Numer 378 (435)

Rycerze na Jasnej Górze

WOJCIECH ŚRODOŃ

W OSTATNICH dniach Jasna Góra gościła prawdziwych rycerzy, którzy przybyli na doroczne Triduum Rycerstwa Orderu Czarnej Madonny. Podczas Walnego Zgromadzenia Rycerstwa Orderu Czarnej Madonny z Jasnej Góry, które odbyło się dniach 3-5 września na Jasnej Górze, do grona rycerzy przyjęto o. Eustachego Rakoczego, piewcę czynów oręża polskiego. Inwestytura miała miejsce po Mszy św. odprawionej w kaplicy Cudownego Obrazu - jak przystało na prawdziwych rycerzy - w Sali Rycerskiej, pięknie przyozdobionej średniowiecznymi chorągwiami rycerstwa polskiego. Najpierw ks. prał. Henryk Jankowski, jako prezes prowincji polskiej, przedstawił dorobek i zasługi kandydata, następnie Dziekan Rycerstwa, a zarazem Generał Zakonu Paulinów o. nałożył dystynktorium - łańcuch z medalionem Czarnej Madonny oraz biały płaszcz rycerski z błękitnym ośmioramiennym krzyżem. Z kolei używając buławy hetmana Stanisława Zółkiewskiego, wyjętej specjalnie na tę uroczystość ze Skarbca Jasnogórskiego, pasował o. Rakoczego na rycerza. Obrzęd inwestytury zakończyły fanfary na cześć nowego rycerza, który w tym czasie odbierał z rąk Dziekana dokument nominacyjny sporządzony w języku Kościoła - po łacinie.

Rycerzy Rycerstwa Orderu Czarnej Madonny z Jasnej Góry jest ok. 30, z tego 15 w Polsce (m. in. Lech Wałęsa, prof. Andrzej Stelmachowski marszałek Senatu I kadencji, prof. Wojciech Łączkowski - były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, prof. Ryszard Bender - były przewodniczący KRRiT, prof. Jerzy Wojtczak - zwierzchnik Zakonu Bożogrobców w Polsce, prof. Jerzy Jurewicz - prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego). Rycerstwo zachowuje elitarny charakter, skupiając ludzi zasłużonych w różnych dziedzinach życia publicznego, społecznego, naukowego, kultury, ekonomicznego; ludzi cieszących się wysokim autorytetem i uznaniem, sprawujących odpowiednie funkcje i służby.

Rycerstwo Orderu Czarnej Madonny z Jasnej Góry (Socii Sodalitatis Honorifici Nomismatis Deiparae Claromontanae) stanowi według prawa kanonicznego prywatne stowarzyszenie wiernych. Zostało powołane w roku 1991, po uzyskaniu zgody abp Stanisława Nowaka, ordynariusza częstochowskiego, dekretem Generała Zakonu Paulinów, który zatwierdził statuty i zezwolił na jego ukonstytuowanie.

- Rycerstwo, opierając się na nauce Kościoła, pragnie poprzez osobiste świadectwo życia, wieloraką działalność charytatywną i pomoc społeczną przyczyniać się do podnoszenia kultury i moralności chrześcijańskiej, do ożywienia więzi międzyludzkich, integracji rodzin i narodów, do chrystianizacji życia mówi o. Jan Nalaskowski, Dziekan Rycerstwa.

- Rycerzy łączy dążenie, aby w oparciu o eklezjalną naukę o apostolacie świeckich czynnie uczestniczyć w tradycyjnej odnowie współczesnego świata - podkreśla. - Pełniąc swe zawodowe i obowiązki i zadania, rycerze starają się, by ich działalność przenikały światło Ewangelii i duch chrześcijańskiej miłości, by budzili w swoim otoczeniu aspiracje i pragnienia szlachetnego życia, by i pociągali drugich do wiary, do chrześcijańskich postaw i zachowań - dodaje.

Podczas tegorocznego Zgromadzenia rycerze codziennie uczestniczyli we Mszy św., w piątek w nabożeństwie Drogi Krzyżowej prowadzonej przez o. Ireneusza Pompę, sekretarza Rycerstwa. Mieli również wiele czasu na osobistą modlitwę i kontemplację. Uczestniczyli też w wykładach na tematy związane z celami i pracą rycerstwa oraz wysłuchali referatu dr Mariusza Affka, członka Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego, o początkach zakonów rycerskich w Polsce i ich charakterze w kontekście 900. rocznicy wyzwolenia z rąk niewiernych Jerozolimy.

Kiedy rycerze powracali z Jasnej Góry, byli przekonani, że te kilka dni wzmocniło ich do mężnego wyznawania świętej wiary katolickiej i znów coraz doskonalej będą mogli realizować swoje zadanie: instaurare omnia in Christo cum Maria Matre Eius.