Stanovy Laických sdružení sv. Dominika
Latinský originál stanov

Základním dokumentem Laických sdružení sv. Dominika jsou stanovy, vypracované na mezinárodním zasedání LS v Montréalu ve dnech 24.-29. èervence 1985, schválené Kongregací pro øeholníky a sekulární instituty a promulgované magistrem Øádu o. Damiánem Byrne OP dne 28. ledna 1987.

I. Základní konstituce dominikánského laikátu

(Laici v církvi)
1. Kristovi uèedníci žijící ve svìtì se mocí køtu a biømování podílejí na prorockém, knìžském a královském úøadì našeho Pána Ježíše Krista. Jsou povoláni zpøítomòovat Krista svìtu, "aby všichni lidé na celém svìtì poznali a pøijali božské poselství spásy." (Apostolicam Actuositatem è. 3)
 

(Dominikánský laikát)
2. Nìkteøí z nich jsou vedeni Duchem svatým k životu podle ducha a charismatu sv. Dominika a jsou vèlenìni do Øádu zvláštním slibem podle pøíslušných pravidel.
 

(Dominikánská rodina)
3. Jsou shromáždìni ve svých spoleèenstvích a tvoøí s ostatními vìtvemi Øádu jednu rodinu. (LCO 141)

(Specifický charakter dominikánského laikátu) 4. Jejich duchovní život i služba Bohu a bližnímu má v církvi zvláštní cha- rakter. Jako èlenové Øádu se podílejí studiem, modlitbou a kázáním na jeho apoštolském poslání zpùsobem odpovídajícím laickému stavu.
 

(Apoštolské poslání)
5. Posilováni bratrským spoleèenstvím vydávají svìdectví pøedevším o vlastní víøe, jsou pozorní k potøebám lidí své doby a slouží pravdì podle pøíkladu sv. Dominika, sv. Kateøiny Sienské a našich pøedchùdcù, kteøí ozáøili život Øádu a církve zvláštním zpùsobem.

6. Pozornì sledují hlavní cíle apoštolátu dnešní církve, snaží se zvláštì pou- kazovat na pravé milosrdenství proti veškeré úzkosti, hájí svobodu a podporují spravedlnost a mír.

7. Inspirováni charismatem Øádu jsou si vìdomi, že zdrojem jejich apoštolské aktivity je hojnost rozjímání.
 

II. Život sdružení

(Život sdružení)
8. A žijí v opravdovém bratrském spoleèenství v duchu blahoslavenství. To se dìje za všech okolností: projevují skutky milosrdenství; dìlí se o to, co jim náleží, s ostatními èleny sdružení, zvláštì chudými a nemocnými; modlí se za zemøelé; aby všichni byli jedno srdce a jedna duše v Bohu (Sk 4,32).

9. Ve spolupráci se všemi øádovými bratry a sestrami a se laikát aktivnì úèastní života Církve a je vždy pøipraven ke spolupráci s ostatními apoš- tolskými skupinami.

10. Hlavní zdroje, ze kterých èlenové Laických sdružení sv. Dominika (dále jen "LS") èerpají síly k pokroku ve vlastním povolání, ve kterém je co nejtìsnìji spjata kontemplace s apoštolátem, jsou: a) naslouchání Božímu slovu a ètení Písma sv., zvláštì Nového zákona; b) každodenní úèast na slavení liturgie a na eucharistické obìti, pokud je to možné; c) èasté pøijímání svátosti smíøení; d) slavení liturgie hodin spolu s celou dominikánskou rodinou a soukromá modlitba, jako rozjímání a rùženec; e) obrácení srdce duchem a praxí evangelijní kajícnosti; f) ustavièné studium zjevené pravdy a reflexe problémù této doby ve svìtle víry; g) úcta k blahoslavenné Pannì Marii podle tradic Øádu, k sv. Dominikovi, našemu otci, a sv. Kateøinì Sienské; h) pravidelná duchovní obnova.
 

(Formace)
11. Pøedmìtem dominikánské formace je vychovávat lidi dospìlé ve víøe, aby byli pøipraveni pøijímat, slavit a hlásat Boží slovo. Každá provincie si pøipraví program: a) postupu formace nových èlenù;
b) stálé formace všech, i samostatných èlenù.

12. Každý dominikán musí být pøipraven hlásat Boží slovo. Tímto hlásáním uskuteèòuje prorocký úøad, který pøijal ve svátosti køtu a posílil svátostí biømování. Hlásání Božího slova v souèasném svìtì zahrnuje ochranu dùstojnosti lidské osoby, života a rodiny. Souèástí dominikánského povolání je úsilí o jednotu køesanù a dialog s nekøesany i nevìøícími. (dle polské a angl. verze)

13. Hlavní zdroje dominikánské formace jsou: - Boží slovo a teologická reflexe; - liturgická modlitba; - historie a tradice Øádu; - souèasné dokumenty církve a Øádu; - poznání znamení doby.
 

(Slib)
14. Aby byli vèlenìni do Øádu, musí èlenové sdružení složit slib, kterým formálnì slibují žít podle ducha sv. Dominika a zpùsobem života pøedepsaným stanovami. Slib je èasný nebo vìèný.

Pøi skládání slibu je užito následující formule (nebo shodné co do podstaty): "Ke cti všemohoucího Boha, Otce i Syna i Ducha svatého, ke cti blahoslavenné Panny Marie a sv. Dominika, já N.N. slibuji pøed vámi (tebou) N.N., pøedstaveným tohoto sdružení, a vámi (tebou) N.N., asistentem v zastoupení magistra Øádu bratøí Kazatelù, že budu žít podle Stanov Laických sdružení sv. Dominika (po tøi roky) (po celý život)."

III. Struktura a øízení sdružení

15. Sdružení je vhodný prostøedek rozvoje a rùstu každého èlena v jeho osobním povolání. Èetnost setkávání je u jednotlivých místních sdružení (dále jen "MS") rùzná. Mírou úèasti projevuje každý èlen svou vìrnost.

16. O pøijímání kandidátù rozhoduje rada MS. Pøedpisy o kvalifikaci osob a dobì pøijetí jsou stanoveny smìrnicemi. Pøijetí je vyhrazeno odpovìdnému laikovi, uskuteèòuje se za pøítomnosti øádového asistenta obøadem podle smìrnic.

17. Po uplynutí zkušební doby pøedepsané smìrnicemi a se souhlasem rady MS odpovìdný laik spolu s øádovým asistentem pøijímá èasné nebo vìèné sliby.

(Jurisdikce Øádu a autonomie sdružení) 18. LS podléhají jurisdikci Øádu. Tìší se však laikátu vlastní autonomii, v jejímž rámci se sama spravují.
 

(Jurisdikce v celém Øádu)
19. a) Magistr Øádu jako nástupce sv. Dominika a hlava celé dominikánské rodiny je nadøízen všem sdružením po celém svìtì. Je zodpovìdný za uchovávání ducha Øádu ve sdruženích, stanoví praktické normy podle okolností místa a doby a podporuje duchovní dobro a apoštolskou horlivost èlenù. b) Generální promotor zastupuje magistra Øádu pro všechna sdružení a pøedkládá jejich návrhy magistrovi Øádu nebo generální kapitule.
 

(Jurisdikce v provinciích)
20. a) Provinciál je nadøízen sdružením na území své provincie a zøizuje po souhlase místního ordináøe nová sdružení. b) Provinèní promotor (bratr nebo sestra) zastupuje provinciála a ex officio je èlenem provinèní rady LS. Je jmenován provinèní kapitulou nebo provinciálem s radou, po konzultaci s provinèní radou LS. c) Na území provincie má být zøízena provinèní rada LS. Pracuje podle norem urèených smìrnicemi a její èlenové jsou voleni sdruženími. Tato rada volí provinèního moderátora.
 

(Jurisdikce ve sdruženích)
21. a) Místní sdružení je øízeno pøedstaveným s radou, kteøí mají plnou zodpovìdnost za vedení a správu sdružení. b) Rada MS je volena na dobu urèitou zpùsobem stanoveným smìrnicemi. Volí ze svých èlenù pøedstaveného MS.

c) Øádový asistent (bratr nebo sestra) pomáhá èlenùm sdružení v záležitostech nauky a v duchovním životì. Je jmenován provinciálem po konzultaci s provinèním promotorem a radou MS.
 

(Národní a mezinárodní rada)
22. a) Kde je na území jednoho národa více provincií, mùže být podle norem stanovených místními smìrnicemi ustanovena národní rada. b) Obdobnì je možno, po konzultacích se sdruženími celého Øádu, ustanovit mezinárodní radu, jestliže jsou k tomu vhodné podmínky.

23. Rady MS mohou posílat návrhy a žádosti provinèní kapitule Øádu bratøí kazatelù; rady provinèní a národní generální kapitule. Na tyto kapituly se doporuèuje pøizvat èleny LS k projednávání záležitostí týkajících se laikù.
 

(Právo, kterým se øídí sdružení)
24. Dokumenty, kterými se øídí LS, jsou: a) stanovy LS (základní konstituce dominikánského laikátu, normy života, struktura a øízení sdružení); b) všeobecná vyhlášení, a již magistra Øádu nebo generálních kapitul; c) partikulární smìrnice.

Na základì schválení magistra Øádu promulguji Smìrnice Laických sdru- žení sv. Dominika platné na území Èeskoslovenské provincie Øádu bratøí ka- zatelù s platností od 1. 9. 1992.