Глобалното бойно поле

До 2020 САЩ планират да установят тотална военна доминация в космическото пространство

Проф.Карл ГРOСМАН*

Изглежда, че Съединените щати са на път да превърнат Космоса в глобалното бойно поле на ХХІ век. Като в случая съвсем не става въпрос само за Новата програма за ракетна отбрана, която президентът Буш така упорито се опитва да наложи.

Известно е, че още през 1967 бе приет тъй нареченият Договор за използване на космическото пространство, категорично изключващ инсталирането на каквито и да било оръжейни системи в Космоса. Договорът, който е ратифициран от повечето държави в света, предвижда използването на космическото пространство само за “мирни цели”. Сегашната администрация във Вашингтон обаче, както и военните, очевидно изповядват други идеи. “През следващия период Съединените щати трябва да бъдат готови за провеждането на военни операции от, към и през космическото пространство, в защита на своите национални интереси, както на Земята, така и в Космоса” – се твърди в наскоро публикуваният доклад на тъй наречената

“Космическа комисия”

ръководена от американския военен министър Доналд Ръмсфелд. Подчертавайки, че “в Космоса е необходимо да се инсталират оръжия, даващи ни възможност да реагираме моментално на ставащото в която и да е точка на планетата”, докладът поставя ударението върху факта, че “възможността да провеждат военни операции от Космоса ще даде на Съединените щати грамадно предимство в сдържането на противника или пък, в случай на вече избухнал конфликт – за неговото унищожаване”. Групата от тринайсет души, чието официално наименование е “Комисия, контролираща използването на Космоса в интерес на националната сигурност на САЩ”, препоръчва също трансформирането на американското “Космическо командване”, което досега контролираше военната активност на страната в Космоса, в специален “Космически корпус”, т.е. в отделна военно-стратегическа единица, подобна на Военноморския корпус например.

Документът е поредният от серията военни доклади, призоваващи САЩ да поемат “контрола над Космоса” за да доминират оттам над планетата. Сред тях особено място заема “Визия за 2020”, изготвена от “Космическото командване”, където мисията на Командването е дефинирана по следния начин: “военна доминация в космическото пространство с цел защита на американските интереси и инвестиции”. Неслучайно върху корицата на този документ е изобразена лазерна установка, поразяваща наземна мишена от Космоса. Във “Визия за 2020” американските намерения за милитаризиране на Космоса се сравняват със “създаването на големите военни флотилии, с чиято помощ преди няколко века испанци, португалци и британци създадоха своите империи, налагайки и гарантирайки собствените си интереси в света”. В Дългосрочния план за действие на “Космическото командване” пък директно се отбелязва, че “през ХХІ век създаването на космически оръжия, ще изиграе същото решаващо значение, както и предишните революции във военното дело, като появата на самолетоносачите или налагане концепцията за “светкавичната война”, например”. Показателен е и девизът, изписан върху емблемата на Командването: “Господари на пространството”.

Какво стои зад всичко това? Около 6 милиарда долара годишно, плюс неизвестно количество средства от секретните бюджетни фондове, са изразходвани през последните години за военните космически програми на САЩ. В края на 2000, за пореден път, успешно бе изпробван изключително мощният космически боен лазер “Алфа”, предстоят изпитанията на нов, създаден от “Локхийд-Мартин” и “Боинг”. Цената му се движи между 20 и 30 милиарда долара. А в началото на 2001 Пентагонът окончателно избра космическият център “Стеннис” в Мисисипи за своя основна развойна база в тази сфера. Ясно е също, че сегашната администрация във Вашингтон е много по-склонна да финансира изготвянето на

Нови космически оръжия

отколкото бе онази на Клинтън.

Парадоксалното в случая е, че докато самите американци не са добре информирани за тези програми, реализацията им предизвиква нарастваща тревога и съпротива извън страната. При това в основата и са не само руснаците. Така, през ноември миналата година, 160 държави-членки на ООН гласуваха специална резолюция, потвърждаваща Договора за използване на Космоса само за мирни цели. Американците бяха сред малцината въздържали се.

В същото време, става все по-ясно, че продължаващите опити за пренасяне на днешната военна доминация на САЩ и в Космоса едва ли ще продължат да бъдат толерирани от Москва, Пекин или дори Брюксел (седалището на ЕС). Тоест, предстои ни да станем свидетели на нова яростна оръжейна надпревара, но вече в космическото пространство. В съседна и приятелски настроена към САЩ Канада очевидно го съзнават по-добре от американците. Неслучайно Отава вече предложи към договора, забраняващ използването на ядрено оръжие и оръжия за масово поразяване в Космоса да се добави и забрана за инсталирането на каквито и да било оръжия там. Русия и Китай моментално се присъединиха към канадската инициатива, Вашингтон обаче продължава да се противопоставя.

“Ако продължим да се движим в тази посока, скоро ще стигнем точката, откъдето връщането ще стане невъзможно – отбеляза по този повод американският анализатор Брюс Ганьон – днес обаче все още имаме шанса да спрем милитаризацията на Космоса и спасим света от една изключително скъпо струваща и невероятно опасна надпревара”.

[СЪДЪРЖАНИЕ]
*Преподавател в Държавния университет на Ню Йорк, автор на много книги и документални филми по темата