Изборът – “феодален” или рационален?

Днешната политическа ситуация обуславя особената отговорност на десницата за бъдещето на страната. В този смисъл коалицията “ВМРО-Гергьовден” може да изиграе ключова роля за преодоляване на хаоса

Ирина ВЕЛЕВА

Трудни дни се очертават не само за политиците, но и за избирателите. Защото играта на "избери този, избери онзи" вече не обещава да е много развлекателна. Напротив, този път всеки избирател, ще трябва да поеме своята отговорност и за вота си, и за бъдещето на страната.

България навлезе в поредната предизборна кампания. От началото на прехода това е петата по ред парламентарна надпревара. Много наблюдатели обаче я наричат "решаваща" и "съдбоносна", като подчертават нейните

Огромни различия

от проведените досега политически състезания. Причините, които се изтъкват в подкрепа на тази теза са многобройни. Част от тях са свързани с чисто прагматичната гледна точка, поставяща червената линия на постигнатото до момента по пътя на промяната и възможността то да бъде бързо загърбено, а добрите резултати - стопени в хода на следващото управление. Според прагматиците, настоящите избори са изключително важни, защото през последния парламентарен мандат България, ако не друго, то поне постави началото на някакво постъпателно движение напред към пазарните цели. За съжаление обаче, постигнатото досега представлява все още прекалено крехка основа, която може да бъде лесно разрушена и при неподходящо държавно ръководство бързо можем да се окажем точно там, откъдето започвахме веднъж през 1990, после през 1991, 1994 и 1997. От тази гледна точка, най-мрачните прогнози предвещават поредното трагично начало през 2002 или 2003.

За страната ни това вероятно ще бъде катастрофално и трайно ще я отдалечи от възможността да изгради общество и държавност, които да отговарят на мечтите на населението й.

Затова рационалистите днес наблягат в своите анализи на възможността изборите на 17 юни да дестабилизират държавата, да нарушат икономическата и финансова конюнктура, да забавят процеса на адаптиране на законодателството ни с европейските норми и отложат поканването на страната ни в евроатлантическите структури.

Другата гледна точка, според която изборите на 17 юни са различни от всички провеждани до сега, е чисто политическа. Тя, разбира се, е интересна само за партийните лидери и функционери и в много по-малка степен може да заинтригува обикновения избирател. За първи път, от единадесет години насам, за правото да управляват държавата ще се състезават не два основни политически агента, а три. На вестникарски жаргон това означава, че прословутият "двуполюсен модел", който отразяваше доминацията на БСП и СДС в политическия ни живот досега, като че ли е разбит.
В състезанието за властта равностойните противници вече са трима.

Това състояние обаче поне засега изглежда нестабилно и преходно. Защото новата формация, атакуваща днес Парламента, има твърде малки шансове да се превърне в монолитен политически играч. Същността на Царското движение, за което става дума, не е партийна, и поради тази причина то не би могло да намери трайно място в политическия живот на страната ни. В обществената и политическата световна практика движенията се характеризират с поставянето на една единствена крайна цел, която временно обединява хора с различни политически и житейски нагласи, стремежи и ценности. А постигането или провалът на поставената цел довежда и до разпадането на движението. Крайната цел на Национално Движение Симеон II е откровено и недвусмислено изведена в самото му наименование. По традиция, единствено коронованите личности слагат след малките си имена цифра, символизираща наследствеността на "дадената им от Бога" власт. В момента само вестниците и симпатизантите могат да наричат Симеон Борисов Кобургготски “Симеон II”. Ако България обаче стане монархия, а наследникът на Кобургите бъде коронован - официалното му име ще стане Симеон II. Така, че повече от очевидно

Целта на движението

е коронясването на Симеон Кобургготски. И, когато целта се реализира или пък провали, хората, които днес са застанали зад нея, ще се разпилеят. Проблемът на парламентарната кампания обаче е, че такъв тип образувание не е способно да излъчи и контролира успешно изпълнителната власт на държавата, най-малкото защото няма единни виждания за нейните задачи, цели и методи.

НДСІІ поставя и друг, този път морален, проблем. От една страна, то ясно афишира целта чрез наименованието си, но от друга - всички официални изявления на претендента се опитват да убедят (или заблудят?) последователите на Движението, че поставената цел е друга - постигането на по добро управление например, а не възстановяването на монархическата институция в България. Тази двойнственост обаче, може да се окаже решаваща за резултатите от кампанията му, макар че това може и да се случи на по-късен етап.

Третият повод приближаващите избори да се възприемат като нещо непознато и различно досега, е фактът, че в тях ще се състезават не толкова различни политически и идеологически нагласи, а противоположни житейски очаквания и културни ценности. Привлечените от движението на Царя, са мотивирани не от осъзнати или пък не дотам осмислени политически интереси. Напротив, те се чувстват отчуждени и неадекватни на политическия живот, такъв, какъвто е той по принцип. Те не търсят "нов морал" в политиката, както може да се предположи на пръв поглед, а по-скоро отричат политическото представителство въобще. И това е така, защото на практика огромната част от българското общество все още не е изминала пътя от традиционния към модерния начин на живот, а политиката, като представителство на различни конкуриращи се социални позиции и интереси, е резултат тъкмо на "модерния" живот. За много хора

Мизерната сигурност

осигурявана им от местния феодал(в случая някакво огромно държавно предприятие) е познатият и поради тази причина - желан начин на живот. Те не се чувстват нито готови, нито привлечени от идеята сами да поемат отговорността за издръжката и живота си. Българинът все още не може да свикне да живее по така наречените “модерни правила”, в общата голяма игра. Успехът си повечето от днешните българи свързват с възможността да прескочат общите норми и законите, а не с тяхното прилагане. Всичко това прави държавата ни не само “непазарна”, но и чисто културно и житейски неготова за пазарния начин на живот. Грубо казано, част от българите се съпротивляват на необходимостта да излязат сами на пазара.

Тази недоразвитост на българското общество дълго беше пренебрегвана. Някои политици и наблюдатели и днес се опитват тенденциозно да я загърбят като сериозен фактор, предопределящ случващото се в държавата ни. Така или иначе обаче, това е факт и със сигурност съвсем скоро, чрез резултатите от изборите, ще стане ясно до каква степен е определящ за цялата нация.

Но, дори и да се окаже, че само някакви 10, 15 или 20 процента от всички българи живеят все още с “феодални” нагласи, в случая това може да има фатални последици за развитието на цялото общество.

Най-големият проблем в настоящите избори обаче е, че емоционалното отрицание на тази голяма част от българите може да бъде подмолно използвана за реализирането на дребнави икономически интереси на различни кръгове и групировки.

Настоящата трудна ситуация прави и отговорността на българските политици огромна. За първи път, в предизборната кампания партийните лидери ще трябва да мислят не само за прекия си политически интерес, но и да застанат в защита на застрашения в случая интерес на цялото общество. За съжаление такава тенденция до момент не се забелязва, или пък просто не е достатъчно ясно изразена.

При тази ситуация, ако тенденциите не се променят драстично, в крайна сметка се очертава частично делегитимиране на отговорните политически фактори и влизане в политиката на безпринципни и временни субекти, лишени от възможността да осъществяват успешна държавна политика.

Единствената надежда

в момента се концентрира върху играчите от дясната половина на политическата сцена. Само рационалността и призивите за висок морал в техните послания могат днес да предотвратят връщането на страната ни във времената на губерниите и феодализма. И тъй като поведението синия елит и разочарованието от управлението му днес са сред основните причини за случващото се, най-големи шансове да привлекат разочарованите, но с рационални виждания, българи имат кандидатите на коалиция ВМРО - "Гергьовден". И ако всички десни лидери наистина проявят разум и вместо да насочат нападките си един срещу друг, обединят волята и разума си за доброто на България, може би този път заплахата ще ни прескочи. Коалиция ВМРО-"Гергьовден" не само има шансове, тя е длъжна да влезе в новия парламент. Само нейното участие в евентуален коалиционен кабинет с другите формации на десницата би могло да даде шанс на нацията ни от една страна да продължи по поетия верен път, а от друга - да въведе силен национален и морален коректив в досегашното управление.

Това е и единственият спасителен път за България.

[СЪДЪРЖАНИЕ]