така например, оста Москва-Делхи пресича обширните райони на Средна и Южна Азия, където на фона на напрегнатата ситуация в Таджикистан, гражданската война в Афганистан и пограничния индийско-пакистански конфликт в Кашмир, процъфтяват религиозно-етническият екстремизъм, сепаратизмът и трафикът на наркотици и оръжие. Тенденцията е към усложняване на ситуацията и в Узбекистан, Туркменистан, Киргизия и Западен Китай. В същото време Пакистан, като основен съюзник на САЩ в региона, се опитва да укрепи собствените си позиции, тъкмо за сметка на Русия, Индия и Иран. В този смисъл, на Делхи тепърва предстои да си върне контрола върху окупираната от пакистанците северна част от Кашмир и по този начин плътно да се доближи до контролираната от руската армия южна граница на ОНД. Индия освен това е заинтересована от неутрализацията на афганистанските талибани, а също на поддържаните от тях уйгурски сепаратисти в Китай. Тук индийските и руските (а също и иранските) интереси съвпадат. На практика, Путин се опитва да реализира класическата геополитическа ситуация, описана още в древния китайски трактат “Сунцзъ” – т.е. стратегическото обкръжаване на съперника (в случая – проамерикански ориентираният Пакистан). Да не говорим, че Иран, като авторитетна ислямска държава, може при определени условия да изиграе ролята на посредник в решаването на религиозните конфликти както в Средна Азия, така и в Индия.
Впрочем, геополитическата ос Москва-Техеран е не по-малко важна. Тя също решава ред проблеми, сходни с гореописаните. Оста пресича Севернокавказкия район и Задкавказието, т.е. съвпада с тъй нареченото “Южно стратегическо направление”, по което е разположена и най-мощната и боеспособна руска военна групировка. “Зоната на общите интереси” между Русия и Иран включва недопускане на сериозно западно (или турско) проникване в Каспийския регион, съвместна разработка на неговите нефтени залежи, противодействие на пантюркизма и налагане на алтернативно решение на кюрдския въпрос. Иран, освен това, е мощен ислямски център в Близкия изток, около който при определени условия може да се осъществи интеграция на част от арабските държави (като Сирия, Ирак или Ливан). Под иранско влияние са ислямистките движения в Палестина, Алжир и Египет, кюрдската съпротива в Турция и противниците на талибаните в Афганистан. И в този смисъл твърде перспективна изглежда и третата ос на стратегическия триъгълник – тази между Техеран и Делхи.
Ключова в това направление е възможността за координирани действия насочени към
Изтласкването на англо-американските сили
от Персийския залив и поставяне под ирано-индийски контрол на морските комуникации в Индийския океан. Ако в рамките на индо-иранския съюз Техеран поеме отговорността за Персийския залив и Арабско море, това ще позволи на Делхи да съсредоточи вниманието си в южна посока, без да се безспокои (както е сега) от Пакистан. А, според редица местни анализатори установяването на контрол над южната част от Индийския океан (и над южните морета въобще) е необходимо условие за превръщането на Индия в пълноценна регионална суперсила. Днес тази страна е потенциално застрашена не само от Запад (Пакистан) и Изток (Китай), но и от Юг, където най-мощната в региона военно-морска и военно-въздушна англо-американска база на о-в Диего Гарсия продължава да бъде ключовото звено в системата за контрол на САЩ на морския трафик между Азиатско-Тихоокеанския регион и Африка и Европа. Решението на индийското военно командване за създаването в началото на новия век на трета военно-морска групировка – т.н.”Южен флот”, който следва да действа тъкмо в Индийския океан, означава ясно декларирано намерение за противопоставяне на сегашната англо-американска морска доминация в региона. Последното, погледнато в контекста на оформящият се геополитически триъгълник Москва-Делхи-Техеран, придобива съвсем нов смисъл.
Впрочем, с въпросния триъгълник съвсем не се изчерпва “стратегическата геометрия” на руския президент Путин. Евразия дава възможност за още много различни и не по-малко перспективни варианти за пространствени структури, които успешно могат да се интегрират в общата схема на организация на “континенталните сили”, която се опитват да реализират в Москва. Между другото, самият факт, че пространственото мислене на руския политически елит напоследък очевидно еволюира към “евразийските” геополитически постулати, означава и, че “стратегическият триъгълник”, формиращ се в Азия, вероятно ще бъде съчетан с още един подобен, но вече в Европа (“Москва-Берлин-Париж”?). Да не забравяме и най-важното в случая – че възприемането на “евразийството” означава преди всичко курс към възраждане на Руската империя.
[НОВИЯТ БРОЙ] [БР.3/2001 - СЪДЪРЖАНИЕ]