Примерен маршрут

Най-често срещаната форма на туризъм са предварително организираните от специализирани предприятия туристически пътувания. Възходът на туроператорите се дължи на предлагането и постоянното усъвършенстване на този вид туристически продукт, известен в практиката като “паушално пътуване”, “инклузив тур”, “пекедж тур”, а на български, с еднозначното наименование “организирано туристическо пътуване”.
Проучвателната работа на туроператора подпомага разработката на концепцията или идейния проект за организираното от него туристическо пътуване. В технологичен аспект тя може да се извърши чрез събиране на информация от различни източници (статистически и научни издания, семейни бюджети, демографски изследвания и др.) и с приложение на различни методи (анкетни проучвания, експертни оценки, сондажи и др.). В организационен аспект проучванията на търсенето могат да бъдат възложени на специализирани звена. Настоящото туристическо пътуване се организира от малък туроператор, нямащ възможност да ангажира част от персонала си в анкетни проучвания и сондажи. Поради това проучванията на търсенето, мотивацията, обективните условия и ограничители, които могат да повлияят върху решението за потребление, предпочитанията на потенциалните клиенти са възложени на неправителствена организация, специализирана в туристическия бизнес. В следствие на тези анализи е избран следния маршрут:

Шумен–Котел–Жеравна–Сливен–Казанлък–Калофер–Карлово–Сопот–Клисура–Копривщица–Шумен.

Най-голямо търсене на подобен вид организирано туристическо пътуване от страна на потенциалната българска клентела (към която е насочено самото пътуване) е преди и по време на мартенските чествания на Освобождението от турско робство (15ти февруари – 10ти март).
Избраното времетраене на пътуването е седем дни, от 1ви до 8ми март. За целта организацията на предложеното туристическо пътуване трябва да приключи до края на месец януари, а през февруари да му бъде направена рекламна кампания с цел пълната продажба на продукта.
За транспортно средство най-подходящ за използване е наземния транспорт с автобус, поради по-лесната достъпност до селищата чрез моторно превозно средство. Автобусът е собственост на туроператора, което позволява по този начин да се спестят голяма част от разходите. Начисляват се единствено експлоатационните разходи за транспортното средство. Така собственото транспортно средство създава условия за по-голяма гъвкавост при ценообразуването както и за повишаване конкурентноспособността на предлагането.
След това се пристъпва към изчисляване на цената на организираното туристическо пътуване за един пълноплащащ клиент-турист.
В съвременния туризъм един от основните фактори за успех е удачният избор на контингента (насочване към подходящия пазарен сегмент) и правилната оценка на предпочитанията. Настоящото организирано пътуване е насочено главно към студентите-историци, които в този период от годината имат интерес към по-добно мероприятие. За да бъдат привлечени колкото се може повече студенти, на тях ще бъде предложена отстъпка от цената, в зависимост от броя им.
Пътуването ще има историческа насоченост - посещаване на всички музеи в региона (със специални отстъпки за студентите), посещение на празничните чествания. Но за да бъдат привлечени повече млади хора на цялото пътуване ще бъде придадена развлекателна и забавна нотка. Специално за тях по време на пътуването в автобуса ще се организират исторически викторини, с цел уплътняване на времето и привличане вниманието към местата, които тепърва ще бъдат посетени.
Размерът на брутопечалбата варира в доста широки граници и зависи най-вече: от пазарния дял на туроператора, от търсенето и поведението на конкуренцията. Тъй като туроператора е малко предприятие, навлизащ тепърва на туристическия пазар, той се стреми да предложи агресивни цени на своите крайни продукти. Ето защо калкулираната брутопечалба е в размер само на 10% от общата цена.
Калкулирането на общата цена на организираното туристическо пътуване е подчинено на принципите на свободното ценообразуване. Това означава, че нейните елементи се определят на основата на споразумение между туроператора и доставчика на съставните услуги. По-правило общата цена е значително по-малка от сумата на цените на единичните услуги, включени в нея. Освен това тя по-лесно се поддава на изменения под влиянието на различни фактори, по-атрактивна е и е предпочитана от клиентите.

Примерна калкулация:

Обща продажна цена за един пълноплащащ клиент-турист – 99 950 лв.
Обща продажна цена за студенти (за група над 10 студенти – 15% намаление на човек, над 20 – 25%, над 50 – 25%, за целия автобус – по договаряне).

След приключването на проучванията на пазара и определянето на икономическите параметри на продукта на туроператора се пристъпва към реализацията на рекламните материали. Рекламната брошура, каталога, проспекта и дипляната са основните рекламни материали на туристическия пазар, но поради същността на туроператора, ще се подходи малко по-различно спрямо рекламата, тъй като малките предприятия не могат да си позволят подобен лукс. Широко разпространени са например: плакатите, листовките, обявите в печата, по радиото или телевизията и др. Някои от тях не позволяват представянето на цялостната програма, а само на части от нея с цел възбуждане интереса на потенциалния купувач и отправянето му към бюрото на организатора на пътуването за по-подробна информация.

[Горе] [Предишна страница] [Индекс] [Следваща страница]