Българинът между търпението и свободата

Нужно е не просто да осъзнаем огромния си духовен и интелектуален потенциал като нация, но и да се обединим за да го реализираме в Родината

Д-р Дияна ПЕТКОВА*

Още по време на турското робство българските писатели (като Паисий, Софроний Врачански, Бозвели, Чинтулов или Ботев) говорят за търпението, овчедушието и робската психика на българския народ. До ден днешен повечето изследователи, общественици, а дори и обикновените българи са убедени, че робското чувство, примирението и покорството са дълбоко заложени в нашия характер и че все още нямаме сили да ги преодолеем. Вярно е, че в своята по-нова история сме били много по-дълго роби и потиснати, отколкото свободни. Ето защо, няма как да не се проявят търпението, скептицизма, неверието в собствените сили, песимизма и нихилизма като

Типично български черти

Всички те ни отличават от някои други нации като английската, френската или испанската например, които не само че не познават робския гнет и потисничество в новата си история, но и самите те са завладявали и колонизирали чужди територии. Колко голямо бе учудването ми обаче, когато веднъж на семинарни занятия по народопсихология студентите ми зададоха въпроса, защо други народи, които също са били потъпквани и са страдали не по-малко от нас (като ирландците, арменците или евреите например), са съхранили своето достойнство и за разлика българите не са склонни да проявяват покорство и дълготърпение. Изглежда наистина съществува дълбоко вътрешно убеждение у мнозина от нас, че българите сме носители на робска психика, отличаваща ни от всички останали народи.

Истината е, че всеки народ, познал робската участ, познава добре и страха, послушанието и търпението. И в това отношение ние, българите, не сме единствените, а само един от многобройните случаи. Да си припомним например онзи откъс от Стария Завет, когато израилтяните бягат от Египет и се отправят през пустинята към Обетованата земя, предвождани от Мойсей. При всяка опасност или затруднение те редовно възроптават срещу водача си, ридаейки: “По-добре да бяхме умрели като роби в Египет, отколкото да вървим през пустинята. Мойсей е принуден да върши чудеса за да потвърди чрез тях своята богоизбраност. Но, когато се забавя в планината за да получи десетте божи заповеди, съплеменниците му твърде скоро решават, че ги е изоставил, възстановяват езическите си церемонии и се отдават на оргии. Накрая Господ наказва израилтяните да се скитат 40 години безцелно из пустинята.

Питала съм се, какъв е бил смисълът на подобно скитничество, след като евреите буквално са били на прага на Обетованата земя и само наказание ли е било това? Защото през тези 40 години умират повечето от онези, които са се родили и израснали като роби в Египет. 40 години са били необходимият срок да се родят и възмъжеят на свобода нови поколения, не познаващи робския страх, отчаянието и примирението. Докато се придвижват към Обетованата земя, израилтяните нееднократно и недвусмислено потвърждават, че биха предпочели робството, ако то им дава по-голяма сигурност в животна. Или, по-добре роб, но нахранен, отколкото свободен, ако това означава гладна смърт.

Точно този епизод ме навежда на мисълта, че търпението, страхът и примирението всъщност са типични за всички народи, претърпели многовековно потисничество. Тоест, те са по-скоро универсални, общочовешки характеристики, а не черти, специфични най-вече за българския национален характер, както немалко от нас днес си мислят.

След седем века византийско и османско владичество, почти половин век социализъм и последвалото го десетилетие на тотална разруха, колко ли години трябва да минат и колко още поколения да се родят, за да се почувства българинът свободен? Защото

Пътят към истинската свобода

изисква и съзнание за нея, и готовност да я отстояваш. Но този въпрос има и друга страна. Не би трябвало да стоварваме върху историята си, цялата вина за някои отрицателни черти от нашия характер, по същия начин, както е незаслужено да се самобичуваме и омаловажаваме.

Днес повечето от нас са единодушни, че отново търпим, както винаги сме търпели. Струва ми се обаче, че дълготърпението, за което толкова много изследователи пишат, и което доста често споменаваме напоследък дори и в ежедневието, е мит. Всъщност българинът не търпи, той не е овчедушен, нито пък покорен. Напротив той се бунтува, но бунтът му е трудно забележим, защото е подмолен, потаен и, най-вече, дълбоко индивидуалистичен. И, за да не бъда съвсем голословна, ще дам един пример от ежедневието ни, наглед съвсем незначителен, на който едва ли някой би обърнал по-специално внимание.

През последните няколко месеца в софийския градски транспорт често могат да се видят слизащите от автобуса пътници да дават билетите си на онези, които се качват в него. Други пък оставят перфорираните си билетчета по седалките в очакване някой друг да ги използва, предавайки ги на друг и т.н. Колкото и невзрачна, или дори жалка, да изглежда подобна практика, тя все пак едва ли би се наложила в някои други европейски страни. И точно в нея можем да открием и някои особености от народопсихологията на съвременния българин.

Несъмнено, най-важната причина за такива случаи в градския ни транспорт е нерадостното битово съществуване, финансовото изнемогване и мизерията, на които са подложени българите като цяло. Но подобни действия едва ли са предизвикани единствено от подтика за спестяване. Те, по-скоро, изразяват своеобразен бунт срещу държавата, съпротива срещу нейните норми и регламенти, а така също и срещу контрольорите, често пъти олицетворяващи тази държава най-вече чрез своя бабаитлък. И не на последно място в подобни случаи рефлектира и

Солидарността към “другите

Които, също като “мен” мизерстват и се тъпчат по автобусите за разлика от онези, които пътуват в огромните си лъскави коли.

Освен този безобиден пример съществуват и хиляди други (за съжаление, не всички толкова безобидни), свидетелстващи, че българинът не е нито търпелив, нито покорен, а използва всеки удобен случай, за да демонстрира по някакъв начин своята съпротива. Той сипе боклуци, където свари, превръща улиците си в сметища и вместо да украси за празниците дърветата с гирлянди, изхвърля от балконите си върху тях найлонови торби. Българинът не пази, защото “тая скапана държава не заслужава и никак не го е грижа за нея. Разбива и поврежда уличните телефони, чупи, троши или цапа с боя паметниците, унищожава пейките в парковете. Защо? Защото не понася и презира всичко, което е обществено или държавно и не пропуска нито една възможност да демонстрира негативните си чувства, често прерастващи в дълбока омраза, нихилизъм и вандалщина. Именно в такива действия се оглежда неговият вътрешен, духовен бунт, който за съжаление често изригва като силно деструктивна енергия.

Ако се вгледаме внимателно в различните периоди от историята ни, ще видим, че нямаме голямо основание непрекъснато да се набеждаваме, че сме дълготърпелив народ. Търпението, овчедушието и покорността са само външния, показния израз на нашето поведение. То обаче има и една друга, скрита и много по-дълбока страна - подмолният, таен бунт и съпротива. Още от времето на турското робство та до ден днешен българинът използва всеки възможен случай да прегази законите, да излъже, да нанесе вреда на общественото, а защо не (за капак на всичко) на не напсува и държавата и служителите и, и всички онези, които са му криви. Така той очевидно добива усещане за свобода, разчупва оковите си и освобождава напрежението и грижите си. И това, ако не е бунт, тогава какво е? Друг е въпросът, че по този начин българинът превръща държавата си в гето и, в крайна сметка, насочва своята съпротива срещу самия себе си и срещу собствените си потомци.

Днес българите не само че не са овчедушни, но и още по-малко от преди търпят. Те масово напускат родината си. А онези, които все още остават в нея, осигуряват прехраната си предимно, произвеждайки ментета или като крадат, дават рушвети и получават подкупи. Щом като държавата изтисква и последните ни жизнени сили, защо и ние да не я изтискаме, ако ни се удаде случай? Само че, има нещо много гнило в цялата тази система на мислене и от така оформилият се омагьосан кръг едва ли ще излезем скоро.

Нерядко обвиняваме управниците си за всички свои беди и неволи, а забравяме, че те са такива, каквито сме всички ние и каквито сме им позволили да станат. Има и нещо друго. Изживяваме песимизма, отчаянието и трудностите колективно, заедно страдаме, но предпочитаме да се спасяваме поединично. Кой както може - един като работи денонощно, превръщайки се в работохолик, друг като напусне страната си, трети - като я краде, четвърти като изплаква мъката си в кварталната кръчма и т.н. Всъщност, ние не търпим така безкрайно, както изглежда, но съпротивата ни е бунт на отделната личност, а не на народа.

Ние, българите не умеем да обединяваме усилията си. Всеки си намира социални отдушници и се съпротивлява, но по свой собствен начин, отделно и различно от всички останали. Ако можеше само тази стихия на съпротивлението да се обедини и синхронизира и вместо да се изгубва в нищото или да се изражда във вандализъм, да се насочи към градивност, цена нямаше да има българската съпротивителна енергия! Но българинът е краен индивидуалист

И все пак, в по-новата ни история, има и

Щастливи изключения

когато всички българи се надигат заедно в името на общественото добруване. Такова събитие е Съединението на България. Друг по-нов пример е по време на Втората световна война, когато целият български народ обединява силите си за една обща кауза спасяването на евреите.

Сами познали болката, скръбта и отчаянието, ние, българите, проявяваме дълбоко съчувствие и солидарност към страданието на другите и тези чувства понякога могат да се окажат дори по-силни от прословутия ни индивидуализъм. В особено критични моменти всички ние успяваме да надмогнем личните си, партийни и всякакви други пристрастия, за да защитим себе си или хуманното дело. Ето защо ми се струва, че днес нямаме голямо основание непрекъснато да се самоподценяваме и омаловажаваме, нито пък да се набеждаваме, че сме “народ с робска психика. Необходимо е само да се вгледаме по-надълбоко в себе си, за да видим какъв мощен интелектуален и духовен потенциал притежаваме и да обединим усилията си за да реализираме този потенциал не някъде другаде в чужбина, а тъкмо тук в собствената си Родина.

[НОВИЯТ БРОЙ] [БР.3/2001 - СЪДЪРЖАНИЕ]
* Преподавател по народопсихология в СУ ”Св. Климент Охридски”