DVA MALÍ DRAVCI

"Všechno začalo v šedesátých letech. Tehdy John Cooper upravil malý vůz Mini na dvojnásobný výkon a měl s ním obrovský úspěch. Od těch dob vyrábějí silné sportovní varianty malých automobilů snad všichni jejich tvůrci"

"Téměř stejné parametry , ale přesto odlišný charakter"

 

" Vlastnosti dříve obvyklé u supersportovních strojů , tak dostali i vlci v rouše beránčím. Třeba takový Peugeot 205 GTI. Na první pohled malý vůz do města , ale pod kapotou 120 koní ! Je to o 45 koní více, než měl před lety legendární Mini Cooper."

"Velký točivý moment protáčí hnací kola při prudkém sešlápnutí plynu , největší rychlost je neuvěřitelných 200 km/h. Karosérie se až na drobné estetické úpravy neliší od třídveřového vozíku , s nímž jedzdí francoužští studenti. Také Renault už tradičně připravuje ostré verze svých malých vozů. Renault ovšem Peugeota trumfnul. Posuďte sami: 135 koní a 207 km/h ! Renault Clio 16V ovšem už na první pohled vyhlíží agrsívnějí než jeho sériový bratr.Mohutný spoiler vpředu, výraznější rozšíření celých boků u blatníků a vstup vzduchu na kapotě odlišují sportovní variantu se šestnáctiventilovým motorem 1,8 litru/99 kW."

"Ze srovnání na silnici ovšem vychází lépe Peugeot. Jízda s ním má opravdu sportovní charakter. Vůz sedí v zatáčkách pevně a bezpečně , řazení je přesné a lehké, řízení také zaslouží pochvalu , pokud zvolíte posilovač za příplatek. Rozdíl 15 koní ve výkonu je zanedbatelný, točivý moment motoru je téměř shodný a ani hodnoty zrychlení se příliš neliší. Pérování je tvrdé, ale přijatelné pro potěšení z jízdy. Motor Clia nabízí větší výkon až od 4000 otáček , v nižších se jízda podobá běžnému osobnímu automobilu. Šestnactivetilový čtyřválec má ovšem méně pružný a hlučnější chod. Musí úvézt o 120 kilogramů více než u Peugeotu. Vzhledem k modernější konstrukci zůstává spotřeba na stejné průměrné hodnotě 9,5 litrů na 100 km. Sečteno a podtrženo - pokud bude chtít Clio 16V sesadit staršího Peugeota 205 GTI z trůnu, musí nabídnout více potěšení z jízdy. To je totiž přednost vozu se lvem ve znaku."

Převzato z časopisu AUTO TIP 15/1991