Френският философ Ален ДЬО БЕНОА за двата пътя пред съвременното човечество

Известният философ и геополитик Ален дьо Беноа (истинското му име е Фабрис Ларош) е роден през 1943 в Сен-Сeнфориен. Има юридическо, философско и богословско образование. Основател и водещ теоретик на европейската “нова десница”, Дьо Беноа е главен редактор на списанията “Нувел Екол” и “Кризис”. Автор на повече от 40 книги, преведени в целия свят. Живее и работи в Париж. Интервюто, дадено специално за НИЕ, публикуваме със съдействието на кореспондента ни във френската столица.

Наскоро се обявихте за ограничаване на незаконната имиграция в обединена Европа. Защо?

Да, смятам че след края на войната с тероризма нова и действително единна Европа трябва да спре “дивата” имиграция. Не можем да си позволим да пуснем в дома си шпионите на Бин Ладен. Днес ни липсва истински качествената имиграция, основаваща се на ясни правила и подчинена на стратегията на европейското обединение. “Дивата” имиграция не е от полза нито за европейските държави, нито дори за самите имигранти. Тя ни донесе гигантски проблеми. А резултат от нея е загубата на културна идентичност – както тяхната (т.е. на имигрантите-б.р.), така и нашата.

Споделяте ли схващането на френския кардинал Биффи, че ако ще има имиграция за предпочитане е тя да е християнска, а не мюсюлманска?

Религиозната идентичност е съществен елемент, който не бива да се пренебрегва особено в светлината на събитията след 11.09.2001. Смятам, че Западът подцени трудностите, свързани с имиграцията. За пълната интеграция на един имигрант в обществото не е достатъчна само икономическата или политическа информация за него. Разбира се, в рамките на бъдещо ограничаване на имиграцията, ще бъде грешка да се отнасяме по един и същи начин към всички, изповядващи исляма. Трябва да отделим умерените измежду тях, онези, които действително искат да се интегрират.

Как оценявате военния отговор на САЩ на предизвикателството на тероризма?

Най-много ме безспокои това, че тази война ще продължи 3-4 години, но няма да доведе до никакъв резултат, освен изкуственото раздуване фигурата на Бин Ладен и превръщането му (ако оцелее) в глава на обединения ислямски свят, а ако загине – в мъченик. Повтарям, ислямският свят не е еднороден. Затова нека се опитваме да не подклаждаме със собствените си ръци свещена религиозна война. Опасността е навсякъде. Тероризмът е вече глобален и използва най-съвременни средства за унищожение. Ориентацията към биотероризма, както и характеристиките на вече извършените терористични акции, говорят сами за себе си, и връщане назад вече няма.

Къде грешат Буш и неговите съюзници?

Не мисля, че те бъркат. Но за мен лично, много по-голямо значение от свалянето на талибаните, има установяването и пресичането на каналите, чрез които се финансира терора, или пък решаването на израелско-палестинския конфликт, превърнал Близкия изток в най-горещата точка на планетата. Няма никакъв смисъл от нов макартизъм, или “лов на вещици”, в който мястото на комунистите ще заемат мюсюлманите.

Какво мислите за европейските съюзници на Америка?

Това е болезнен въпрос. Какво е Западът? Метаполитическо, стратегическо и военно понятие, имащо своето оправдание в годините на студената война между два гигантски блока, заплашващи всички ни. Но какво представлява Западът днес? Самостоятелно политическо образувание или американска колония? Защо вместо за Запада, не говорим за Европа, за нейното значение, за нейните цели, нейното положение и нейната политика? Всичко опира до това, че Европа не съществува. Тя е блъф.

Но Европейският съюз е реалност, успешно бе въведено еврото, а Брюксел се опитва да провежда самостоятелна политика…

Истината е, че това е Европа на търгашите, банкерите и бюрократите, на Световната търговска организация, Международния валутен фонд и Европейската банка, без реално демократично управление и законност. Това все още не е Европа като политическо изражение на суверенитета на населяващите я нации. И докато не се появи такава Европа, няма смисъл да съжаляваме, че не се вслушват в мнението и, или че САЩ се държат така, сякаш тя въобще не съществува.

Какво бихте посъветвали европейските правителства в навечерието на следващата фаза от “войната с терора”?

Да не се огъват пред американците в сферите на военната и външната политика. Да се обединят и изградят обща стратегия за бъдещето, опирайки се на общите ни ценности, а не на егоистичните си интереси. Защото е естествено, че докато няма самостоятелна Европа Америка ще прави, каквото си поиска.

Какъв ще бъде светът след Бин Ладен и края на войната с международния тероризъм?

Ще продължи процесът на глобализация, т.е. взаимното проникване на пазарите, светът ще продължи да се превръща в “голямо село”. Но ще се промени съдържанието на глобализацията. Цивилизацията ни окончателно ще заложи на икономическата глобализация, на глобализирането на правото, законите и националната идентичност. Макар че преминаването от пазарна икономика към пазарно общество би било нещо наистина ужасно.

А след това?

Виждам два пътя пред съвременното човечество. Първият е възраждането на обществото отдолу, възраждане на чувството за общност, на националните корени, на семейството, на “микрополитиката” на абстрактните и обобщени “големи пространства”. Вторият пък е завой към глобален федерализъм, към своеобразна постмодерна империя, опираща се не на представителната, а на пряката демокрация. Като и по двата пътя сме изправени пред сериозни рискове – включително да преживеем нов тоталитаризъм, още по-страшен от онзи през ХХ-ти век, а човекът окончателно да се превърне в лишен от корени потребител-космополит.

[[ СЪДЪРЖАНИЕ ]]