Logo udzbenika        Boje
 Pocetna strana Kako do prave boje?


     Boje svakoj stranici daju dinamicniji izgled i bez njih se ne moze zamisliti rad u HTML-u. Definiciju boje neke povrsine nase prezentacije u nekoj od naredbi za dodelu boje moze se uraditi na dva nacina. Prvi nacin je da se odgovarajucoj naredbi ( uzmimo bgcolor )dodeli ime boje, naravno na engleskom. Ovo vazi za samo neke osnovne boje. Tako ako na neku povrsinu zelimo postaviti plavu boju naredba ce izgledati ovako bgcolor="blue" . Slicno postupamo i sa ostalim bojama. Ako se teze snalazite sa engleskim evo nekih naziva:

blue - plava
yellow - zuta
white - bela
black - crna
red - crvena
pink - roze
greean - zelena i druge.
      Medjutim, niste zadovoljni nijansom te boje. Nema problema mozete izabrati zeljenu. Da bi dobro shvatili obradu boja molim vas pazljivi proucite nastavak. Kao sto verovatno snate svaka boja prikazana na racunaru sastoji se iz tri osnovne, ato su:
Red - crvena
Greean - zelena
Blue - plava.
      Kao sto vidite pocetena slova su R, G i B pa se one i nazivaju RGB bojama. Intezitet ovih boja u nekoj tacki odnosno pikselu moze biti razlicit pa se tako i dobijaju razlicite nijanse. Intezitet se moze nalaziti u intervalu od 0 do 255 odnosno moze uzimati 256 razlicitih vrednosti. To znaci da ako se piksel sastoji od ove tri razlicite boje koje mogu uzimati 256 razlicitih vrednosti ukupan broj razlicitih nijansi je 256 x 256 x 256 = 16 777 216. Tako na primer crna boja ima sledece RGB vrednosti:
R - 0
G - 0
B - 0
zuta ima vrednosti
R - 255
G - 255
B - 0 itd.
      Posto je veoma nezgodno baratati sa ovolikim brojem boja racunar ih zapisuje u heksadecimalnom obliku. Znate da u najvecoj upotrebi dekadni brojni sistem cija je osnova 10 ( ima 10 razlicitih cifara ), medjutim pored njega postoje i drugi brojni sistemi koji imaju razlicite osnove. U tu vrstu spada i heksadecimalni brojni sistem. Njegova osnova je 16. Prvih deset vrednosti se obelezavaju ziframa 0, 1, 2, ..., 9 a ostalih 6 slovima latinice A, B, C, D, E, F koje redom uzimaju vrednosti 10, 11, 12, 13, 14 i 15.

Svaki dekadni broj se moze prevesti u heksadecimalni i to na sledeci nacin. Napravite tabelu kao na slici

255 X
Y
i u gornji desni u gao napisete broj koji zelite da pretvorite (neka bude 255), zatim taj broj delite sa 16 jer je to osnova kolicnik u pisujete na mesto x a ostatak na mesto y. Posle prvog deljenja tabela izgleda ovako.

255 15
F
Na mestu y pise F jer je ostatak pri deljenju 15 sto je u heksadecimalnom sistemu F. Deljenje nastavimo sve dok ne dodjemo do kolicnika 0. Posle drugog deljenja dosli smo do 0 i tabela izgleda ovako:

255 15 0
F F
Kao sto vidite u donjem redu dobili smo FF sada je samo potrebno taj niz napisati obrnuto sto u ovom primeru nece nista promeniti. Isti postupk cemo primeniti i za ostale dve boje i dobiti heksadecimalni boj zute boje a to je FFFF00. Isto radimo i sa ostalim bojama. RGB vrednosti zeljene boje mozete naci u bilo kom grafickom programu dok u PhotoShop- u dobijate i direktno heksadecimalni broj te boje. Bitna je jos jedna stvar: kada boju zapisujemo u heksadecimalnom broju ispred je neophodan znak "#". Pa naredba za dodelu zute boje pored prvog nacina moze izgledati i ovako bgcolor="#FFFF00". Ako niste zainteresovani da ovo radite rucno to mozete obaviti uz pomoc kalkulatora koji se nalazi na lokaciji Start/ Programs/ Accessories/ Calculator. Unesite zeljeni broj koji zelite da prevedete i iz Dec sistema prebacite se u Hex. Ovo je veoma bitno da savladate da bi mogli dalje da nepredujemo. U narednom odeljku naucicemo kako da umetnemo sliku u web stranu.


Nazad Napred



Predgovor    Uvod u HTML    Pojam taga    Osnovni delovi HTML dokumenta    Formatiranje teksta I

Formatiranje teksta II    Boje    Web grafika    Linkovi    Tabele I    Tabele II    Marqueei