Pro Fide, Rege et Lege

Adam Wielomski

Nowy numer „Pro Fide, Rege et Lege"

Z wielką przyjemnością pragnę poinformować czytelników „Najwyższego CZASU!”, że ukazał się nowy, już trzydziesty trzeci numer kwartalnika „Pro Fide, Rege et Lege”.

Do lektury zachęca już sama okładka, ponieważ mamy na niej piękne i kolorowe zdjęcie samego generała Augusta Pinocheta-Ugart, byłego suwerena Chile, bezprawnie przetrzymywanego od kilku miesięcy w Wielkiej Brytanii przez labourzystowski rząd.

W środku znajdujemy rzeczy nie mniej ciekawe. W dziale historycznym Mariusz Krzyszkowski opisuje cesarza Niemiec, świętego Henryka II. Ponadto dwa teksty bardziej aktualne, a mianowicie Mariusz Affek opisuje zupełnie dziś zapomniane i pomijane projekty kandydatur do tronu Królestwa Polskiego, jakie pojawiły się w latach Pierwszej Wojny Światowej, gdy socjalistyczna mafia dowodzona przez Józefa Piłsudskiego nie zdążyła jeszcze zadekretować w Polsce demokratycznej republiki, a Marcin Korzeb pisze o wielkim „nieobecnym” hiszpańskiej Falangi – Jose Antonio Primo de Riverze, zamordowanym przez lewicowy reżim republikańskiej Hiszpanii. Temat to tym ciekawszy, że narodowi radykałowie nie pojawiali się dotąd zbyt często na łamach naszego kwartalnika.

W dziale poświęconym ideom Bronisław Łagowski pisze o dylematach męża stanu na przykładzie gen. Augusto Pinocheta – tekst to bardzo ciekawy, gdyż pokazuje Chile od innej strony niźli nasza kochana, postępowa telewizja. Adam Wielomski opisuje zasady konserwatywnej socjologii Jaimes Palmesa, a Jacek Bartyzel, gwoli przypomnienia, nakreśla główne zasady fundamentalne konserwatywnej filozofii politycznej.

W dziale religijnym Sławomir Skiba przypomina postać Piotra Skargi – najwybitniejszego żołnierza polskiej Kontrreformacji, natomiast członkowie oddziału Ziemi Krakowskiej K-ZM przekonują nas, dlaczego należy dokonać aktu poświęcenia Klubu Najświętszej Maryi Pannie.

W dziale filozoficznym Elżbieta Maziarz oraz Agnieszka Kula piszą o św. Tomaszu z Akwinu, poruszając, zapomnianą wydawałoby się w epoce państwowego socjalizmu, kwestię dobroczynności i jałmużny. Sprawy ekonomiczne nie często goszczą na łamach „Pro Fide...”, dlatego też teksty te tym bardziej godne są polecenia.

W dziale kulturalnym Jerzy Andrzej Wojtczak pisze o początkach literatury polskiej i jej korzeniach tkwiących w łacińskiej kulturze Europy. Arkadiusz Stelmach opisuje zaś pracę Plinio Correi de Oliveiry „Rewolucja i kontrrewolucja”, która nie tak dawno ukazała się wreszcie w języku polskim.

W dziale dotyczącym lektur Adam Wielomski zamieszcza recenzję wydanej ostatnio świetnej monografii na temat konserwatyzmu pióra Ryszarda Skarzyńskiego. Wreszcie w dziale tym znajdujemy artykuł wstępny z krakowskiego „Czasu”, zamieszczony w tej gazecie w lipcu 1878 roku. Numer zamyka krótki, lecz dający wiele do myślenia tekst Artura Górskiego na temat perspektyw polskiej prawicy i dylematów członków Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego rozdartych pomiędzy UPR, Rodziną Polską a ZChN-em. Przyjemnej lektury!

Adam Wielomski

PS

Uprzejmie informuję, że najnowszy numer kwartalnika „Pro Fide Rege et Lege” możecie państwo nabyć, wpłacając 9 złotych na konto klubu Zachowawczo-Monarchistycznego w Banku PeKaO S.A., V o. w Warszawie, nr konta: 12401066-9101533-2700-401112-001 z dopiskiem na blankiecie „Pro Fide nr 33".