Naš standard

Stran je optimizirana na 1024×768

 

Standard je fizična kopija pasme. Opisuje fizičen izgled in druge želene kvalitete od pasme , ki je drugje znana kot tip. Nekatere karakteristike, kot je velikost, kvaliteta dlake in gibanje bazirajo na originalni (ali tekoči) funkciji za psa. Druge karakteristike so bolj kozmetične kot je barva oči; toda skupaj gledano uvrščajo to pasmo ločeno od drugih. Standard opisuje idealnega predstavnika pasme. Noben posamezen pes ni perfekten, toda Standard predpisuje ideal za rejca/plemensko žival, za katero si je treba prizadevati.

 

 

Standard

 

Splošni izgled – Aljaški Malamut, eden izmed najstarejših Arktičnih psov za prevoz s sanmi, je močan in trpežno grajen pes z globokimi prsnim košem in močnim dobo mišičnim telesom. Malamut stoji dobro na šapah in ta drža daje videz velike aktivnosti in ponosne drže, z zravnano/pokončno glavo in budnimi očmi, ki kažejo interes in vedoželjnost. Glava je široka. Ušesa so trikotna in stojijo pokonci, ko je na preži. Gobec je velik, le rahlo pojemanje širine od korena do nosa. Gobec ni špičast ali dolg, ni še čokat/ščetinast.

Malamuti so različnih barv. Obrazne oznake so značilne poteze. Vsebujejo »čepico/kapo« čez glavo, obraz je ali povsem bel ali označen s progo ali masko. Rep je dobro prekrit s kožuhom, podaljšan preko hrbta in ima videz valovitega perja. Malamut mora biti pes s težkimi kostmi s pravilnimi nogami/tacami, dobrimi nogami, globokim prsnim košem in mogočnimi rameni in ima vse druge fizične atribute, ki so potrebni za učinkovito predstavitev svojega dela. Hoja/drža mora biti čvrsta/zanesljiva, uravnotežena, neutrudna in povsem učinkovita/zmogljiva. On ni namensko tekmovalen pes, ki vleče sani in je namenjen za hitrostna tekmovanja. Malamut je strukturiran za moč in vzdržljivost in kakršnakoli karaketristika individualnega vzorca/tipa, vključujoč temperament, ki moti dovršenost tega namena, se smatra kot najbolj resna napaka.

 

Velikost, proporce, substanca – Obstaja naravna vrsta in velikost te pasme. Želene velikosti so od samcev, 66 cm; samice, 60,5 cm. Kakorkoli že, ocena velikosti ne bi smela prevladati nad tipom, proporcami, gibanjem in drugimi funkcionalnimi atributi. Ko so psi ocenjeni enako po tipu, proporci, gibanju, je pes, ki je najbližje želeni velikosti, najbolj zaželen. Globina prsnega koša  je približno ena polovica višine psa okoli ramen, najgloblja točka je ravno za sprednjimi nogami.  Dolžina telesa od točke ramen do zadnjega dela točke od medenice je daljša kot je višina telesa od zemlje do vrha viher. Telo ne nosi preobilne teže, in kosti so v razmerju do velikosti.

 

Glava – Glava je široka in globoka, ne groba/robata ali nerodna, toda v proprcu velikosti psa. Izraz je mehak in indicira ljubečo/vdano čud.  Oči so poševno nameščene na lobanji. Oči so rjave, mandljeve oblike in srednje velikosti. Temne oči so zaželene. Modre oči so Diskvalifikacijska Napaka. Ušesa so srednje velikosti, toda so majhna v proporcu z glavo. Ušesa so trikotna po obliki in so rahlo zaokrožena na konicah. Postavljena so široko narazen na zadnjem delu roba lobanje  na liniji z zgornjim kotom oči, dajajoč šesom videz, ko so ta dvignjena, da štrlijo iz lobanje. Ušesne konice so rahlo potisnjene naprej, toda ko je pes na delu, so ušesa včasih prepognjena proti lobanji. Visoko postavljena ušesa so napaka.

 

Lobanja/glava – je široka in zmerno zaokrožena med ušesi, postopoma se zoža in se splošči na vrhu bližje ko smo očem, zaokroži se na obrazu/na licih, ki so rahlo sploščena. Rahla brazda/guba je med očmi. Vrh glave in  vrh gobca kažeta prelom navzdol od ravne linije ko se združita.

 

Gobec – je velik in debel v primerjavi z velikostjo glave, ki se zmanjšuje polagoma v širino in globino od stičišča glave z nosom. V vseh kožnih barvah, razen rdeče. Nos, usta, - in oči potrebušna pigmentacija – je črna. Rjava je dovoljena pri rdečih psih. Svetlo črtast »snežni nos« je sprejemljiv. Usta so tesno prilegajoča. Zgornja in spodnja čeljust je široka z velikimi zobmi. Sekalci se srečajo v škarjastem prijemu. Naprej štrleča zgornja ali spodnja čeljust je napaka.

 

Vrat, vrhnji/zgornji del, telo – Vrat je močan in zmerno ukrivljen. Prsa so dobro razvita. Telo je kompaktno zgrajeno toda ni kratko spojeno. Hrbet je raven in nežno nagnjen proti kolkom. Ledja so težka in dobro mišičasta. Dolga ledja ki lahko slabijo hrbet so napaka. Rep je zmerno postavljen in pada v liniji hrbtenice. Rep se nosi čez hrbet. To ni odgriznjen/odlomljen rep ali čvrsto zavit proti hrbtu, niti ni krtko obdan z dlako kot lisičja ščetka. Malamutov rep je dobro obdan z dlako in ima videz valovitega perja.

 

Sprednja četrt živali – ramena so zmerno nagnjena; sprednje noge imajo težke kosti in so mišičaste, ravno do spodnjega dela nad taco, ko se gleda od spredaj. Tace so kratke in močne in rahlo nagnjene, ko se gleda s strani. Noge so velike, prsti na nogi se držijo tesno skupaj in so dobro obokani/zviti. Med prsti je veliko varovalnih dlak. Blazinice na šapi so tanke in čvrste; kremplji so kratki in močni.

 

Zadnji del živali – Zadnje noge so široke in močno mišičaste  do beder; kolenski sklepi so zmernoupognjeni; Stičišče podkolenic so zmerno upognjena in  se dobro spuščajo. Ko gledamo od zadnjih nog, noge stojijo in se premikajo rasnično v liniji gibanja sprednjih nog, ne preveč blizu niti ne preširoko. Krnjavi prsti na nogi so nezaželeni in bi se morali odstraniti kratko po tem ko so kužki skoteni.

 

Dlaka/koža – Malamut ima grobo/robato, raskavo zaščitno dlako, nikoli dolgo in mehko. Poddlaka je gosta, od 2 – 5 cm v globino, mestna in »volnena«. Groba zaščitna dlaka varira v dolžini kot tudi poddlaka. Dlaka je relativno kratka do srednje dolga ob straneh telesa, z daljšo dlako okoli ramen in vratu, dol po hrbtu, čez zadnji del, in na prelomu.

Malamuti ponavadi imajo krajšo in manj gosto dlako med poletnimi meseci. Malamut je prikazan naravno. Prirezovanje ni sprejemljivo razen da omogočimo boljčist ostrižen izgled nog/stopal.

 

Barva – Običajne barve rangirajo od svetlo sive do srednjih nians do črne, sobolje črne, in nians soboljevine do rdeče. Barvne kombinacije so sprejemljive za poddlako, konice in prirezovanje. Edina solidna barva, ki je dovoljena je bela.  Bela je predominantna barva na spodnjem delu telesa, delih nog, stopal in na delih obraznih znamenj. Bleščeča bela na čelu in/ali ovratniku, ali madež na tilniku je atraktivno in sprejemljivo. Malamutova dlaka je razbitih barv, ki se šrijo po telesu. Neenakomerno siajne so nezaželene.

 

Hoja/drža – Hoja Malamuta je čvrsta/trdna, uravnotežena, in mogočna. Za svojo velikost in zgradbo je agilen. Ko gledamo s strani , zadnji del živali kaže močne zadnje noge ki prehajajo skozi dobro mišičasta ledja do sprednjega dela živali. Sprednji del živali sprejme gonjo od sprednjih nog z mehkim dosežkom  dolgega koraka. Ko gledamo od spredaj  ali od zadaj, se noge premikajo res v liniji, ne preveč blizu niti ne preširoko. V hitrem drncu, bodo stopala se premikala proti centralni liniji telesa. Višana hoja ali kakršnakoli hoja ki ni popolnoma zadovoljiva mora biti kaznovana.

 

Temperament – Aljaški Malamut je ljubeč, prijazen pes. Je lojalen, predan prijatelj, odzove se na igro, toda je generalno impresiven s svojim dostojanstvom po zrelosti.

 

Povzetek  - POMEMBNO: V sojenju Malamutov, njihova funkcija vlečnega psa za težke vleke na Arktiki se mora vzeti v poštev nad vsem drugim. Stopnja do katere je pes kaznovan mora biti odvisna od obsega v katerem pes odstopa od opisa idealnega Malamuta in od odstopanja v zvezi z značilno napako ki se tiče njegove delovne sposobnosti. Noge Malamuta morajo indicirati nenavadno moč in grozovito pogonsko moč. Kakršnakoli indikacija  bolehnosti /okvare nog in stopal, sprednjega dela zadnjih nog, stoječega ali premikajočega se mora smatrati kot resna napaka. Tovrstne napake bi izločile – bolezen stopal, cowhocks?, slabe noge nad kopitom?, ravna ramena, pomanjkanje robatosti, povišana hoja, drža (ali druga hoja ki ni uravnotežena, močna in čvrsta), mršavost udov, okornost/teža prevelika, lahkost kosti in revne proproce.

 

DISKVALIFIKACIJE – Modre oči