Menu
BITVA NA POLÍCH PELENNORU

Bitva na polích Pelennoru je desková  hra pro dva hráče, která simuluje hru na Pelennorských polích, známou z Pána prstenů. Je určena pro dva hráče. Jeden hráč hraje za Saurona (Mordor), druhý za Zápaďana (Gondor a Rohan). Hra se hraje se dvěma klasickými šestistěnnými kostkami.

Hlavní součást hry tvoří hrací plán veliký 50x70 cm. Hrací plán je pokryt šestiúhelníkovými poli, která jsou očíslovaná a po nichž se jednotky pohybují. Jednotky se pro obě armády jsou různé. Jednotky představují malé, nepříliš praktické žetony z obyčejného papíru. Zápaďan má k dispozici Gondorskou a Rohanskou jízdu, Jízdní lučistníky, Gondorskou domobranu složenou jak z pěchoty, tak z lučištníků, Palácovou gardu nebo katapulty. Za Saurona bojují klasičtí skřeti, skřetí lučistníci, bojovní skurut-hai, trolové, katapulty ale i Haradští spojenci s jízdou či olifanty (slony).

Každá jednotka má několik atributů: bojovou sílu, zbroj, morálku, body pohybu a některé jednotky autoritu a magenergii. Zápaďanovy jednotky se mohou slučovat a získat tak větší bojovou sílu a zbroj. Musí přitom splňovat určité podmínky jako  např. mít stejnou národnost, být na stejném nebo vedlejším poli jako velitel. Dva oddíly pěchoty tvoří formaci zeď a dva oddíly jízdy klín. Jednotky používají více druhů útoků, např. ostřelování nebo zteč. Poražené jednotky mohou být eliminovány či mohou útéci. Boj se řídí podle kostek a tabulek. Hráč nemá k dispozici od na začátku bitvy všechny jednotky, ale postupně mu další přibývají (např. Rohanští jezdci jsou k dispozici od pátého kola, gondorská domobrana od kola druhého ...).

Zvláštní kapitolou jsou velitelé. Mezi Zápaďanovi patří Gandalf, Imrahil, Theoden, Eomer, Eovina, Gimli, Aragorn, Legolas a Sauronovi jsou Král nazgůlů, Gothmog a Král Haradu. Velitelé se v boji řídí speciálními pravidly a mají speciální vlastnosti. Gandalf a Pán nazgůlů můžou navíc kouzlit. Gandalfova kouzla jsou zlomení temnot, znehybnění krále nazgůlů nebo rozvinutí královského praporce a ke kouzlům krále nazgůlů přísluší kouzlo strachu, znehybnění velitelů a kontrola nad Grondem. K seslání kouzel je třeba magenergie, která není neomezená a proto se musí využívat z rozvahou. Sesílání kouzel se řídí také podle tabulek.

Ve hře najdeme další elementy jako oblehací věž, kladivo Grond, kotle se smůlou, hlavy nepřátelů vystřelované katapulty.

Ke hře náleží ještě mnoho další pravidel, jejichž vypisováním bych popsal mnoho řádek. Samotná hra končí, pokud Sauron dobude Minas Tirith a jedna z jeho jednotek vstoupí na políčko citadely, pokud Sauron Minas Tirith nedobije vítězí Zápaďan. Bitva může skončit také kapitulací jednoho z hráčů.

Celkově by se dalo říci, že bitva na polích Pelennoru je zpočátku složitá. Později, když Vám všechny pravidla "vejdou do krve" docela zábavná. Mezi zápory však rozhodně patří hrací plán z obyčejného netvrzeného papíru a jednotky, které představují již zmiňované nepraktické žetonky (stačí , aby se udělal menší průvan a rozehraná bitva vezme za své.

Zpět na předchozí stránku


Napsal: Michal Rohovský

JeremiůvJ.R.R.Tolkien
Jirka 'Jeremius' Wetter, jeremius@usa.net

poslední změna: 31. srpen 1999

URL: https://members.tripod.com/~jrr_tolkien/index.html