Увод

Съвременният туризъм е комплексен социално-икономически и културен феномен с многостранно значение, което може да се групира в няколко направления:
- здравно значение - известно е, че многомилионните маси на участниците в различните форми на туристически дейности търсят чрез туризма предимно физиологичен или нервно-психичен и възстановителен ефект. Ето защо от гледна точка на консуматора, на участника в туризма, приоритет има именно здравното значение, което засяга пряко туриста. От своя страна здравният ефект се диференцира на лечебен (известен още от древността) и профилактичен (характерен за повечето съвременни видове отдих и туризъм). Отново трябва да се подчертае, че тази диференциация не изключва, а само подчертава основния ефект, който обикновено се съпътства и умножава от другите здравни ефекти, както и от останалите аспекти и влияния на туризма.
- икономическо значение - икономическото значение е в центъра на държавните и фирмените интереси към отрасъла. Туризмът в тясното му значение е вид спорт. Широкото разбиране на туризма обаче включва не само рекреативните и познавателни дейности на туристите в по-сетеното място, но и самото пътуване, изграждането на материална база, предлагането на все по-разнообразни и персонализирани услуги, ангажирането на труда на специализирани кадри и много други стопански и социални дейности, които играят ролята на мощен фактор за развитие не само на туристическите фирми, но и на цялата икономика.
- политическо значение - известно е, че туризмът е антипод на войната. Той може да се развива само в условията на мир. Политическото значение на туризма не се изчерпва с необходимостта от мир и политическа стабилност. Наличието на тесни икономически и политически връзки между две страни води и до повече туристически движения между тях. Законодателството като част от политическата структура на една страна влияе пряко не само върху възможностите за туризъм, но и чрез международни договорености, гранични такси, визови, митнически и други формалности, статут на чужденците, валидност на чуждестранни документи, възможности за инвестиции, репатриране на приходи и т.н. влияе пряко върху посещаемостта от чужденци.
- социално и културно значение - в широк смисъл социалното значение на туризма включва здравното и икономическото. Същевременно туризмът има и пряко социално значение чрез социалните контакти, които неминуемо възникват между туристи и персонал, туристи и местно население, а също между отделните групи туристи. Тези контакти могат да се оценяват положително, когато стимулират взаимно уважение, водят до задоволяване на интереси и потребности, разширяване на познанията и на взаимното разбирателство.
- екологично значение - при напреднало и прекомерно интензивно туристическо използване на природните ресурси нерядко се стига до тяхното замърсяване, намаляване на качествата им, дори до унищожаване. При това, най-застрашени от деградация са именно най-ценните (затова и най-търсени) туристически ресурси. Ето защо съвременния туризъм оказва голямо влияние върху екологичната политика на страните. Те би трябвало да се стремят да опазват ценните си рекреационни ресурси чрез специално законодателство, създаване на мрежа от национални паркове и други защитени територии. Благодарение на туризма ще се повиши екологичното съзнание на населението на посетените места и би се подобрило общото природозащитно състояние на региона и страната.
Отделните аспекти и влияния на туризма не се изключват и обикновено се проявяват паралелно и въздействат като цяло.
Целта на настоящото изследване е откриване на недостатъците в управлението на туризма, усъвършенстване на организацията по подготовката и провеждането на едно туристическо пътуване, подобряване качеството на туристическите пътувания с обща цена, от което ще последва и желаното икономическо, политическо, социално и здравно развитие.
За обект на изследването сме приели туроператори (пътническите агенции), тъй като главно от техните “качества” и ориентири зависи положителното развитие на организираните туристически пътувания, а оттам и на туристическия пазар като цяло.
С оглед постигане на крайните цели на разработката в хода на работата се решават следните основни задачи:
- анализиране на туризма като отрасъл в световен мащаб;
- анализиране състоянието на туризма в България до 1998 г.;
- откриване на всички възможни недостатъци в туристическия пазар, предлагането на организирани туристически пътувания, в етапите на “производството” на туристическия продукт, както и в туризма като цяло;
- предлагане на алтернативи на откритите вече недостатъци и проблеми в отрасъла, както и подходи за тяхното отстраняване.

В хода на настоящото изследвана са използвани следните методи за анализ и синтез:
- сравнително-описателен метод;
- метод на теренните проучвания;
- математико-статистически метод.

За осъществяване на настоящото изследване изказвам специална благодарност на Цветан Кръстев Петров, на Марин Жоров Маринов, както и на цялото ръководство на Техникум по облекло и хранене - Шумен.

[Горе] [Предишна страница] [Индекс] [Следваща страница]