В. Н. Каразін
(1773-1842 рр.)
 
При наближенні до  південного крила величної будівлі Харківського державного університету в парку серед зелені, що шанобливо  розступається, вас обов’язково зустріне застигла в бронзі людина, що стоїть на гранітному постаменті. Здається, ще мить – і фігура з піднятою рукою оживе: засвітяться очі на одухотвореному обличчі, розтуляться вуста і прозвучать проникливі слова, сказані майже 190 років тому: «Блажен уже стократно, если случай поставил меня в возможности сделать малейшее добро любезнейшей моей Украине…»
У кам’яну брилу вмонтовано барельєф з видом с. Кручик. Ця людина на п’’десталі – наш земляк, видатний російський і український вчений, винахідник, освітній і громадський діяч кінця XVIII – першої половини ХIX ст., засновник Харківського універсітету Василь Назарович Каразін (1773-1842 рр.).
Дід його – грек із Болгарії Олександр Караджі, переселився в Росію ще за часів Петра І, брав участь у військових походах, одержав звання капитана. Батько, пішовши по тій же стежці, воював у Пруссії, був поранений. Одержавши за службу 6000 крб, села Кручик і Основ’янці “в вечное и потомственное владение”, в чині полковника вийшов у відставку, поселився в селі на Мерлі. Тут у Назара Каразіна і його дружини, дочки сотника Харківського полку Я. І. Ковалевського, народився сін Василь.
Дитячі та юнацькі роки Василя проходили в тихому українському селі, в спілкуванні з рідними, місцевими селянами та їх дітьми. Щоденно бачив їх працелюбність, кмітливість, практичний розрахунок. Мабуть, це не в малій мірі сприяло формуванню кращих рис характеру хлопця.
Навчався в Харківському і Кременчуцькому пансіонатах для дворянських дітей. Вісімнадцятирічним юнаком Каразін, будучи вже в чині сержанта, прибув до Петербурга. Пізніше зрозумів, що військова служба не для нього і  повернувся додому. Тут закохався і одружився. Відчуваючи задушливу атмосферу в Росії за царювання Павла І, молодий Каразін намагається виїхати за кордон, та йому відмовлено а паспорті. Тоді разом із дружиною зробив спробу перейти кордон нелегально, але був затриманий і посаджений до Віленської в’язниці, а звідти відправлений до столиці. Це був перший арешт нашого земляка. Він мав велику програму перетворень у державному управлінні, господарстві, культурі. Його ідеал – конституційна монархія. Основним засобом  для докорінних перетворень у середині країни Каразін вважав освіту народу.
Пізніше він розвивав бурхливу діяльність по розробці проектуорганізації народної освіти в країні. Передбачалось розширити мережу приходських училищ, наблизити їх до потреб народу.Він працював над навчальними планами і структурою середньої та вищої освіти. Долаючи величезні труднощі – байдужість царя і його оточення, нестачу коштів, тупість чиновників, опір, недоброзичливість, -- Каразін іде до омріяної мети. Після кількох спроб добитись аудієнції у царя  він написав прохання про відставку. Вона була негайно прийнята. Восени 1804 р. наш земляк у чині відставного статського радника повернувся в своє родове помістя Кручик.
17 січня 1805 року відбулося урочисте відкриття Харківського університету, але В.Н. Каразіна,зусиллями якого народився цей навчальний заклад,навіть не запросили...
Будучи великим прихильником  народної освіти,Каразін—людина незвичайної енергії,заснував у Кручику школу для селянських дітей.
Тут же,у Кручику,Василь Назарович,намагаючись здійснити свої ідеали соціального устрою,організував селянське самоврядування,органом якого була дума.У 1805 р. Каразін реґламентував обов’язки своїх кріпаків,установивши розцінку робочого дня і обсяг річної повинності.Застосовуючи різноманітні нововвеедення,він прагнув міцніше врости в капіталістичні відносини,що вже розвивалися.Проте Каразін залишався власником середнього достатку.Живучи далеко від столиці,Василь Назарович цікавиться державними справами,пише царю листа “Про невтручання в справи Европи”.
За широту наукових інтересів,практичну діяльність у багатьох галузях шанувальники і сучасники назвали його “українським Ломоносовим”.Каразін освоював і вирощував нові види сільськогосподарських рослин;проводив роботи по виготовленню хімічних добрив; домагався створення мережі метеостанцій; мріяв використовувати атмосферну електрику; спроектував безпечну систему опалення; навчився виготовляти у своїй лабораторії цемент і лікарські препарати,есенції цілющих трав; вніс пропозиції в галузі шовківництва та багато –багато іншого.Невгамовна,закохана у свою справу людина здатна творити чудеса.Саме таким був Василь Назарович.Надзвичайно активна діяльність Каразіна створила йому великий авторитет у науковому світі.Він був почесним і дійсним членом 7 наукових товариств країни,проте пережив три безпідставні ув’язнення та заслання,нагляд жандармерії . Відвідування Москви і Петербурга Каразіну назавжди заборонялось.Особа і діяльність“українського Ломоносова”глибоко цікавили й високо цінували передові люди того часу.
Вдячні нащадки в 1905 р. з нагоди 100-річчя заснування Харківського університету спорудили бронзовий пам’ятник своєму видатному землякові.
Заселення Дикого поля 

Проти татар і шведів 

У тенетах кріпацтва 

Родом-- з нашого краю 

На волю 

Через три революції 

Голодомор 1933 року 

Велика Вітчизняна війна 

На шляху незалежності    
Загальна інформація про Богодухівщину   

 Природа Богодухівщини   

 Історія Богодухівщини   

 Населені пункти Богодухівщини

Богодухів  

Загальна інформація 


 

Історія Богодухова  


Найбільші фірми   


 Інтернет-провайдер у  
м. Богодухові   


 Богодухівський район 


 

Created by Vitaly Y. Boldovsky & Marina A. Chuchmar & Nataly V. Morhun