Тъжният залез на нацията

Ако държавата не намери начин да промени страшните си демографски показатели, България скоро може да премине в небитието

Румяна МИЛЕВА

Българите – народът, който с все по-бързи темпове се топи. Това бе констатацията на Секретариата на ООН в “Population and Vital Statistics Reports” преди четири години. България ще влезе в Третото хилядолетие като страната с най-тежките демографски и здравни проблеми в Европа, бе изводът на експертите. Като анализът им се опираше на основните витални коефициенти на 196 страни в света: население, раждаемост, обща и детска смъртност. Без съмнение, икономическата криза в България, която доведе до рязък спад на стандарта на живот се отрази зле на раждаемостта в страната. Мрачната тенденция се засилва от нестихващия емигрантски поток. Само през миналата година населението на България е намаляло с 220 000 души, сочи последното изследване на Националния статистически институт (НСИ). Цифрата е изключително тревожна като се има предвид, че от 1990 до1995 сме намалели с 284 554 души, а вече почти достигаме тази цифра само за година . 7 929 500 души е постоянното население на страната към 31 декември 2001. При старта на промените, през 1990, сме били 8 669 249 души. Решителното редуциране на броя на населението се дължи предимно на външната миграция и на отрицателния прираст, който вече е минус 12,2 на 1000 души.

Над 700 000 българи са емигрирали от 1992 до 2001, повечето от тях са млади хора. Мнозина, които вече са се устроили в чужбина, едва ли ще се завърнат в родината.

Децата са на изчезване

Просто, защото все повече млади не искат да имат деца.

У нас отдавна е загърбен типичният за края на XIX и началото на XX век “многодетен модел”. Според цифрите, представени от синдикалния експерт Румяна Кралева, средният състав на едно българско домакинство през 1900 е 6,04 човека, през 1905 – 6,18 човека, през 1926 – 5,64 човека, през1962 - 2,9 човека, през 1999 – 2,4 човека. Очевидно българското домакинство е пред разруха. Демографската сигурност на нацията е поставена пред реален риск, алармират специалистите. От първо място по раждаемост в Европа през 1910, днес България е на последно място. 3,2 % от днешните българи смятат, че не трябва да имат деца. Решението им не е толкова изненадващо като се има предвид, че символичните заплати (средната заплата в страната е 120 долара) не стигат да се покрият разноските за ток, парно, телефон и насъщния (ако изобщо имаш работа, разбира се). 61 378 са прекъснатите бременности през м. г., според официалната статистика. Оказва се обаче, че реалната цифра на абортите е далеч по-висока - 162 000 аборта. Това твърди екип от независими експерти, сексолози и акушер-гинеколози, опиращи се не само на данни от държавните болници, но и на информация от 157 частни клиники. Проучването е направено по поръчка на асоциация “Бебето и детето”. Застрашително е паднала възрастта, на която момичетата правят аборти – между 12 и 16-годишна възраст. При 3-5 % от тях резултатът е стерилност, а 35 % срещат трудност при следваща бременност. Според Българската асоциация за семейно планиране, бездетните семейства в страната ни са около 250 000.

Браковете намаляват

и това е трайна тенденция. Ако през 2000 в Отечеството ни са сключени 35 000 брака, то година по-късно те са с 3000 по-малко. 68 180 са живородените деца през 2001 – това е с 5 499 по-малко в сравнение с предходната година. Трийсетгодишният Борислав Симеонов с месечен доход 312 лева с тъга признава, че не би могъл да направи семейство. Той живее с родителите си, които са пенсионери, и е поел повечето разноски, свързани с домакинството. “Ако предприема тази стъпка, ще обрека родителите си на хроничен глад. Не мога да си позволя да издържам жена и деца”. Броят на самотните майки расте - 42,1 % от родените през м. г. бебета са извънбрачни. Коефициентът на раждаемост у нас, в сравнение със страните от Европейския съюз, е с около 2 пункта по-малък - 8,6 на 1000 души срещу 10 - 11 на 1000 в развитите държави. Много са се увеличили преждевременните и мъртвите раждания. Основната причина е ниският жизнен стандарт- непълноценното хранене, стреса, занижената здравна просвета и некачественото здравеопазване. В Плевенска област например, през 2001, мъртвите раждания са се удвоили.

По висока смъртност

България започва да се приближава до Африка, която е с най-лошите показатели. Не е за вярване, че Отечеството ни, в което здравеопазването преди 12 години бе сред най-добрите в Европа, сега е страната с най-висока смъртност на Стария континент. Това, разбира се, се дължи не само на трудностите, през които преминава реформата в здравеопазването, но и на високата безработица (над 1 000 000 безработни!) и произтичащата от това бедност и стандарт на живот под екзистенцминимума; на всекидневния стрес, на който са подложени работещите в “сивия сектор” или в предприятията, обявени във фалит или за приватизация. Много хора в трудоспособна възраст умират от сърдечно-съдови заболявания или рак. Общата смъртност в Евросъюза се движи от 8,8 на 1000 души в Люксембург до 10,9 на 1000 в Дания. У нас този коефициент е 14,7 на 1000. Детската смъртност в България рязко се е увеличила – ако през 1988. тя е 13,6 на 1000 живородени, то сега е между 15 на 1000 в градовете и 18 на 1000 в селата. А, ако погледнем към европейските страни, ще установим, че коефициентът на детската смъртност е до 5 на 1000 живородени деца във Финландия, Швеция и Исландия и от 5 до 10 на 1000 живородени в Дания, Норвегия, Ирландия, Германия, Англия, Италия, Испания, Белгия, Гърция, Люксембург.

Българското население застарява

е поредната лоша констатация. Средната възраст на живеещите у нас през 2001 е 40,1 г. Само преди 10 години границата на средната възраст е била с 2,5 г. по-ниска или 37,5 години. Ако през 1956 пенсионерите са били 14,1 % от българите, през 1996 техният дял вече е 35,5 %. Обезпокоителен е фактът, че от 1995 година насам младежите и девойките под 16-годишна възраст са се стопили с близо 300 000. Населението в трудоспособна възраст намалява – в момента то е едва 4 732 000 души. Мнозина напускат родните градчета и села и тръгват към столицата и големите градове в търсене на препитание. Последното преброяване, направено през 2001 показва, че вече всеки седми българин живее в София. Да вземем съдбата на великотърновското село Бойчиновци. Преди 40 години жителите му са наброявали 2200 души, днес животът в него е замрял – тук са останали всичко на всичко трима души над 70-годишна възраст. През последните седем години 13 000 родопчани са напуснали родната планина - хранилница, а националната идея е ценност за едва 7 – 8 % от младите хора, посочи преди година изследване на “Алфа рисърч”. Повече от половината частни стопани отговарят, че сега не биха се решили да развиват бизнес, защото смятат държавата си за враг номер едно на частната инициатива. Близо 80 от 100 родопчани живеят в страх от безработицата. Ако вземем Родопите като умален модел на България, изводът е прозрачен - мнозина са готови да отидат зад граница не само на гурбет, но и за постоянно. Героичната история, уникалните песни, чистият въздух, природната прелест вече не могат да противостоят на лишенията, на които са изложени жителите на най-гъсто населената планина в България. Много села в Монтанско, Кърджалийско, Видинско, Хасковско и Ловешко вече са обезлюдени.

Дано не се потвърди прогнозата

на Института по демография към БАН , че към 2020 българите ще бъдат не повече от 6,6 милиона. Едва един от пет българи днес е под 20 години, а в началото на ХХ век младите хора са били половината от населението. Специалистите и медиите не спират да алармират за демографския срив у нас. И, ако държавата не намери механизми за стопиране и преодоляване на тези страшни демографски показатели пътят на България към икономическо възраждане и оцеляването ни като нация остават под въпрос.

Случаят “Делян”

Делян Гълъбов, който се роди в първите секунди на 2002, бе избран за “Бебе на годината”. Родителите му и цялото село Оряховец в смолянската община Баните бяха щастливи от този факт. Освен наградите на сп. “Девет месеца” – бебешка количка, дрехи, детски храни за цяла година, семейството получи и подарък от кметството – пералня “Индезит”. Интересна е реакцията на бащата, който владее три занаята – дърводелство, ВИК и строителство: “Ако имаме такъв късмет и през следващата година няма да се налага да ходя на гурбет”. Но може ли всяко новородено в България да бъде “Бебе на годината”, с една дума да се живее от награди?! Ето и следващите думи на таткото: “На двете си деца (Дилян има брат Денимир) пожелавам да получат добро образование, да имат хубави професии и да останат да живеят в Родината...”

Бъдещето ни – в задънена улица?

Колкото и да ни е криво, децата ни, нашето бъдеще, живеят в силно агресивна среда. Детството им е изпълнено с информации за престъпления и бедност, заети родители на границата между апатията и нервната превъзбуда, дебнещи около училищата наркопласдьори... Символичните детски надбавки в размер на 15 лева не стигат дори за обувки. Изгубени между “Аз съм българче” и американския кеч, между любовта към родната земя и желанието да я напуснат завинаги, за да не повторят участта на родителите си. С много информация в главите си и малко или почти никакъв сантимент, предимно отрицаващи, отколкото утвърждаващи. Въоръжени с грубост, която може би служи за прикритие на тяхната ранимост, и която за жалост постепенно се превръща в тяхна втора природа сред враждебния свят, в който са потопени. Деца – жертви на насилие и деца-насилници, деца – наркомани, деца в неравностойно положение, деца, които не вярват в бъдещето си... Те са малко и тъкмо поради това имат нужда от защита, от гаранции за техния утрешен ден не къде да е, а тук – в България. Само, че за това е необходимо техните родители да имат достатъчно платена работа, която да им осигури не само прехраната, но и достъпно образование, условия за физическото и моралнотна им здраве.

[[ СЪДЪРЖАНИЕ ]]