Балканските измерения на глобализацията

Къде свършва Европа и дали Балканите са зона на цивилизационен сблъсък или на мирно сътрудничество между различни национални култури?

Участниците в дискусията на списание НИЕ:

Професор д-р Осман Инджи (първият отляво надясно) е ректор на Тракийския университет в Одрин. По специалност е медик. Има дълга академична кариера в областта на урологията и хирургията. От 1985 до избирането му за ректор през 1996, е оглавявал отделението по урология на Тракийския университет. Членува в множество турски и международни здравни организации.

Професор д-р Суди Апак (третият отляво надясно) е декан на Факултета по икономика и бизнес-администрация при Тракийския университет в Одрин. Завършил е индустриално инженерство и икономика. Защитава докторат по икономика в Босфорския университет през 1989 год.

Двамата учени присъстваха на международната конференция “Глобализация и устойчиво развитие”, която се проведе от 1 до 3 юли във Варна под патронажа и с участието на Президента на Републиката Георги Първанов. С турските професори, специално за списание “Ние”, разговаря д-р Дияна Петкова, преподавател по сравнителна народопсихология на балканските народи в Софийския университет “Св.Климент Охридски”.

Д-р Дияна Петкова: Професор Инджи, в каква насока, според Вас, трябва да се развива българо-турското сътрудничество и задоволително ли е то на настоящия етап?

Проф.Осман Инджи: Смятам, че турско-българските взаимоотношения са изградени на една много добра основа, но това, разбира се, не е достатъчно. За утвърждаването на мира на Балканите сътрудничеството между България и Турция трябва да продължи да се развива. Ние следим с голямо внимание промените, които стават в България. За десет години вие изминахте много дълъг път. Струва ми се, че един от най-големите шансове на страната ви е този, че на последните избори избрахте за свой президент един учен. И се надявам, че благодарение на това процесът на подем и развитие в България ще бъде много по-бърз. Между България и Турция в момента няма абсолютно никакви проблеми. Или, ако все пак съществуват такива, те са толкова дребни и незначителни, че просто не си струва да се говори за тях.

Проф.Апак, вярвате ли в създаването на свободна безмитна зона на Балканите и в какъв план виждате регионалното сътрудничество на Полуострова?

Проф.Суди Апак: Това наистина е възможно, защото в Европейския съюз има свободно придвижване на стоките, на капитала и, в известна степен, на хората. Не на всички, разбира се, най-вече на квалифицирания персонал. Мисля, че на Балканите е валидна същата идеология на глобализацията. Балканските страни също взимат участие в този процес. Това определено засилва шансовете за търговия, а свободната безмитна зона е изключително важна идея за бъдещето. Ако проследите търговията между Франция и Германия или Германия и Холандия например, ще видите, че благодарение на свободното придвижване на стоките, тя е се осъществева в огромни обеми. От друга страна, днес износът на Турция е около 40 милиарда долара годишно. А 40 милиарда долара е голям обем, дори в сравнение с европейските държави. Основният партньор на Турция обаче са не балканските съседи, а страните от Европейския съюз. Този факт, разбира се, оказва и значително влияние за утвърждаване на идеята Турция да се превърне в равноправен член на Европейския съюз.

Напоследък страната ви открито изявява желанието си за интегриране в Европейския съюз. Но Турция е едновременно европейска и азиатска държава. По какъв начин смятате, че тя би могла да отстоява своята европейска идентичност?

Проф.Инджи (категорично): Турция е европейска държава. Ако гледате предавания за Турция по телевизията, нима можете да уподобите страната ни на Афганистан? Ние сме европейци и подобни дилеми никак не ни притесняват. Те просто не са наш проблем.

Проф.Апак: Ако погледнете географската карта, ще видите, че някои части на Турция действително се намират в Азия, но обяснете ми, как става така, че, според същата тази карта, Грузия, Армения или дори Азърбайджан се оказват по-европейски държави от нас? Това не е възможно! Как се получава, че ако летите със самолет два-три часа до Тбилиси, Вие ще сте все още в Европа, а ако летите трийсет минути до Истанбул, се отзовавате в Азия, така ли е ? (смее се). Основната идея тук със сигурност не е географската, по-скоро всичко се корени в идеологията.

През последните години в Турция, както и в повечето ислямски страни, се наблюдава надигане на ислямския фундаментализъм. В каква степен страната ви е засегната от този процес и смятате ли, че в него се крие сериозна заплаха?

Проф.Апак: Струва ми се, че тук трябва да разграничим две неща. Първо, Турция е по закон светска страна и то вече повече от 80 години. И тази система все още работи успешно. В страната ни има всякакви партии, включително и такива, които получават ислямистка подкрепа. Това обаче не означава, че всички хора, които дават подкрепата си за тези партии, са фундаменталисти. Ислямският фундаментализъм е една твърде малка фракция у нас и тя не оказва някакъв по-сериозен ефект върху турското общество. Така че партиите с ислямска подкрепа и ислямският фундаментализъм в Турция са две различни неща и ние трябва да ги разграничаваме. В турската конституция първите седем члена никога не могат да се променят. А един от тези членове гласи именно, че Турция е светска държава. Ако обърнете внимание на образованието и образователното ниво в страната ни, както и на желанието за присъединяване към Европейския съюз, ще видите, че ислямският фундаментализъм всъщност разполага с твърде слабо влияние в Турция.

Считате ли, че след 11-ти септември 2001 прогнозите на американския учен Семюъл Хънтингтън за сблъсък на цивилизациите започват да се сбъдват? Вярвате ли в неминуемия конфликт между ислямските страни и християнството и как може да бъде предотвратен той?

Проф.Апак: Идеята на Хънтингтън е реализирана в твърде тясна перспектива. Аз не приемам и не одобрявам виждането, че страните от Запада влизат в стълкновение с ислямския свят. Това, което Хънтингтън казва за исляма, е, може би, валидно за рухналия режим на талибаните в Афганистан. Но то всъщност не представя целия ислямски свят, защото в повечето ислямски страни хората не приемат идеите, изповядвани от талибаните. Наистина, днес в Турция религията е все още жива. В същото време обаче секуларизмът означава, че никой няма правото да се намесва в личния живот и вярата на другите. Всеки сам избира, дали да отиде на джамия или не. Това изобщо не засяга правителството, което е изцяло светско, и което не се намесва в частните дела на хората. Впрочем, в Турция има също така и християнски църкви, вероятно много повече от всички други мюсюлмански страни по света. Има и християнско малцинство, съсредоточено най-вече в Истанбул, и то няма абсолютно никакви проблеми.

Преди няколко години посетих Истанбул. Тогава усилено се реставрираше “Света София”. Някога тя е била най-голямата църква във Византийската империя, а по-късно, при завладяването на Константинопол от турците, е била превърната в джамия. Преди десетина години турските власти решават да възвърнат първоначалния й облик на християнска църква

Проф.Апак: Вече споменах, че в други мюсюлмански страни трудно могат да се видят християнски църкви. Това обаче е заложено в нашата традиция и култура, защото за няколкостотин години в Османската империя турците са свикнали да съжителстват и общуват с хора, които изповядват други религии. Днес мюсюлмани и християни живеем заедно. Именно това е най-важното – уважението към религията на другия.

Кои според Вас тогава са разделителните линии на Балканите и как биха могли да се преодолеят те?

Проф. Инджи: През последните десет години Балканите преживяха много и драматични събития. Засилиха се “микронационалистическите движения”. Когато светът, като цяло, тръгна по пътя на глобализацията и обединението, на Балканите малките държави изскочиха напред. Считам, че подобни процеси трябва да бъдат ограничени и да се направи нещо за интеграцията на балканските страни както от политическа, така и от икономическа гледна точка. Вероятно, когато всички ние станем членове на Европейската общност, дрязгите на Полуострова най-сетне ще приключат. Затова се надявам, че влизането в Европейския съюз ще бъде от полза за всички ни.

Преди известно време турският професор Екмеледин Ихсаноглу писа, че няколко милиона турци в Западна Европа, най-вече в Германия, рано или късно ще изявят претенции за “специални права”. Смятате ли, че има опасност от сепаратизъм и етнонационализъм от страна на турската етническа общност в Западна Европа?

Проф.Апак: Познавам лично проф. Ихсаноглу. Това, което той писа, се отнася не за някакъв национализъм или религия, а за граждански права. Днес можете да прочетете в пресата, че малцинствата в Западна Европа се нуждаят от социална защита. Пак повтарям обаче, че проф. Ихсаноглу разглежда този проблем от социална перспектива. Турският национализъм, в неговите съвременни измерения, по-скоро изисква и налага сътрудничество. Това е национализмът на Ататюрк, който казва: “Мир в света, мир в страната”. Впрочем, той твърдеше това дори по време на възхода на Хитлер през 30-те години на ХХ-ти век. Точно поради тази причина Турция не се включи във Втората световна война. А след приключването на освободителната война Кемал Ататюрк казваше, че битките са приключили и е време да се кооперираме. Днес този национализъм не се е променил. Според последното проучване на общественото мнение, резултатите от което бяха оповестени миналата седмица, около 70 % от хората в Турция се обявяват за членството на страната ни в Европейския съюз. Разбира се, възможно е да има и обратни реакции, протести, стачки и т.н. Но все пак болшинството от народа подкрепя европейската идея и сътрудничеството с другите страни.

Има ли алтернатива глобализацията и необратим процес ли е тя?

Проф.Апак: Да, тя е необратим процес. И дори политик, разполагащ с наистина изключителна власт като президентът Буш например, не може да промени този факт. Аз не обичам опростените решения, например да декларирам, дали съм “за” или “против” глобализацията. Тя е обективен процес. Ето защо най-важното е как можем да се възползваме от нея и какви дивиденти бихме могли да извлечем от национална гледна точка. Например, ако вашата икономика е добра или пък ако сте силни в науката, изкуството или в сферата услугите, тогава нещата са много по-лесни, защото бихте могли да превърнете всичко това във ваш основен национален капитал. Затова ми се струва, че най-важният момент тук е, как ще се приспособим към глобализацията.

По отговорите и на двама ви съдя, че кемализмът е все още жив в турското общество…

Проф.Апак: Да, той е изключително важен за турското общество дори и днес. Повечето институции в съвременна Турция са установени по времето на Кемал Ататюрк. И до ден днешен те работят много добре. Именно по времето на Ататюрк Турция избра пътя на свободата. Защото кемализмът работеше за възприемане на западните постижения и манталитет, за образование, за възход и успех. От гледна точка на съвременността, почти сигурно е, че успяхме в тези процеси. Благодарение на кемализма ние продължихме да бъдем свободна страна и никога не възприехме утопията на социализма. А причината за отхвърлянето на социалистическата идея до голяма степен се коренеше в приоритетното значение на прозападната ориентация, ключова за кемализма. Кемал Ататюрк всъщност се оказа много прав, защото социализмът се срути през 1990 година. Тогава ние не претърпяхме катаклизми, подобни на онези, които изживяха някои наши балкански съседи например. Както вече посочи проф.Инджи, основната идея на кемализма е, че Турция е европейска държава. И съм убеден, че нашата страна ще продължи да се развива именно в тази насока.

Във вашия университет следват ли и български студенти?

Проф.Апак: В моя факултет има няколко български студенти. Те са доста добри. По-голямата част от тях са от турски произход. Но също така има и някои българи. Най-много български студенти обаче има в Истанбул, където обучението им е на английски език. Във вашите университети също учат турски студенти. Тези млади хора ще установят добри връзки и контакти, които ще са полезни в бъдеще. Когато, завършвайки университета, студентите се връщат в родината си, в повечето случаи те се отнасят позитивно към страната, където са получили образованието си. Ето защо ми се струва, че практиката за размяна на студенти между България и Турция е особено важна и трябва да продължи. Въз основа на нея се изгражда стабилна основа за бъдещи още по-добри взаимоотношения между нашите две страни.

[[ СЪДЪРЖАНИЕ ]]